Najskuteczniejsze metody usuwania przebarwień

SPA

laserowe leczenie przebarwień, fot. Triclinium

Przebarwienia to jeden z najtrudniejszych do usunięcia problemów estetycznych. Wymagają wielu miesięcy terapii, ale kluczowa w ich leczeniu jest przede wszystkim właściwa diagnoza i dobór odpowiednich metod leczenia. O tym, jak powinno wyglądać leczenie przebarwień pisze dr Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.

Wiele osób je zna — ciemne, nieestetyczne, o nieregularnym kształcie. Przebarwienia to plamy pigmentacyjne powstające w wyniku nadmiernej produkcji melaniny i jej nierównomiernego gromadzenia się w skórze. Ponieważ naturalny barwnik wydzielany jest przez melanocyty w odpowiedzi na działanie promieniowania UV, przebarwienia pojawiają się głównie latem, kiedy często i długo wystawiamy ciało na słońce.

Plamy pigmentacyjne mogą mieć również podłoże hormonalne — do ich powstawania przyczynia się zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, ciąża oraz okres menopauzy, ale także w tych przypadkach ryzyko wystąpienia zmian zwiększa się właśnie podczas ekspozycji skóry na słońce.

Predyspozycje płciowe i zamiłowanie do plażowania sprawiają, że niestety to kobiety są bardziej narażone na tę przykrą dolegliwość.

 

POZNAJ PROBLEM

Na szczęście przebarwień można się pozbyć bez względu na to, czy są to stare, czy całkiem świeże zmiany. Ich leczenie bywa długie i uciążliwe, ale mimo to można znaleźć skuteczną metodę zarówno na płytkie, głębokie, jak i na najtrudniejsze do usunięcia przebarwienia typu melasma. Trzeba tylko wcześniej bardzo dokładnie je zdiagnozować, czyli sprawdzić, jak głęboko przebarwienia są umiejscowione oraz jaka jest główna przyczyna ich wystąpienia.

Częstym błędem jest całkowite pominięcie tego etapu, a w efekcie leczenie wszystkich rodzajów przebarwień w ten sam sposób. Tego typu podejście może skutkować słabymi lub krótkotrwałymi efektami terapii, brakiem jakichkolwiek rezultatów, a w najgorszym przypadku nawet pogorszeniem się zmian.

I tak na przykład zmiany, których przyczyną było jedynie zbyt długie opalanie się, są łatwiejsze do usunięcia. Jeśli są to płytkie i drobne przebarwienia typu piegi lub plamy starcze, do ich usunięcia może wystarczyć kilka mocniejszych zabiegów odpowiednim laserem.

Z kolei leczenie plam związanych ze zmianami hormonalnymi jest bardziej skomplikowane, ponieważ są one położone głęboko w skórze, często towarzyszą im np. zmiany naczyniowe i mają tendencję do nawracania. W tym przypadku trzeba najpierw odpowiednio „wyregulować” organizm, a następnie zastosować wiele delikatnych naświetleń (od 10, nawet do 15), ponieważ w przeciwnym razie komórki skóry na skutek zbyt mocnego zabiegu mogą zostać zastymulowane do produkcji melaniny i mimo że przebarwienie w pierwszym momencie zostanie usunięte, to szybko wróci ze zdwojoną siłą.

 

PRECYZJA LASERA

Nie bez powodu w wymienionych wcześniej przypadkach piszę o usuwaniu przebarwień za pomocą lasera. Z mojego doświadczenia wynika, że odpowiednio dobrane do rodzaju plam typ i parametry tego urządzenia to jak dotąd najlepsza metoda usuwania przebarwień.

Peelingi, typu Cosmelan czy TCA, w większości dają efekty utrzymujące się jedynie do następnego wystawienia skóry na słońce. Dzieje się tak, ponieważ skutecznie radzą sobie one jedynie z rozpuszczaniem melaniny, ale nie eliminują jej nadprodukcji. (…)

Czytaj cały artykuł w BEAUTY INSPIRATION 4/2017 >>>


dr Marek Wasiluk

lekarz medycyny estetycznej,
specjalista w dziedzinie laseroterapii,
właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium,
autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl oraz książki „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

CZYTAJ TAKŻE:

Musisz wiedzieć, że mamy ciasteczka i możemy ich użyć tylko do tego, byś był bardziej zadowolony z naszych treści. ok więcej