Skóra wrażliwa – przyczyny, objawy, metody pielęgnacji

SPA

Problem wrażliwości może dotykać skóry każdego typu. Jednak częściej spotyka się skórę wrażliwą z tendencją do powstawania rumienia, pękającymi naczynkami oraz trądzikiem różowatym. Problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn po 30 roku życia, lecz coraz częściej dotyka również młodszych osób.

Skórę tego typu charakteryzuje obniżony próg tolerancji na niektóre aplikowane składniki w kosmetykach oraz czynniki klimatyczne (wiatr, mróz, promieniowanie UV), a także zanieczyszczenie atmosferyczne.

OBJAWY

Dolegliwości pojawiają się przede wszystkim w obrębie skóry twarzy ze względu na największe unaczynienie tego obszaru. Najczęściej zgłaszane objawy to świąd, szorstkość, pieczenie skóry, pokrzywka oraz występowanie rumienia napadowego, który utrzymuje się kilka godzin. Związane jest to wielokrotnie z emocjami, ale również ze spożyciem alkoholu lub mocnej kawy. Niebagatelną i kluczową rolę w powstawaniu rumienia napadowego odgrywają czynniki stresogenne i wszechogarniający pęd życia. Oprócz objawów subiektywnych można także zauważyć wzmożoną suchość skóry, teleangiektazje, rumień i obrzęk, jak również trądzik różowaty.

Skóra wrażliwa jest skórą reagującą podrażnieniem, której towarzyszy słabo funkcjonujący płaszcz hydrolipidowy naskórka. W tych przypadkach możemy mówić o nadreaktywności skóry na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne.

MECHANIZM POWSTAWANIA

Początkowo dochodzi do wzmożonej reakcji naczyniowo-nerwowej. Reakcje te są uwarunkowane genetycznie. Prowadzą do zaburzeń funkcjonowania w mikrokrążeniu skóry. Przy uszkodzeniu bariery lipidowej dochodzi do zmian w warstwie rogowej wzmożonego przenikania, pobudzenia wytwarzania cytokin.

Więcej o przyczynach skóry wrażliwej pisaliśmy TUTAJ >>

PIELĘGNACJA  KOSMETYCZNA

Opiekując się taką skórą, trzeba traktować ją z dużą ostrożnością i troską. Najlepiej aplikować preparaty, które w pierwszym etapie będą działały profilaktycznie na uszkodzenia bariery naskórkowej. Pielęgnując skórę wrażliwą, należy doprowadzić do złagodzenia i ograniczenia stanu zapalnego, zmniejszenia wrażliwości, ustabilizowania równowagi biologicznej skóry. W preparatach gorliwie wyszukujmy substancji biologicznie czynnych, które w pierwszej kolejności będą działały ochronnie na skórę przed dalszymi uszkodzeniami, następnie nawilżająco, kojąco, wyciszająco. W kolejnym etapie – obkurczająco na rumień i naczynka, uszczelniająco na naczynia krwionośne, ochronnie przed wolnymi rodnikami. Pielęgnacja cery z problemem wrażliwości obejmuje zabiegi bez aparatury, jak również z jej wykorzystaniem. W preparatach do pielęgnacji skóry wrażliwej i naczyniowej szukaj kwasu hialuronowego, ekstraktu z chlorelli, wyciągu z roślinnych komórek macierzystych, mocznika, gliceryny, masła Shea, alantoiny, d-panthenolu, witaminy  E, U, witamin z grupy B. Owe składniki są bardzo ważne, działają nawilżająco, przeciwdziałają transepidermalnej utracie wilgoci (TEWL). Dobrze również wzbogacić zbiegi w ceramidy, wielonasycone kwasy tłuszczowe,  cholesterol i skwalen, ponieważ to te składniki będą działały uzupełniająco na struktury lipidowe. W kosmetykach ważna jest również alantoina, azuleny, d-panthenol, by miały działanie łagodzące, zaś przeciwzapalnie będą wspomagały skórę garbniki i skwalen oraz kwas azelainowy, jego zadaniem jest też działanie sebostatyczne. Niezwykle ważne jest wzmacnianie i uszczelnianie ścian naczyń, pomogą w tym: witamina C, flawonoidy, rutyna, krzem, polihydroksykwasy, glukonolakton oraz kwas laktobionowy, a substancje zwężające naczynia to mentol i tymol. Trzeba też zwracać uwagę, by kosmetyki nie zawierały barwników, kompozycji zapachowych i alergenów, parabenów, silikonów, spieniaczy SLS i SLES, aluminium, a także olei mineralnych.

PIELĘGNACJA PRZY POMOCY URZĄDZEŃ  KOSMETYCZNYCH

Pielęgnację kosmetyczną warto wesprzeć urządzeniami kosmetycznymi, które pomagają zintensyfikować działanie kosmetyków dopasowywanych indywidualnie do potrzeb i wskazań klienta. W tym celu najczęściej i najchętniej wykorzystuje się elektroporację, rzadziej sonoforezę i jonoforezę. Tymi zabiegami można koić i wyciszać skórę, redukować rumień i uszczelniać naczynia, a także ujędrniać i nawilżać. Pamiętając oczywiście o odpowiednim dobieraniu substancji biologicznie czynnych. (…)

Barbara Różycka-Pustkowska kosmetolog, właścicielka Salonu Urody Evita

Czytaj więcej w Beauty Inspiration 3/2016

CZYTAJ TAKŻE:

Musisz wiedzieć, że mamy ciasteczka i możemy ich użyć tylko do tego, byś był bardziej zadowolony z naszych treści. ok więcej