Czy na pewno wiesz wszystko o oczyszczaniu wodorowym? Wiesz, czym dokładnie różni się ta technologia od hydrabrazji? Czy wiesz, że na rynku dostępne są dwa główne typy urządzeń oczyszczania wodorowego? Czy wiesz, czym się różnią się ich technologie wytwarzania wodoru? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Artykuł jest fragmentem książki „Nowoczesne technologie w kosmetologii”. Tu więcej info
Omawianie technologii oczyszczania wodorowego należałoby zacząć od wyraźnego odróżnienia jej od zabiegu hydrabrazji. Niestety obie te technologie zbyt często, nawet w środowisku profesjonalistów, są ze sobą mylone. Wynika to z podobieństwa ich działania. Zarówno w przypadku jednej, jak i drugiej zabieg odbywa się poprzez aplikację wody pod ciśnieniem na skórę. Ale to jedyne podobieństwo, bo już idea i cel działania są zdecydowanie różne.
W zabiegu hydrabrazji celem jest jedynie oczyszczenie skóry osiągane przez „potraktowanie” jej wodą pod wysokim ciśnieniem. Natomiast ideą oczyszczania wodorowego jest likwidacja wolnych rodników w skórze poprzez działanie na nie wodorem, dla którego woda jest tu jedynie nośnikiem. Na poziomie budowy urządzeń różnica polega głównie na tym, że „pod maską” urządzenia do oczyszczania wodorowego znajdziemy generator wodoru lub generator wody alkalicznej, którego urządzenie do hydrabrazji już nie posiada.
W obrębie samej technologii oczyszczania wodorowego także należy przeprowadzić rozróżnienia, bowiem na rynku dostępne są dwa rodzaje urządzeń. Oba ukierunkowują swoje działanie na neutralizowanie wolnych rodników cząsteczkami wodoru. Różnią się natomiast tym, że do wytwarzania wodoru wykorzystują dwie różne technologie.
Pierwszy rodzaj urządzeń wodorowych, które jako pierwsze zostały wprowadzone na rynek i które zapoczątkowały ideę kosmetycznego oczyszczania wodorowego (urządzenie Hydroimpact) za pomocą generatorów wodoru wytwarzają wodór molekularny (H2), inaczej nazywany też cząsteczkowym. Druga grupa urządzeń wytwarza wodór na drodze elektrolizy wody alkalicznej.
Urządzenia z wodorem molekularnym H2 (cząsteczkowym)
Pierwszym, prekursorskim urządzeniem wykorzystującym wodór w redukcji wolnych rodników, które pojawiło się na rynku jest urządzenie Hydroimpact koreańskiej firm SkinRex, którego pierwsze sztuki trafiły do naszego kraju w 2017 roku.
Sercem tego urządzenia jest generator wodoru, którego działanie polega na rozłączeniu cząstek tlenu i wodoru. Tlen w procesie elektrolizy jest wytrącany z wody i ulatnia się w postaci „bąbelków”. W wodzie zaś zostają pojedyncze cząstki wodoru (H2). Można więc powiedzieć, że generator wody wodorowej wytwarza czystą wodę z zawartością wodoru cząsteczkowego. Ten proces w żaden sposób nie zmienia ph wody.
Ilość wodoru w tego typu urządzeniach wyraża się w jednostkach ppb lub ppm, co oznacza liczbę cząstek wodoru cząsteczkowego H2 (molekularnego) na milion innych cząstek wody (ppm) lub na miliard innych cząstek wody (ppb). Maksymalna możliwa do wygenerowania ilość wodoru rozpuszczonego w wodzie to około 1 600 ppb. Większa ich ilości póki co, nie jest możliwa, ponieważ wodór jako gaz po prostu odparowuje z wody.
Generator wodoru w urządzeniu Hydroimpact przesyca dwa litry wody do poziomu ok. 1200ppb/l. To oznacza, że w trakcie zabiegu podaje ok. 2.4mg wodoru. Czysta woda nasycona z wodorem dosłownie płucze komórki skóry, natomiast brudna odprowadzana jest do sterylnego drugiego obiegu.
Wodór molekularny w postaci wody przesyconej wodorem posiada unikalne właściwości antyoksydacyjne. Łączy się z wolnymi rodnikami redukuje je w sposób selektywny.Unieszkodliwione pozostają wyłącznie szkodliwe rodniki hydroksylowe oraz peroksynitryt, podczas gdy pożyteczne formy tlenu są zachowane. Na tym właśnie polega selektywne przeciwutlenianie wodoru molekularnego. Dzięki temu wodór nawet w dużych stężeniach pozostaje całkowicie nietoksyczny.
Urządzenia z cząsteczkami wodoru w roztworze wody zasadowej
Drugi typ dostępnych na rynku urządzeń do oczyszczania wodorowego wytwarza cząsteczki (molekuły) wodoru za pomocą elektrolizera do wody alkalicznej. W wyniku procesu elektrolizy uzyskujemy wodę zasadową z dużą ilością cząsteczek wodoru H2 oraz kwaśną, ze zwiększoną ilością jonów wodorotlenkowych OH-.
Wodą wykorzystywaną do zabiegów jest woda zasadowa z molekułami wodoru H2. Woda kwaśna musi jest odprowadzana odprowadzona.
Istotnym parametrem, który pozwala określić ilość jonów w wodzie po elektrolizie wody alkalicznej jest wskaźnik ORP (z angielskiego: oxidation reduction potencial) – w skrócie nazywany REDOX. Im mniejszy potencjał redox w wodzie, tym więcej jonów wodoru w powstałym w wyniku elektrolizy roztworze. Niestety nie można określić dokładnej ilości jonów wodoru w roztworze, tak jak jest to w przypadku pierwszego typu urządzeń z wodą wodorową.
W przypadku urządzeń bazujących na wodzie alkalicznej miarą wydajności wodorowej wody jest wartość jej potencjału redox. Minimalny potencjał, który świadczy o większej obecności jonów wodoru powinien wynosić minimum – 100 mv (miliwoltów). W dostępnych na rynku urządzeniach tego typu górny zakres wartości tego potencjału waha się w przedziale od – 1000 do – 1200 mV (miliwoltów).
Urządzenia działające Aycom CRISS jako Polski producent urządzeń kosmetycznych proponuje swoim klientom tylko najnowsze i najlepiej sprawdzone rozwiązania takie jak Oczyszczanie Wodorowe.
Przykładem urządzenia wyposażonego w jonizator, które poprzez proces elektrolizy wytwarza wodę wodorową jest aparat CRISS Hydro-Oxy polskiego producenta Aycom CRISS. W urządzeniu tym zbiornik generatora wody wodorowej podzielony jest powłoką półprzepuszczalną tak, aby zapobiec mieszaniu się wody wodorowej z wodą kwaśną. Po zakończonym procesie woda kwaśna dostarczana jest do oddzielnego zbiornika dzięki czemu w zabiegu wykorzystywana jest tylko woda z cząsteczkami (molekułami) wodoru. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że w trakcie zabiegu do skóry dostarczane są najmniejsze znane nam cząsteczki, czyli wodór molekularny mający możliwość penetracji w głębokie warstwy skóry i niwelowania niekorzystnego działania wolnych rodników. (
Więcej znajdziesz w książce „Nowoczesne technologie w kosmetologii”, która ukaże się już w marcu, Może zapisać się na przedsprzedaż
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W KOSMETOLOGII
Pierwsza książka na polskim rynku, która zawiera charakterystykę 15 najpopularniejszych technologii i urządzeń wykorzystywanych do zabiegów beauty i medycyny estetycznej.
Pobierz bezpłatnie rozdział książki i zapisz się na informacje o ofercie specjalnej związanej z premierą książki w marcu 2023