Najważniejsze parametry zabiegów epilacji

SPA

Dobór parametrów zabiegu. To fundamentalna umiejętność pozwalająca wykonać epilację skutecznie. Podpowiadamy na co szczególnie zwrócić uwagę, aby zabieg ten był nie tylko efektywny, ale też bezpieczny.

„Te laserowe usuwanie włosów zupełnie nie działa”. „Po zabiegach, paradoksalnie pojawiło mi się jeszcze więcej włosów, niż przed nimi”. To najczęstsze opinie klientów niezadowolonych z zabiegów laserowego usuwania włosów. Zakładając, że zabiegi jakim byli poddani, były wykonane przy użyciu dobrych jakościowo urządzeń, można z całą niemalże pewnością stwierdzić, że brak efektów spowodowany jest nieodpowiednio wykonanym zabiegiem, czyli źle dobranymi parametrami. Oto kilka porad profesjonalnego wykonania epilacji.

Przygotowując parametry do zabiegu laserowego usuwania włosów poruszamy się w zakresie trzech najważniejszych wielkości:
– częstotliwości z jaką działamy na tkankę,
– energii wiązki laserowej,
– czasu pojedynczego impulsu.

Powyższe parametry dostosowuje się do trzech głównych cech klienta: karnacji, koloru włosów oraz indywidualnych predyspozycji związanych ze stylem życia i zdrowiem. Niezbędne informacje uzyskujemy podczas wywiadu. Precyzja jego przeprowadzenia jest szczególnie ważna, bowiem to od uzyskanych od pacjenta informacji będzie zależało ustawienie parametrów lasera, a tym samym skuteczność zabiegu.

Nie wolno uogólniać lub opierać się na najczęściej używanych parametrach, bo może to zwiększyć ryzyko powikłań, a z pewnością zmniejszyć efektywność epilacji.

FOTOTYP 

Wracając do kryteriów doboru parametrów zabiegu. Najważniejszym z nich jest fototyp. Prawidłowe „odczytanie” potencjału melanocytowego skóry jest kluczową umiejętnością do profesjonalnego doboru intensywności zabiegu. Powinniśmy brać pod uwagę 6 fototypów (o ile laser może pracować na nich wszystkich) i dokładnie określić z jakim fototypem mamy do czynienia:

fototyp I – bardzo jasna, skłonna do poparzeń skóra, rude włosy, jasne oczy i piegi;

fototyp II – jasna, trudno opalająca się skóra, często ulegająca poparzeniom, rude lub jasno blond włosy, oczy niebieskie, zielone lub piwne;

fototyp III – kremowa, równomiernie opalająca się skóra z małą skłonnością do oparzeń, dowolny kolor oczu i włosów;

fototyp IV – włosy i oczy w ciemnych odcieniach, brązowa, łatwo opalająca się skóra, bez skłonności do parzeń, charakterystyczna dla rasy śródziemnomorskiej;

fototyp V – ciemnobrązowa, bardzo łatwo opalająca się skóra, bardzo rzadko ulegająca poparzeniom, typ środkowo-wschodni, bardzo ciemne włosy i oczy;

fototyp VI – czarna skóra, nigdy nie ulegająca poparzeniom, czarne włosy i oczy, typ afrykański.

Gdy już wiemy z jakim fototypem będziemy pracować należy się jeszcze upewnić, czy inne cechy, takie jak np.: nadwrażliwość skóry, niedawna ekspozycja słoneczna lub subiektywne obiekcje klienta związane z przebiegiem zabiegu, nie stanowią powodu do obniżenia parametrów pracy urządzenia.

STILL  OR SINGLE SHOT

Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu wykonujący go specjalista musi podjąć jeszcze dwie decyzje.

Decyzja 1. Czy pracować głowicą w sposób ciągły (najlepsze lasery mają taka możliwość), czy pojedynczymi strzałami tzw. single shot?

Pierwszą opcję wybiera się przy pracy na większych powierzchniach. Można wówczas wykonać zabieg nieporównywalnie szybciej, bardziej komfortowo i sprawniej. Drugą możliwość wykorzystuje się na małe, trudno dostępne powierzchnie (np. kark, warga górna, broda), wymagające bardzo dokładnej kontroli obszaru zabiegowego.

Decyzja 2. Czy pracować na parametrach ogólnych (dobranych przez producenta), czy też samodzielnie dobrać indywidualną częstotliwość, gęstość i czas impulsu.

Pierwszą opcję zaleca się osobom początkującym, które nie czują się jeszcze pewnie w samodzielnym doborze parametrów oraz szczegółowej ocenie cech klienta. Daje to większe poczucie kontroli nad bezpieczeństwem zabiegu. Natomiast drugą możliwość poleca się doświadczonym kosmetologom, którzy z łatwością potrafią ocenić jakiej intensywności wiązki laserowej potrzebuje osoba poddawana zabiegowi. Należy pamiętać, iż parametry dobierane indywidualnie zawsze powinny być zapisywane, a ich efektywność obserwowana. Kosmetolog ma wówczas możliwość udoskonalania każdego kolejnego zabiegu dla uzyskania możliwie najlepszych efektów epilacji przy zachowaniu komfortu i bezbolesności (tak, najlepsze lasery są bezbolesne!).

PARAMETRY ZABIEGU  
W odpowiedzi na ustalony fototyp i rodzaj zabiegu dobiera się poszczególne parametry zabiegu.
Podane poniżej przykłady ustawień parametrów odnoszą się do najbardziej zaawansowanych technologicznie laserów diodowych dysponujących parametrami rzędu: częstotliwość do 20 Hz, długość fali 808 nm, gęstość energii do 40 J/cm² i czasie impulsu do 300 ms. Dane nie są uniwersalne i nie mogą być traktowane jako instruktaż zabiegowy dla innych urządzeń epilacyjnych.

Należy pamiętać, że jedynie dobre, profesjonalne szkolenie aparaturowe, jest gwarancją właściwego przygotowania kosmetologa do pracy z laserem. Nie ma jednoznacznych odpowiedzi na pytanie jakich parametrów należy użyć dla danej klientki. Tego można się dowiedzieć i nauczyć jedynie podczas treningów organizowanych przez producenta danego urządzenia

Dla fototypów I, II, III i ciągłej pracy głowicą ustawiamy średnią szybkość zabiegu obejmującą następujące parametry:

Fototyp   Milisekundy Dżule (J) energia Herc (Hz) częstotliwość
I 100 od 22 do 32 4
II 100 od 20 do 30 4 lub 5
III 80 od 18 do 28 5 lub 6

Dla fototypów IV, V, VI i ciągłej pracy głowicą ustawiamy dynamiczną szybkość zabiegu obejmującą następujące parametry:

Fototyp Milisekundy Dżule (J) energia Herc (Hz) częstotliwość
IV 50 od 10 do 17 od 6 do 8
V 40 od 9 do 14 od 8 do 10
VI 30 od 8 do 13 od 10 do 12

Natomiast dla fototypów I –VI i punktowej pracy głowicą ustawiamy jednostrzałową szybkość zabiegu obejmującą parametry:

Fototyp Milisekundy Dżule (J) energia Herc (Hz) częstotliwość
I, II, III od 200 do 300  od 28 do 40 1
IV, V, VI od 100 do 200 od 24 do 36 1

Artykuł powstał w ramach akcji MIESIĄC Z EPILACJĄ, promującej i profesjonalizującej zagadnienie epilacji w Polsce.

CMYK

Partnerem akcji MIESIĄC Z EPILACJĄ

jest Grupa ALFAPARF,

producent lasera Epildream One marki APG TECH

Zobacz pozostałe artykuły w cyklu MIESIĄC Z EPILACJĄ:

Zestawienie 13 najlepiej sprzedających się laserów diodowych.

Laser diodowy czy IPL

CZYTAJ TAKŻE:

Musisz wiedzieć, że mamy ciasteczka i możemy ich użyć tylko do tego, byś był bardziej zadowolony z naszych treści. ok więcej