Mikronakłuwanie jako metoda poprawy kondycji skóry

SPA

Mikronakłuwanie (inaczej rolowanie czy terapia indukcji kolagenu CIT) jest specyficzną formą mezoterapii  igłowej, która poprawia kondycję skóry. W odróżnieniu od mezoterapii klasycznej, polegającej na ostrzykiwaniu skóry substancją leczniczą przy użyciu strzykawki lub specjalnego pistoletu, do zabiegu mikronakłuwania wykorzystywane są tzw. rollery (dermarollery, mezorellery) wyposażone w mikroigły (od kilkudziesięciu do kilkuset), za pomocą których wykonuje się dziesiątki tysięcy małych ukłuć skóry.

 Więcej o mezoterapii przeczytasz TUTAJ >>

MECHANIZM DZIAŁANIA ZABIEGU MIKRONAKŁUWANIA

Jest on dwutorowy, a w zależności od długości użytych igieł, proporcja tych komponentów zmienia się na korzyść jednego z nich:

  1. Nakłucia otwierają ścieżki łatwego i szybkiego dostarczania substancji aktywnych, zawartych w koktajlach medycznych oraz kosmetycznych poprzez powstałe w skórze mikroskopijne otworki. Nakłuwanie, pełniąc rolę promotora przejścia transepidermalnego, umożliwia substancjom aktywnym lepszą penetrację w głąb skóry, wielokrotnie (nawet do 50%) zwiększając ich przenikanie. Daje to spektakularne efekty, nieosiągalne przy tradycyjnym stosowaniu kosmetyków.
  2. Nakłucia wywołują fizjologiczną reakcję skóry na uraz, która uruchamia w jej głębszych warstwach szereg naturalnych procesów regeneracyjnych, prowadzących do uwolnienia czynników wzrostu, biorących udział w procesie gojenia ran i pobudzenia aktywności fibroblastów. Ta stymulacja naturalnych mechanizmów naprawczych w efekcie końcowym prowadzi do zwiększenia syntezy elementów strukturalnych skóry właściwej, m.in. kolagenu typu I i III, elastyny oraz glikozaminoglikanów, w tym kwasu hialuronowego. Również w warstwach żywych naskórka zwiększa się ilość keratynocytów, co powoduje jego pogrubienie i wzmocnienie bariery ochronnej. Wszystko to powoduje skuteczne niwelowanie objawów starzenia się skóry, zmniejszenie efektów działania grawitacji, a także redukcję powstałych już zmian, takich jak blizny i rozstępy.

ZNACZENIE DŁUGOŚCI IGIEŁ W PLANOWANIU EFEKTÓW ZABIEGOWYCH

Do zabiegów mikronakłuwania używa się igieł o różnej długości w zależności od celu, jakiemu ma służyć dany zabieg, stąd też ich efekty zależą od tego, jakimi igłami się posługujemy. Ze względu na długość igieł zabiegi te dzieli się na:

  1. Płytkie mikronakłuwaniewykonywane jest przed lub po aplikowaniu preparatów kosmetycznych. Zabiegi te stosuje się:
  • W kosmetycznej pielęgnacji domowej w zabiegach domowych stosuje się rollery o najkrótszych igłach (0,2-0,3 mm) przede wszystkim w celu ułatwienia substancjom aktywnym zawartym w kosmetykach pokonania bariery skórnej. Jego użycie stymuluje także produkcję kolagenu i elastyny, chociaż w dużo mniejszym stopniu niż w przypadku urządzeń kosmetologicznych czy medycznych. Stosowanie rollerów do użytku domowego jest bezpieczne, nie powoduje krwawienia i jest bezbolesne. Przerwy między zabiegami powinny wynosić 2-3 dni. Prawidłowo przechowywany roller należy wymienić po 3-4 miesiącach. Długość igieł powinna być szczegółowo dopasowana do stanu i typu skóry przez kosmetologa. Zwykle dobór długości igieł jest następujący:

– Dla skór normalnych, o prawidłowej grubości, bezproblemowych, bez widocznych oznak wrażliwości – roller 0,3 mm.

– Dla skór cienkich, delikatnych, z widocznymi naczynkami – roller 0,25 mm.

– Dla skór bardzo cienkich, wrażliwych, z bardzo płytko położoną siateczką naczyń krwionośnych oraz w I fazie Fotolia_105882298_Subscription_Monthly_Mtrądziku różowatego – roller 0,2 mm.

  • W kosmetologicznej pielęgnacji gabinetowejw zabiegach profesjonalnych stosuje się rollery o igłach długości 0,5-1 mm. Po zabiegach z użyciem igieł o takiej długości może wystąpić obrzęk i rumień, sporadycznie niewielkie krwawienie, dlatego wykonywany jest on w warunkach gabinetowych przez kosmetologów. Skóra do zabiegów zwykle nie wymaga znieczulenia, jednak zależy to od osobniczej wrażliwości na ból. Zaleca się wykonywanie zabiegów nie częściej niż raz w tygodniu. Rollery kosmetologiczne powinny być przechowywane zgodnie z zaleceniami producenta i utylizowane po 5-10 zabiegach. Różnice w efektach zabiegów profesjonalnych można dostrzec porównując dwie skrajne wartości długości igieł:

– Roller 0,5 mmdla kosmetologów pracujących samodzielnie jest to rekomendowana długość igieł. Przy takich parametrach igieł rola zwiększenia przenikania jest tak samo istotna, jak stymulacja nowego kolagenu i elastyny. Przy stosowaniu rollera 0,5 mm przenikanie składników aktywnych jest maksymalne, dlatego bardzo ważny jest wybór substancji użytych do zabiegu. Jest to najlepsza długość igieł w przypadku plam pigmentacyjnych i nierównego kolorytu skóry – dłuższe igły mogą zwiększać przebarwienia przez uszkadzanie melanocytów, które znajdują się właśnie na głębokości około 0,5 mm.

– Roller 1 mmkosmetolodzy pracujący pod nadzorem lekarza mogą używać rollera o długości igieł 1 mm. Ich stosowanie jest rekomendowane w przypadku skóry, która szczególnie wymaga przebudowy oraz indukcji kolagenu i elastyny, np. przy zmarszczkach, bliznach i rozstępach.

  1. Głębokie mikronakłuwanie – przyjmuje się, że w odróżnieniu od mikronakłuwania płytkiego, ten rodzaj nakłuwania wykonywany jest przez lekarzy za pomocą tzw. rollerów medycznych, igłami o długości 1,5 mm lub dłuższymi. W zabiegu wykorzystuje się głównie wywołaną mikronakłuciami skóry stymulację procesu gojenia, co prowadzi do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny.

Gdy celem zabiegu jest pełna, głęboka rewitalizacja skóry, niezbędne jest użycie rollera o dłuższych igłach – powyżej 2 mm. Redukcja ubytków skóry, blizn zanikowych, rozstępów, lift twarzy

– wymaga igieł od 2,5 do nawet 5 mm długości. Zabieg głębokiego mikronakłuwania  może  być  też  stosowany w terapii łysienia czy trądziku zaskórnikowego.

Zabiegi te są bardzo skuteczne, a ich efekty często spektakularne, zwłaszcza przy redukcji rozstępów. Jednak tak głębokie nakłucia są bardzo bolesne, co powoduje konieczność znieczulenia pacjenta. Nakłucia doprowadzają także do uszkodzenia naczyń krwionośnych (skrwawienia), co na kilka dni wyłącza go z codziennych zajęć, ponieważ ślady po nakłuciach znikają zazwyczaj całkowicie dopiero po 5 dniach. Wyjątek stanowią okolice oczodołów – wtedy wchłanianie krwawych wylewów jest jeszcze dłuższe i trwa ok. 7-10 dni. (…)

mgr Joanna Klonowska Wydział Nauk o Zdrowiu Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie

Czytaj więcej w Beauty Inspiration 3/2016

CZYTAJ TAKŻE:

Musisz wiedzieć, że mamy ciasteczka i możemy ich użyć tylko do tego, byś był bardziej zadowolony z naszych treści. ok więcej