Aparaty i analizery do badania skóry, stosowane w gabinetach kosmetologicznych, pojawiają się na naszym rynku już od kilku lat w coraz bardziej zaawansowanych i dopracowanych formach. Warto korzystać z ich pomocy, bo zapewniają profesjonalną, a nawet naukową ocenę stanu skóry. Są gwarancją zarówno dla kosmetologa, jak i klienta oczekiwanej skuteczności opieki kosmetologicznej.
ZNACZENIE DIAGNOSTYKI W ZABIEGACH KOSMETYCZNYCH
W postępowaniu kosmetologicznym kluczowym elementem jest wstępna konsultacja. Prowadzi ona do diagnozy, ustalenia wskazań i przeciwwskazań do planowanej terapii oraz poznania oczekiwań klienta w stosunku do jej efektów. Daje możliwość wybrania rodzaju zabiegu, produktów oraz aparatury w taki sposób, aby ryzyko działań niepożądanych było jak najmniejsze, a korzyści jak największe. Umożliwia także udzielenie porady lub, jeśli zachodzi taka potrzeba, wybór specjalisty, do którego kieruje się klienta w celu prowadzenia dalszej terapii.
KONSULTACJA WSTĘPNA
Obejmuje ocenę stanu zdrowia klienta, postawienie i omówienie diagnozy oraz planowanego postępowania terapeutycznego. Służy także nawiązaniu współpracy między kosmetologiem a klientem. Jest czasem na wymianę informacji, ustalenie szczegółów zabiegu, przekazanie zaleceń dotyczących postępowania przed i pozabiegowego oraz kosztów pojedynczego zabiegu lub całej terapii.
Nieodzownym elementem przedzabiegowej oceny klienta oraz punktem wyjścia do planowania strategii terapeutycznej i wyboru procedur pielęgnacyjnych lub upiększających jest diagnostyka kosmetologiczna. Jednak czasy, kiedy oferowaną klientowi propozycję terapii opierano jedynie na zadaniu kilku pytań dotyczących stanu zdrowia, wizualnej ocenie stanu jego skóry i przyporządkowaniu jej do jednego z czterech rodzajów cer, odeszły do przeszłości. Samo badanie podmiotowe (wywiad kosmetologiczny) i palpacyjne badanie przedmiotowe, to dzisiaj tylko część pełnej diagnostyki.
Poddając klienta ocenie, warto wprowadzić także metody znacznie zwiększające efektywność działań terapeutycznych. Chodzi tu o nowoczesne narzędzia diagnostyczne, czyli podstawową i zaawansowaną aparaturę – tak zwane analizery do oceny skóry. Nie tylko poszerzają one liczbę badanych i ocenianych parametrów, ale także umożliwiają ich zapis graficzny, podsumowanie danych w raportach końcowych, optymalny dobór produktów kosmetycznych. Pozwalają również na sprawdzenie, jakie są efekty ich stosowania.
Prowadzenie kart klientów wraz z zapisanymi informacjami oraz zdjęciami z badania pozwala na ciągły monitoring skuteczności podejmowanych działań pielęgnacyjnych, a także porządkuje sam system prowadzenia dokumentacji zabiegowej. Odrębną grupę stanowi aparatura diagnostyczna stosowana w subdyscyplinach kosmetologii – trychologii oraz podologii.
APARATURA PODSTAWOWA
W przypadku tej grupy aparatów możliwa jest jedynie ograniczona, subiektywna identyfikacja schorzenia czy dolegliwości kosmetologicznej, która wymaga potwierdzania innymi metodami.
Lampa lupa
Należy do podstawowego wyposażenia gabinetów kosmetologicznych. Łączy w sobie zarówno funkcję lampy, jak i lupy powiększającej. Pomaga dostrzec najdrobniejsze szczegóły znajdujące się na skórze klienta, tym samym pośrednio przyczyniając się do podniesienia jakości świadczonych usług. Pozwala precyzyjnie dostrzec to, czego kosmetolog nie widzi gołym okiem. Jakość, a właściwie perfekcja wykonania elementu optycznego ma tutaj kluczowe znaczenie. Równie istotna jest energooszczędność samej lampy. To ważne zwłaszcza w gabinetach, w których używana jest przez wiele godzin.
Najnowocześniejsze lampy lupy wyposażone są w diody LED, które nie tylko zużywają znikome ilości energii elektrycznej, lecz także świecą mocnym, stabilnym światłem (nie ma tu migotania znanego np. ze świetlówek).
Dermatoskop
Dermatoskopia to inaczej mikroskopia powierzchni skóry lub mikroskopia epiluminescencyjna. Jest całkowicie bezpiecznym, nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, pozwalającym oceniać zmiany skórne pod kątem ich złośliwego rozrostu. Badanie dermatoskopii wykonuje się przy użyciu urządzenia zwanego dermatoskopem. To urządzenie diagnostyczne łączące lupę o powiększeniu 10-20 razy ze znormalizowanym źródłem światła. Pozwala to uzyskiwać wystandaryzowane obrazy, które następnie mogą być obiektywnie ocenione przez kosmetologa. Zaletą dermatoskopii jest to, iż jest ona metodą nieinwazyjną, tanią, a samo badanie trwa kilka minut.
Dermatoskopia ma wiele zastosowań, jej głównym celem w dermatologii jest diagnozowanie czerniaka skóry i odróżnienie go od łagodnych znamion barwnikowych. W kosmetologii służy do oceny unaczynienia i zabarwienia skóry.
Wideodermatoskop
To urządzenie diagnostyczne, które jest nowszą wersją dermatoskopu. Badanie polega na przyłożeniu do powierzchni skóry głowicy wyposażonej w specjalną kamerę i obrazowaniu na monitorze konkretnych zmian. Komputer analizuje je, podaje charakterystyczne cechy, jak np. symetrię czy kolor.
Aparaty te posiadają również opcję archiwizacji, dzięki czemu można obserwować na przykład czy dane znamię się zmienia. Jest to szczególnie użyteczne w profilaktyce czerniaka skóry.
Lampa Wood’a
Jest to przenośna lampa kwarcowa emitująca długofalowe promieniowanie nadfioletowe. Posiada czarny filtr Wood’a zbudowany z krzemianu baru z dodatkiem 9% tlenku niklu, którego pasmo przepustowości wynosi od 320 do 400 nm z maksimum w 365 nm). Emitowane przez lampę promienie UV wywołują fluorescencję skóry dotkniętej określonymi nieprawidłowościami. W zależności od rodzaju schorzeń występuje różnobarwne świecenie. Obserwacji dokonuje się w zaciemnionym pomieszczeniu, a wstępną diagnozę stawia się na podstawie barwy emitowanego w wyniku zjawiska fluorescencji światła. Lampa Wood’a służy do:
- szybkiej diagnostyki zakażeń dermatofitowych (w kolorze zielonym świecą pterydyny, związki chemiczne wydzielane przez grzyby chorobotwórcze):
– rodzaj Microsporum (grzybica drobnozarodnikowa) – fluorescencja zielono-niebieska
– rodzaj Trichophyton (grzybica strzygąca, woszczynowa) – fluorescencja matowozielona
- do szybkiej diagnostyki zakażeń drożdżakowych:
– rodzaj Malassezia (łupież pstry) – fluorescencja czerwono-pomarańczowa
- do szybkiej diagnostyki zakażeń bakteryjnych:
– rodzaj Corynebacterium i Propionibacterium – fluorescencja pomarańczowo-czerwona
– rodzaj Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej) – fluorescencja zielona.
APARATURA ZAAWANSOWANA
Specjalistyczne, zaawansowane urządzenia do obiektywnego badania skóry produkowane są w dwóch podstawowych liniach. Pierwsza to aparaty do szybkiej diagnozy, często stosowane w celach marketingowych, druga wykorzystywana jest do celów naukowych. (…)
Czytaj cały artykuł w BEAUTY INSPIRATION 6/2017>>>
dr Joanna Klonowska
Wydział Nauk o Zdrowiu
Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie