Mimo wysokiego rozwoju medycyny, leczenie nowotworów wciąż obarczone jest wysokim ryzykiem objawów niepożądanych. Dotyczy to zwłaszcza chemio- i radioterapii, które poza wieloma różnymi niekorzystnymi skutkami, powodują istotne uszkodzenia skóry i jej przydatków. Coraz więcej osób szuka pomocy w gabinetach kosmetologicznych. To powinno skłonić managerów salonów beauty do przygotowania oferty zabiegów dedykowanych tej właśnie grupie klientów.
Szeroko pojęta pomoc w zakresie opieki kosmetologicznej nad osobami znajdującymi się na różnych etapach choroby nowotworowej określana jest jako kosmetologia onkologiczna. To trudna i wymagająca subdyscyplina kosmetologii, obejmująca zabiegi pielęgnacyjne i upiększające, wymagająca dużej wiedzy, ciągłego dokształcania, ścisłej współpracy z lekarzami i ogromnego zaangażowania.
Istnieje wiele gabinetów, które świadczą usługi specjalistycznej opieki kosmetologicznej nad osobami cierpiącymi na choroby nowotworowe, a na rynku dostępne są całe linie kosmetyków profesjonalnych dedykowanych pielęgnacji pacjentów w trakcie i po przebytym leczeniu onkologicznym.
Salony, które dotychczas nie posiadały w ofercie tego typu usług, powinny rozważyć, jak zaspokoić potrzeby osób — szczególnie kobiet — walczących z rakiem?
CHEMIOTERAPIA W LECZENIU NOWOTWORÓW
Chemioterapia jest głównym sposobem leczenia chorób nowotworowych za pomocą leków, które nazywane są cytostatykami lub potocznie przez chorych — chemią. Niestety leki używane w trakcie chemioterapii nie są selektywne i niszczą również zdrowe komórki, szczególnie te, które równie szybko się dzielą — m.in. komórki macierzy włosów czy paznokci.
Skutki uboczne chemioterapii mogą być różne w zależności od rodzaju przyjmowanych lekarstw oraz od indywidualnej odpowiedzi organizmu chorego.
OPIEKA KOSMETOLOGICZNA W TRAKCIE I PO CHEMIOTERAPII
1. SKÓRA
Leczenie chemioterapią źle znosi skóra na całym ciele, ponieważ cytostatyki przede wszystkim silnie ją wysuszają. Staje się ona przez to zaczerwieniona i łuszcząca, co bardzo często powoduje świąd, a niekiedy prowadzi nawet do powstania bolesnych obrzęków i nadżerek. Częściej pojawiają się na niej także zmiany zapalne, ponieważ jest bardziej podatna na zakażenia wirusowe, bakteryjne i grzybicze.
Suchość skóry i jej konsekwencje szczególnie dotyczą partii ciała, które intensywnie się pocą, oraz tych, jak dłonie i stopy, które nie są objęte ochronną produkcją łoju. Za pośrednictwem gruczołów potowych, chemioterapeutyki przedostają się bowiem na jej powierzchnię. U osób leczonych chemioterapią, na powierzchni dłoni i stóp może dojść do takiego przesuszenia, że skóra zaczyna się boleśnie łuszczyć.
W zależności od typu nowotworu, zastosowanego leku oraz czasu, jaki minął od chemioterapii, można (lub nie) zastosować różne gabinetowe procedury kosmetologiczne. Z tego też względu bardzo ciężko jest jednoznacznie określić zakres zabiegów, które można zaproponować pacjentom onkologicznym.
Najczęściej w profesjonalnej opiece kosmetologicznej należy ograniczać się do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Schemat zabiegu może obejmować jedynie delikatne oczyszczanie, złuszczanie i pielęgnację manualną. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy chemioterapia jest w toku lub miała miejsce całkiem niedawno i zalecenia lekarza prowadzącego nie przewidują innych, bardziej inwazyjnych zabiegów kosmetologicznych.
W tej sytuacji bardzo ważne jest indywidualne dobranie użytych kosmetyków o takim składzie, by mimo wykonania prostego zabiegu, przyniósł on maksimum korzyści. Kosmetyki należy dobierać w sposób spersonalizowany, kierując się aktualnym stanem skóry, odpowiednio do konkretnej jej potrzeby: przy ekstremalnym przesuszeniu, wybieramy składniki nawilżające i natłuszczające, świąd skóry wymaga dużej ilości składników łagodzących i przeciwświądowych, a zniszczona skóra — tych, które wspomogą jej regenerację.
Jeśli problemy skórne są niewielkie i nie wymagają radykalnych działań pielęgnacyjnych, warto zaproponować zabieg pielęgnacyjno-relaksujący, który wpłynie na poprawę nastroju, co w chorobie nowotworowej jest niezwykle istotne.
W pielęgnacji domowej przeznaskórkową utratę wody można ograniczyć, jeśli zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy dostarcza się skórze wilgoci, a także dba się o odtworzenie i utrzymanie na jej powierzchni aktywnej bariery ochronnej poprzez aplikację produktów kosmetycznych z odpowiednimi składnikami. Zwłaszcza dłonie i podeszwy stóp powinien bez przerwy pokrywać cieniutki film hydrolipidowy. (…)
Czytaj cały artykuł w BEAUTY INSPIRATION 4/2017 >>>
Joanna Klonowska
Wydział Nauk o Zdrowiu
Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie