Zastosowanie technik łączonych w zależności od wieku pacjenta

SPA

 Techniki łączone stają się coraz bardziej popularne, bo doskonale sprawdzają się w medycynie estetycznej, dają lepsze efekty w kosmetologii.

Ten sam zabieg, na przykład toksyna botulinowa zastosowana w korekcji zmarszczek mimicznych, zostanie inaczej podana osobie 30-letniej, inaczej 50-letniej, której włączyć należy także inne zabiegi lekarskie, pielęgnację kosmetologiczną, a także kosmetyki do pielęgnacji domowej.

WAŻNY WYWIAD

Profesor Carlo Albert Bartoletti propagował: „Medycyna estetyczna to medycyna prewencji i profilaktyki starzenia. Jest medycyną poprawiającą funkcjonowanie skóry. Najpierw należy rozważyć fizjologię skóry i jej aktualne potrzeby, a dopiero potem wybrać metodę i produkt, czy aparaturę indywidualnie dla potrzeb danej osoby”. Pierwszoplanowa jest więc znajomość skóry zdrowej, jej potrzeb fizjologicznych, ale także jej potrzeb bieżących wynikających z warunków, w jakich człowiek przebywa, jak się odżywia.

Ważne w jakim środowisku spędza cały dzień – czy na słońcu i wietrze, czy również w klimatyzowanym pomieszczeniu. Istotne jest też jak dużemu stresowi jest poddawany, jaki charakter ma praca – jeśli jest siedząca, to czy uprawia sport. Już z tych pytań wynika, że wiek biologiczny skóry nie zawsze pokrywa się z wiekiem metrykalnym, a każdej skórze, w zależności od jej typu i wieku, potrzebne są inne zabiegi. Ważne także jest badanie nie tylko w pozycji stojącej, ale i w przodopochyleniu, w celu lepszego oznaczenia stref wiotkości. Istotne czy jest to skóra młoda, czy stara, bardziej wymagająca, ale zdecydowanie potrzebująca wspomagania, ingerencji i poprawy estetycznej.

WALKA Z WOLNYMI RODNIKAMI

Pamiętając, że medycyna estetyczna jest medycyną profilaktyki i prewencji starzenia, naszą rolą jest znaleźć jego przyczynę. Rozważyć tu należy starzenie chronologiczne, zapisane w genach, na które nie mamy zbyt dużego wpływu. Z przeprowadzanych badań wynika również, że za starzenie do 50. roku życia aż w 80% odpowiedzialne są wpływy środowiska zewnętrznego. Wśród czynników starzenia zewnątrzpochodnego wymienia się wpływ wolnych rodników. Najważniejsza więc będzie walka z nimi, zarówno w przypadku skóry młodej, jak i starej, z osłabionymi możliwościami przerwania procesu propagacji rodnikowej.

Wolne rodniki są tworami niezwykle reaktywnymi. W reakcjach z innymi cząsteczkami odrywają się od nich elektrony, generując reakcje łańcuchowe, zapoczątkowane przez jedne rodniki i prowadząc do powstawania nowych. Źródłem wolnych rodników jest metabolizm komórkowy, ale z tym naturalnym procesem wydolny organizm umie sobie radzić.

Wystarczy jednak choćby źle dobrana aktywność fizyczna, przebyta choroba, niektóre leki oraz kosmetyki, żeby doszło do zachwiania równowagi. Tak dzieje się zwłaszcza przy nadmiernym narażeniu na promienie UV, kiedy nawarstwiające się utlenianie fosfolipidów błon komórkowych i utlenianie białek komórkowych często prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń. Jest powodem przedwczesnego starzenia biologicznego, starzenia się skóry i powstania zmarszczek. Uszkodzenia struktury DNA oraz dezaktywacja enzymów naprawczych DNA mogą prowadzić nawet do rozwoju choroby nowotworowej.

METODY SKOJARZONE

Rolą lekarza jest stworzenie zabiegów dostosowanych do potrzeb każdego pacjenta. Check up skóry to badanie, które w trakcie pierwszej wizyty pomaga wytyczyć plan zabiegów, jak i nie mniej ważne sposoby pielęgnacji w domu. Młodej skórze wystarczy pomoc w utrzymaniu stanu aktualnego i walka z wolnymi rodnikami.

U osób po 20. roku życia stanowi istotną metodę prewencji, która sprawdza się też i w przypadku skóry 40-letniej, kiedy pojawiają się dyskretne początki starzenia.

Po 35. roku życia skóra staje się słabiej nawilżona. Tu nie wystarczają już zabiegi skierowane tylko na walkę z wolnymi rodnikami, ale takie zgranie wszystkich procedur, żeby wyrównać niedobory w nawilżeniu, w ubytku kwasu hialuronowego.

W przypadku skóry 50-, 60-letniej do wyżej wspomnianych dołączyć trzeba nowe metody medycyny estetycznej w odmładzaniu, pomagające zlikwidować zmarszczki. Mezoterapia, także „bezigłowa” to jedna z cegiełek w tym planie, która u młodych stanowi walkę z wolnymi rodnikami. U starszych jest kontynuacją i podtrzymaniem raz osiągniętej poprawy wyglądu liftingiem bez skalpela.

Światowe nowości błyskawicznie docierają do Polski. Pozwalają na unowocześnienie i zgranie procedur zabiegowych: wypełniania zmarszczek i bruzd preparatami kwasu hialuronowego, hydroksyapatytem wapnia, zabiegów zogniskowaną falą ultradźwięków Ulthera, poprawiających także teksturę skóry.

POTRZEBY SKÓRY ZALEŻNE OD WIEKU
Okres dojrzewania

To okres, w którym najważniejsza jest higiena skóry. Przeważać będą zabiegi z pogranicza prewencji i leczenia. Wśród nich będzie więc leczenie dermatologiczne trądziku, a z metod prewencji terapia LED przeprowadzona w pierwszej fazie zabiegu światłem niebieskim, w drugiej żółto-czerwonym. Przyspieszone wtedy zostają naturalne procesy regeneracji i ochrony komórek. Zabiegiem pielęgnacyjnym będzie zaś profesjonalnie przeprowadzone oczyszczanie skóry wyleczonej ze zmian czynnych: peeling kawitacyjny – za pomocą wibracji ultradźwiękowej, który złuszcza i poprawia mikrokrążenie. Usuwa martwe komórki i ułatwia ewakuację boju z gruczołów bojowych.

Delikatne peelingi chemiczne, takie jak salicylowy czy migdałowy przede wszystkim stwarzają niekorzystne warunki dla rozwoju bakterii. Wśród zabiegów pielęgnacyjnych nie może zabraknąć zabiegów nawilżających, takich jak mezoterapia „bezigłowa”, sono-jonoforeza wykonywanych w serii 5x/1 sesja w roku, bo tłusta skóra też bywa przesuszona preparatami przeciwtrądzikowymi.

Wiek 25-35 lat

Pojawiają się niewielkie zmarszczki wokół oczu bez utraty napięcia skóry. Nadal przeważać będą zabiegi na granicy prewencji i leczenia. Zabiegiem z wyboru staje się w tym przedziale wiekowym mezoterapia o składzie mieszanek podstawowych, a więc leki wazodylatacyjne, witaminy, prokaina. Jedna sesja na rok, 5x/co 2 tyg. To bardzo ważna propozycja medycyny estetycznej, bo nawet u osób młodych, przy pierwszych symptomach starzenia się skóry oddziałuje na ich przyczyny. Tak ubożone mieszanki do mezoterapii usprawniają krążenie w skórze.

Ten młody wiek to okres profilaktyki starzenia, czyli zachowania prawidłowego funkcjonowania skóry. To także ostatni dzwonek do rozpoczęcia kondycjonowania skóry dermokosmetykami, które różnią się od kosmetyków pielęgnacyjnych wyższym stężeniem substancji aktywnych. Podobny skład powinien być dostarczany naskórkowi drogą mezoterapii IED.

Zalecałabym zabiegi pielęgnacyjne naprzemiennie z mezoterapią – jedna, dwie sesje na rok, 1 zabieg co 2 tyg. – 5 zabiegów w sesji. Jontoforeza, mezoterapia „bezigłowa” – witaminy, zwłaszcza wit. C, kwas laktobionowy. Szczególnie ważny jest masaż, jego stymulujące dziabanie na fibroblasty, którym w tym wieku wystarcza niewielki bodziec do wytwarzania kolagenu, a na koniec zabiegu maska.

Zdarza się również tak, że dla tych pacjentek najważniejsza może okazać się terapia trądziku, zabiegi kawitacyjne i usuwanie blizn potrądzikowych mikrodermabrazją, poprzez mechaniczne ścieranie naskórka głowicą diamentową lub korundową, dającą odnowę naskórka i pobudzenie krążenia. Peeling pirogronowy i migdałowy, regularnie aplikowane, są metodami z wyboru w tej grupie wiekowej. Również azelainowy, który łagodnie, ale też skutecznie rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe oraz jak zawsze zabiegi nawilżające.

Wiek 35-50 lat

Zmarszczki stają się coraz wyraźniejsze, zwłaszcza mimiczne. Pogłębiająca się z czasem utrata napięcia skóry daje także zmarszczki grawitacyjne. Nasila się rogowacenie, pierwsze plamy i przebarwienia.

Zgrubienia i obsuwanie kompartmentów podskórnej tkanki tłuszczowej dają pierwsze fałdy w dolnych partiach twarzy, na skórze pojawiają się cienie. Maleje stopniowo ilość kwasu hialuronowego, a więc jest to wiek, w którym do mezoterapii biorewitalizującej dodajemy okresowo kwas hialuronowy niestabilizowany.
W tym wieku skupiamy się bardziej na leczeniu, korzystając z terapii łączonej
– mezoterapia i terapia LED. To może by także mezoterapia „bezigłowa” – jedna, dwie sesje na rok; 1 zabieg co 2 tyg.
– 5 zabiegów w sesji. Zawsze zalecam naprzemiennie zabiegi pielęgnacyjne: witaminy, retinol, oligoelementy, DMAE aplikowane jontoforez/sonoforez, koniecznie masa, a na koniec zabiegu maska.
W tym przedziale wiekowym ordynuję też peeling glikolowy, migdałowy, TCA. Toksyna botulinowa podana raz lub dwa razy w ciągu roku rozwiązuje problem zmarszczek mimicznych, ale w zastosowaniu botoksu bardzo ważne jest nie tylko miejsce podawania, lecz też wiedza, jakie mięśnie przejmują rolę tych, które będą zrelaksowane.
Kolejnym ważnym zabiegiem jest hydroksyapatyt wapnia i kwas polimlekowy, bo wiek 35-50 lat daje na nie

Wiek 50-60 lat
Utrata objętości w tkance podskórnej rozpoczyna się we wczesnych latach życia zmarszczkami, potem fałdami, ale po pięćdziesiątym roku życia pojawia się ptoza, a utrwalona utrata napięcia skóry jest tak wyraźna, że daje trwałe zmarszczki. Wyraźne stają się zaburzenia pigmentacji, odgraniczone plamy, rogowacenie, teleangiektazje. Działanie lekarzy nastawione jest na leczenie i usuwanie skutków starzenia. Taką rolą regeneracyjną pełni nadal PRP – autogenny żel leukocytarny z płytkowymi czynnikami wzrostu, które, zawarte
w płytkach krwi, wspomagają i przyspieszają naturalne procesy regeneracji i gojenia.
Terapie wspomagające to iniekcje botuliny raz, dwa razy w roku. Z mezoterapią dobrze łączy się kwas hialuronowy
– nieusieciowany, podawany technikami mezoterapii, nawilża skórę. Mezoterapia nie wypełnia dużych zmarszczek, jedynie rewitalizuje skórę. Zabiegi wolumetrii, korekcji doliny łez, korekcji okolicy ust
i przywrócenie ich dawnego kształtu, zmienionego poprzez opadanie skóry okolicy nad wargą górną, wykonywane są kwasem hialuronowym usieciowanym. Przy dobrze odżywionej i napiętej, nawilżonej skórze to forma łagodnego liftingu twarzy.
Kolejnym, silniejszym zabiegiem liftingującym, jest połączenie mezoterapii z Ultherą. Działa skupioną wiązką ultradźwięków, docierającą do SMAS, układu mięŚniowo-powięziowego, a więc do miejsca, do którego operacyjnie dociera chirurg. Ten ultradźwiękowy lifting skóry nie narusza ciągłości skóry, a wpływa na stymulację kolagenu od 1 do 4 miesięcy. Seria mezoterapii wykonana po tym zabiegu wydłuża efekt, a skórę rewitalizuje.
Niechirurgiczny lifting twarzy, tzw. miękki lifting – wypełnianie zmarszczek, regulacja zapadnięć wywołanych starzeniem skóry, utratą jej elastyczności
– możliwy jest poprzez wstrzykiwanie preparatów ulegających biodegradacji lub preparatów na stałe pozostających w skórze. Od tych ostatnich powoli, ale coraz bardziej definitywnie, odchodzi się z powodu powikłań, jakie przynosiło ich wstrzykiwanie. Z tych ulegających biodegradacji kwas hialuronowy jest liderem. Różne firmy proponują różne gęstości, dodatkowe składniki wpływające na trwałość efektów, a metody łączone, z toksyną botulinową, mezoterapią służą jeszcze lepszemu osiąganiu efektów.
Nowością stał się powrót do metod poprawiających funkcjonowanie skóry. Najpierw należy rozważyć jej fizjologię, a dopiero potem indywidualnie wybrać metodę i produkt najkorzystniejszy dla danej osoby. Ma tu znaczenie wiek, płeć, starzenie chronologiczne i starzenie w efekcie wpływu czynników zewnętrznych

Wiek 65-75 lat
W tym wieku widoczne są utrwalone wszystkie rodzaje zmarszczek, fałdy, opadanie, ptoza skóry i tkanki podskórnej, dająca obraz nadmiaru skóry. Towarzyszą temu mocna keratoza, teleangiektazje
i plamy. Taka skóra wymaga leczenia, ale i specjalnej pielęgnacji. Efekty zabiegów stają się mniej zadowalające, bo odpowiedź organizmu jest już nikła. Z drugiej strony zabiegi muszą być mniej agresywne, bo to skóra podatna na urazy.
Wśród łagodnych zabiegów jest mezoterapia, ale bez zabiegów wspomagających ona nie podoła zwłaszcza mocnym zmianom skóry. Toksyna botulinowa relaksuje mięśnie i wygładza zmarszczki. Inne zabiegi nie dają takich efektów, jakich oczekują pacjenci, jednak nadal pozytywne skutki daje ultradźwiękowy lifting skóry, volumetria kwasem hialuronowym. Na drobne zmarszczki opracowałam specjalną technikę sandwich. Mezoterapia Sundwich to nowa technika biorewitalizacji jednocześnie kilku warstwach skóry, potęguje przebudowę rozpoczętą ultradźwiękami.

Połączenie mezoterapii, działania igły i działania leku z fototerapiQ LED po kilku tygodniach daje pacjentowi wyraźne korzyści terapeutyczne. W celu osiągnięcia lepszego efektu, mezoterapię poprzedzam peelingiem – jeżeli tuż przed zabiegiem to łagodnym, aby osiągnąć wyrównaną penetracją koktajli. Dobrą formą uzupełnienia indywidualnie dobranej dla konkretnych potrzeb receptury stanowią doustne suplementy.
Zawsze towarzyszyć temu powinna cykliczna pielęgnacja zabiegowa z masażem – substancje nawilżające
w gabinecie i pielęgnacji domowej, z naciskiem na witaminy i mikroelementy, bo aparatem nie da się robić tak skutecznego zabiegu, jak ręcznie. Urządzenie, nawet bardzo wyspecjalizowane, nie zastąpi delikatnego zabiegu, wykonanego precyzyjnie przez fizjoterapeutę lub kosmetyczkę, kiedy masaż jest naturalny i przez to skuteczny. Dotyku dłoni nie da się przecenić – relaksuje, stymuluje fibroblasty do produkcji kwasu hialuronowego, co nie tyle stanowi technikę łączoną, ale działanie skojarzone i wzajemnie się uzupełniające. Bo lekarz wykonuje bardziej agresywne zabiegi, a te kosmetyczne są ich kontynuacją.

dr Izabela Tilszer

lekarz medycyny estetycznej wyróżniona przez prof. Woya-Wojciechowskiego i prof. Bartolettiego

www.medycynaestetyczna.com

CZYTAJ TAKŻE:

Musisz wiedzieć, że mamy ciasteczka i możemy ich użyć tylko do tego, byś był bardziej zadowolony z naszych treści. ok więcej