Omawianie technologii oczyszczania wodorowego należałoby zacząć od wyraźnego odróżnienia jej od zabiegu hydrabrazji. Niestety obie te technologie zbyt często są ze sobą mylone, nawet w środowisku profesjonalistów. Wynika to z podobieństwa ich działania. Zarówno w przypadku jednej, jak i drugiej zabieg odbywa się poprzez aplikację wody pod ciśnieniem na skórę. Ale to jedyne podobieństwo, bo już idea i cel działania są zdecydowanie różne.
W obrębie samej technologii oczyszczania wodorowego także należy przeprowadzić rozróżnienie, bowiem na rynku dostępne są dwa rodzaje urządzeń. Oba ukierunkowują swoje działanie na neutralizowanie wolnych rodników cząsteczkami wodoru. Różnią się natomiast tym, że do wytwarzania wodoru wykorzystują dwie różne technologie.
Pierwszy rodzaj urządzeń wodorowych, to te wyposażone w generatory wodoru, które wytwarzają wodór molekularny (H2), inaczej nazywany też cząsteczkowym.
Druga grupa urządzeń wytwarza wodór na drodze elektrolizy wody alkalicznej.
URZĄDZENIA Z WODOREM MOLEKULARNYM H2 (CZĄSTECZKOWYM)
Pierwszym, prekursorskim urządzeniem wykorzystującym wodór w redukcji wolnych rodników, które pojawiło się na rynku jest urządzenie Hydroimpact koreańskiej firm SkinRex, którego pierwsze sztuki trafiły do naszego kraju w 2017 roku.
Sercem tego urządzenia jest generator wodoru, którego działanie polega na rozłączeniu cząstek tlenu i wodoru. Tlen w procesie elektrolizy jest wytrącany z wody i ulatnia się w postaci „bąbelków”. W wodzie zaś zostają pojedyncze cząstki wodoru (H2). Można więc powiedzieć, że generator wody wodorowej wytwarza czystą wodę z zawartością wodoru cząsteczkowego. Ten proces w żaden sposób nie zmienia pH wody.
Ilość wodoru w tego typu urządzeniach wyraża się w jednostkach ppb lub ppm, co oznacza liczbę cząstek wodoru cząsteczkowego H2 (molekularnego) na milion innych cząstek wody (ppm) lub na miliard innych cząstek wody (ppb). Maksymalna możliwa do wygenerowania ilość wodoru rozpuszczonego w wodzie to około 1 600 ppb. Większa ich ilość póki co, nie jest możliwa, ponieważ wodór jako gaz po prostu odparowuje z wody
URZĄDZENIA Z CZĄSTECZKAMI WODORU W ROZTWORZE WODY ZASADOWEJ
Drugi typ dostępnych na rynku urządzeń do oczyszczania wodorowego wytwarza cząsteczki (molekuły) wodoru za pomocą elektrolizera do wody alkalicznej. W wyniku procesu elektrolizy uzyskujemy wodę zasadową z dużą ilością cząsteczek wodoru H2 oraz kwaśną, ze zwiększoną ilością jonów wodorotlenkowych OH-.
Wodą wykorzystywaną do zabiegów jest woda zasadowa z molekułami wodoru H2. Woda kwaśna jest odprowadzona.
Istotnym parametrem, który pozwala określić ilość jonów w wodzie po elektrolizie wody alkalicznej jest wskaźnik ORP (z angielskiego: oxidation reduction potencial) – w skrócie nazywany REDOX. Im mniejszy potencjał redox w wodzie, tym więcej jonów wodoru w powstałym w wyniku elektrolizy roztworze. Niestety nie można określić dokładnej ilości jonów wodoru w roztworze, tak jak jest to w przypadku pierwszego typu urządzeń z wodą wodorową.
W przypadku urządzeń bazujących na wodzie alkalicznej miarą wydajności wodorowej wody jest wartość jej potencjału redox.
Jakie są najważniejsze parametry, czyli na co zwrócić uwagę wybierając urządzenia do oczyszczania wodorowego obu typów? (….)
Powyższy tekst jest fragmentem książki NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W KOSMETOLOGII autorstwa Mariusza Nieściora, redaktora naczelnego BE Inspiration.
Sprawdź, czego jeszcze możesz dowiedzieć się z książki.