Suchy peeling, czyli szczotkowanie ciała

SPA

Zabieg szczotkowania ciała, lub inaczej peelingu na sucho (ang. dry body brushing), wywodzi się ze szkoły ajurvedyjskiej. Ta metoda przynosi wiele korzyści zarówno dla urody, jak i zdrowia. Celem masażu, poza relaksem, jest bowiem nie tylko złuszczenie martwego naskórka, lecz także pozbycie się toksyn z organizmu. Skóra po zabiegu jest niesamowicie miękka, gładka i promienna, a zabieg doskonale wpisuje się w trend zabiegów ekologicznych.

Wiele marek kosmetycznych na polskim rynku promuje dziś trend body brushingu, czyli suchego szczotkowania ciała. Kluczową kwestią w poprawnym wykonaniu zabiegu będzie dobór odpowiedniej szczotki. Przy wyborze należy zwrócić przede wszystkim uwagę na włosie, które musi być naturalne, najlepiej wykonane z włókien roślinnych agawy, soczystej rośliny, występującej na obszarach pustynnych Meksyku.

Włosie z agawy ma w swojej strukturze zamknięte łuski, przez co martwy naskórek podczas masażu nie dostaje się do środka, co pomaga w zachowaniu higieny podczas zabiegu. Szczotki nylonowe i syntetyczne są albo zbyt miękkie, albo zbyt twarde, przez co mogą zbytnio podrażnić skórę. Ceny szczotki do suchego peelingu ciała wahają się od około 60 do 120 zł. Koniecznie należy uwzględnić ją przy planowaniu kosztów zabiegu.

Zazwyczaj cena suchego peelingu w salonie zaczyna się od 120 zł, ale zależy także od tego, czy wykonujemy zabieg pojedynczy, czy w serii oraz czy jest to samodzielny masaż, czy może element większego rytuału na ciało. Samo szczotkowanie ciała zajmuje ok. 20-30 minut i może być to wstęp do dalszych etapów zabiegowych — aplikacji serum, maski czy balsamu. Suchy peeling idealnie komponuje się z zabiegami nawilżającymi, antycellulitowymi, modelującymi i ujędrniającymi ciało oraz drenującymi.

DLA KOGO

Szczotka przeznaczona jest do każdego rodzaju skóry, jednak dla każdego klienta należy indywidualnie dopasować stopień nacisku podczas masażu. Im częściej zabieg wykonywany, tym skóra szybciej się przyzwyczaja i można stopniowo zwiększać nacisk szczotki na ciało. Efekt wygładzenia i ujędrnienia skóry widoczny jest już po 3-4 szczotkowaniach. Po pierwszym zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona — to normalna reakcja.

Pomimo że zabieg można wykonać na każdym rodzaju skóry, istnieją pewne przeciwwskazania, które wykluczają możliwość wykonania zabiegu. Są to:

• zakażenia wirusowe, bakteryjne, grzybicze skóry,

• trądzik krostkowy, ropowiczy, skupiony, inne formy zapalne,

• skóra atopowa,

• aktywne zmiany chorobowe skóry (np. łuszczyca, liszaj płaski, łojotokowe zapalenie skóry),

• przerwana ciągłość naskórka,

• nowotwory skóry.

Przed przystąpieniem do zabiegu szczotkowania ciała należy przeprowadzić wywiad i poprosić o wypełnienie kwestionariusza przez klienta, aby wykluczyć wspomniane przeciwwskazania do zabiegu. Każdego klienta należy także poinformować o odczuciach, które mogą się pojawić podczas zabiegu — pamiętajmy, że masaż nie może wywoływać bólu.

JAK WYKONAĆ SZCZOTKOWANIE

Masaż wykonujemy „na sucho”, czyli nie stosujemy oliwki czy innych środków poślizgowych. Znając podstawowe techniki masażu klasycznego, jesteśmy w stanie wykonać poprawnie zabieg szczotkowania. Techniki wiodące podczas zabiegu to głaskanie i rozcieranie.

Ze względów higienicznych, szczotka jest przypisana jednej osobie poddającej się zabiegowi. Przy serii zabiegowej warto spersonalizować szczotkę i podpisać ją. Natomiast jeśli osoba korzysta z jednorazowego zabiegu, po masażu możemy jej tę szczotkę podarować, aby kontynuowała szczotkowanie w domu przed każdym prysznicem przez około 5 minut.

Wcześniej jednak przeprowadzamy krótki instruktaż przypominający o kierunku masażu i stosowanych technikach. Zabieg szczotkowania ciała, w zależności od potrzeb, przeprowadzić można na dwa sposoby. Powolne i delikatne techniki głaskania, delikatnego rozcierania w kierunku dosercowym stymulują układ limfatyczny, sprzyjając drenażowi, natomiast krótkie i energiczne techniki masażu (również głaskanie, rozcieranie) działają pobudzająco. Te proste ruchy nie tylko usuwają obumarły naskórek, lecz także pobudzają system limfatyczny do detoksykacji od wewnątrz.

Zabieg ten daje klientom poczucie wyjątkowości oraz zapewnia zdrową skórę i dobre samopoczucie.


Korzyści wynikające z masażu szczotką:

• eliminacja toksyn z organizmu,

• redukcja cellulitu,

• ujędrnienie skóry,

• pomoc przy problemie wrastających włosów po depilacji,

• poprawa cyrkulacji krwi i limfy,

• złuszczanie martwego naskórka, dzięki czemu skóra jest przygotowana do absorbcji składników aktywnych, zawartych w produktach pielęgnacyjnych,

• zwiększenie energii i odprężenie ciała,

• głębokie oczyszczanie skóry,

• eliminacja zastojów wodnych (cellulit wodny) i obrzęków.


Etapy wykonania zabiegu szczotkowania ciała:

Etap 1. Klient leży na brzuchu. Przystępujemy do masażu. Zaczynamy od stóp w kierunku dosercowym, czyli od stóp do pośladków, zgodnie z przebiegiem mięśni i układu krwionośnego.

Etap 2. Na grzbiecie wykonujemy ruchy od kręgosłupa na zewnątrz.

Etap 3. Ramiona, przedramiona – masujemy w kierunku od nadgarstków do stawu barkowego.

Etap 4. Ułożenie na plecach. Zaczynamy od stóp w kierunku stawu biodrowego.

Etap 5. Na brzuchu wykonujemy ruchy koliste, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Etap 6. Klatka piersiowa, dekolt – tu wykonywane są delikatne ruchy okrężne lub „ósemki”, z pominięciem brodawek.

Etap 7. Ramiona, przedramiona – znów kierunek od nadgarstków do stawu barkowego.

Artykuł pochodzi z BEAUTY INSPIRATION 5/2017>>>

Elżbieta Jurkojć

Wieloletnia terapeutka spa,

Właścicielka Holistic Day Spaw Myślenicach i Holistic Zone w Krakowie.

CZYTAJ TAKŻE:

Musisz wiedzieć, że mamy ciasteczka i możemy ich użyć tylko do tego, byś był bardziej zadowolony z naszych treści. ok więcej