Jak działa mikronakłuwanie?

SPA

Mikronakłuwanie jest jedną z najprostszych, a przy tym dość skutecznych metod terapeutycznych poprawiania jakości skóry. Zanim podejmie się decyzję o wprowadzeniu zabiegu do swojej oferty, warto zapoznać się z opisem metod oraz głównymi zaletami ich stosowania, aby podjąć właściwy wybór i nie popełnić podstawowych błędów.

Zabiegi mikronakłuwania wykonuje się dwoma podstawowymi urządzeniami — tzw. rollerami i dermapenami. Główna różnica między nimi sprowadza się do odmienności samego użytkowania. Roller jest przyrządem manualnym, natomiast dermapen wspomagany jest akumulatorem elektrycznym. Jest to urządzenie o kształcie nieco większego długopisu, z wysuwanymi z głowicy igiełkami, które nakłuwają skórę z dość dużą częstotliwością.

Mechanizm działania wszystkich zabiegów mikronakłuwania polega na wywoływaniu delikatnych urazów, poprzez mechaniczne uszkadzanie skóry. To natomiast wymusza na skórze procesy gojenia, a przez to odnowę tkanki. W tym mechanizmie wykorzystuje się naturalne procesy regeneracji skóry, czyli fakt, że komórki skóry po urazie tkanki pracują bardziej intensywnie i efektywnie, niż gdyby bodziec uszkadzający nie wystąpił.

Mikrourazy powodują obrzęk tkanek i uszkodzenia naczyń krwionośnych, a także nieznaczne przedostawanie się płytek krwi z krwioobiegu do tkanki. Płytki krwi, ulegając aktywacji, rozpoczynają proces gojenia i odnowy w skórze. Przede wszystkim stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Ponadto tworzą się nowe naczynia włosowate.

SKUTECZNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO

Różnica działania rollerów i dermapenów jest tak naprawdę żadna — cała skuteczność zabiegu zależy od dokładności wykonującego go specjalisty. Wpływ ma również to, na jaką głębokość nakłuwana jest skóra. Teoretycznie jest tak, że im głębsze, tym bardziej skuteczne w działaniu jest nakłucie.

W praktyce wygląda to jednak w ten sposób, że akurat te zabiegi nie są przeznaczone do przesadnie głębokiego działania. Mikronakłuwanie wywołuje bowiem krwawienie i jest dość bolesne (wykonywane z miejscowym znieczuleniem), można nim działać na głębokość milimetra — półtora. Gdyby robiło się to głębiej, krwawienie byłoby bardziej obfite, a ból większy. Oprócz głębokości nakłuć, jest jeszcze kilka innych, ważnych informacji, o których warto wiedzieć.

Pierwszą jest aseptyka, a więc wszystko, czym wykonywany jest zabieg, musi być wcześniej dokładnie zdezynfekowane, a samo urządzenie powinno być absolutnie sterylne. W przeciwnym wypadku, w wyniku powikłania, mogłoby dojść do infekcji. Same części nakłuwające nie są więc wielokrotnego użytku.

Kolejną ważną kwestią przy tego typu zabiegach jest to, że aby wywoływały one pozytywny efekt, powinny być kilkukrotnie powtarzane (kilka, a w niektórych przypadkach kilkanaście razy, w kilkutygodniowych odstępach). Ich jednorazowe wykonanie absolutnie nie przyniesie pacjentowi żadnej korzyści.

OCZEKIWANIA PO ZABIEGU

Jak wygląda i na czym polega korzystny wpływ zabiegu dla jakości skóry? Wymienić można tutaj przede wszystkim utrzymywanie jej w ogólnie dobrej kondycji. Powiedziałbym, że jest to zabieg prewencyjny, przeciwstarzeniowy. Komórki podczas uszkadzania zostają bowiem pobudzone do szybszej i lepszej pracy na dłużej, niż tylko czas, w którym występuje podrażnienie po mikronakłuwaniu.

W normalnych warunkach cykl odnowy komórkowej naskórka trwa ok. 28 dni. Niestety z wiekiem zaczyna się wydłużać, a proces odnowy staje się coraz mniej sprawny. Mikronakłuwanie pozwala ten proces ulepszyć. Przez to pozwala utrzymać odpowiednią jędrność skóry i zapobiega jej wiotczeniu oraz pojawianiu się zmarszczek. Istnieje też ogólna zasada, że im delikatniejsza i cieńsza skóra oraz mniejszy problem, tym efekt zabiegu będzie lepiej widoczny. Dlatego sprawdza się on szczególnie dobrze np. w przypadku kurzych łapek i poprawiania jakości skóry pod oczami.

Jeśli chodzi o pozostałe części ciała, również można uzyskać pozytywne efekty, jednak z pewnością nie będą one aż tak zauważalne i zadowalające, jak właśnie na twarzy. Nie przeceniałbym natomiast działania tych metod jako zabiegów odmładzających. Niestety nie dają aż tak silnych efektów. (…)

Czytaj cały artykuł w BEAUTY INSPIRATION 5/2017>>>

dr Marek Wasiluk

specjalista medycyny estetycznej, ekspert w dziedzinie laseroterapii, prekursor i poszukiwacz nowych rozwiązań medycznych. Autor eksperckiego błoga www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”. Założyciel Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium www.triclinium.pl

CZYTAJ TAKŻE:

Musisz wiedzieć, że mamy ciasteczka i możemy ich użyć tylko do tego, byś był bardziej zadowolony z naszych treści. ok więcej