Od dawna wiadomo, że synergia różnych metod zabiegowych przynosi zdecydowanie lepsze efekty niż ich pojedyncze zastosowanie. Tak jest w przypadku radiofrekwencji mikroigłowej, łączącej działanie fal RF z mikronakłuciami skóry. To nowoczesna technologia, którą doceniła cała branża estetyczna.
Zasada działania radiofrekwencji mikroigłowej opiera się głównie na zdolnościach regeneracyjnych skóry, wywoływanych przez dwa niezależne czynniki. Pierwszym z nich są emitowane fale elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych, które ogrzewają tkanki, powodując ich pobudzenie, oraz stymulują przebudowę włókien kolagenowych. Znajdujące się na poziomie skóry właściwej włókna podporowe obkurczają się i napinają. Zapoczątkowany zostaje także proces aktywizacji fibroblastów, a to zwiększa produkcję kolagenu i elastyny. W konsekwencji powstaje nowa tkanka, która posiada prawidłową budowę.
Istotnym czynnikiem warunkującym prawidłowy przebieg zabiegu jest temperatura podgrzania tkanek. Musi się ona wahać między 45 a 60 stopni, aby dotrzeć na wymaganą głębokość. Zbyt wysoka temperatura doprowadzi do zwęglenia tkanek, natomiast za niska nie będzie w stanie uruchomić procesów regeneracyjnych organizmu. Drugi czynnik to mikronakłucia, które w sposób mechaniczny aktywizują procesy naprawcze, rozpoczynające się w wyniku drobnego zranienia. Zabieg polega na wykonaniu dużej ilości nakłuć specjalnie do tego skonstruowanym wałkiem lub penem.
W początkowej fazie zabiegu dochodzi do wytworzenia stanu zapalnego, który trwa od 1 do 3 dni. Czynniki wzrostu uwolnione z krwi pobudzają skórę i namnażanie nowych komórek. Zapoczątkowany zostaje proces tworzenia nowych tkanek, który trwa kilka miesięcy. Długość wykorzystanych igieł ma ogromne znaczenie w późniejszych rezultatach, musimy zatem pamiętać, aby prawidłowo dobrać ją do okolicy zabiegowej. Celem jest pokonanie bariery naskórka i dotarcie do skóry właściwej. Inną długość zastosujemy przy cienkiej skórze wokół oczu, a inną na ciele. Bezpieczne wartości to 0,5 mm na delikatną okolicę oka, 1-1,5 mm na twarz i nawet 2 mm przy zabiegach redukujących rozstępy, poprawiających jędrność skóry na brzuchu i piersiach.
Dzięki tak dobranej procedurze działamy na fibroblasty produkujące kolagen i elastynę, włókna podporowe skóry. W rezultacie skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna, wzrasta jej gęstość oraz poprawie ulega koloryt.
WSKAZANIA DO ZABIEGU
Radiofrekwencja mikroigłowa jest zabiegiem stosowanym w przypadku różnych problemów skórnych. Do najczęstszych wskazań, w których się ją wykorzystuje, należą: utrata jędrności skóry, wiotkość, zmarszczki, opadające policzki oraz powieki górne, rewelacyjne efekty uzyskuje się również przy poprawie owalu twarzy. Zabieg ma szerokie zastosowanie w przypadku blizn potrądzikowych, pooperacyjnych, pourazowych czy rozstępów.
Przy braku elastyczności skóry, radiofrekwencję mikroigłową można zastosować zarówno na twarz, jak i na ciało (ramiona — tzw. pelikany, brzuch, pośladki, uda). Najlepsze efekty udaje się osiągnąć u klientów między 30. a 50. rokiem życia, ze względu na lepszą odpowiedź skóry na stymulujące ją bodźce.
Pracując z klientami w różnym wieku i z różnymi problemami, zaobserwowałam, że najefektywniejsze okazują się terapie poprawiające jędrność skóry twarzy, szyi i dekoltu, a także wygląd rozstępów i blizn. Wykonując profilaktyczne zabiegi na twarz, zazwyczaj wystarczy jeden na pół roku, lub 2-3 w serii z odstępami ok. 4-6 tygodni, jeśli mamy do czynienia z mało elastyczną skórą. Rozpoczynając walkę z rozstępami, musimy liczyć się z wykonaniem kilku zabiegów, aby uzyskać zamierzony efekt. Są to zazwyczaj ok. 4 spotkania terapeutyczne z 4-6 tygodniową przerwą na regenerację skóry.
Czynniki warunkujące sukces terapii radiofrekwencją mikroigłową:
1. Wywiad. Przed przystąpieniem do zabiegu, konieczne jest przeprowadzenie wywiadu w celu wykluczenia przeciwwskazań oraz ustalenia celu zabiegowego.
2. Odpowiednio dobrana głębokość wkłucia. Uzależnione jest to od okolicy poddawanej zabiegowi i waha się między 0.5 a 3.5 mm. Intensywność zabiegu zawsze dobieramy do problemu, z którym zgłasza się klient, do wskazań, a także do okolicy zabiegowej.
3. Odpowiednio dobrane parametry.
4. Odpowiednio dobrany kartridż (izolowane całe albo końcówka).
5. Ilość zabiegów.
6. Częstotliwość, jeśli zabieg wymaga wykonania serii.
RENTOWNOŚĆ URZĄDZENIA
Czytaj cały artykuł w BEAUTY INSPIRATION 5/2017>>>
Emilia Marczuk
Kosmetolog