Laser diodowy czy IPL

SPA

Które z tych urządzeń jest skuteczniejsze w epilacji?

Cena, choć dla wielu jest to bardzo ważne kryterium wyboru urządzeń do zabiegów kosmetycznych, nie może przesłonić tego, co w nich najistotniejsze – SKUTECZNOŚCI. To właśnie tego oczekuję dziś klient  – efektów. I właśnie pod kątem efektywności porównujemy najważniejsze parametry IPL’a i lasera diodowego, najpopularniejszych urządzeń do usuwania niechcianego owłosienia.

Charakteryzujemy: precyzję działania wiązki światła, długość fali, częstotliwość, skuteczność dla wszystkich fototypów skóry, trwałość głowicy i liczbę sesji niezbędnych dla uzyskania efektu. Nie opiniujemy i nie sugerujemy wyboru konkretnego rozwiązania. Podajemy fakty, a ostateczny wybór i ocenę pozostawiamy Państwu.

PRECYZJA DZIAŁANIA WIĄZKI ŚWIATŁA
iglRozproszone światło IPL. Światło w urządzeniach IPL jest generowane przez lampę ksenonową i filtrowane. Filtry zawężają długość fal, jednak nie skupiają ich wystarczająco i nie ujednolicają wiązki, a to daje niespójne fale świetlne o różnej długości. Najczęściej jest to cały zakres widma od 640 do 950 nm, które działają na różne warstwy skóry.
Urządzenie emituje dość szerokie spektrum światła, a zatem jest ono pochłaniane nie tylko przez melaninę, ale również przez inne chromatofory skóry, takie jak hemoglobina, woda czy porfiryny (organiczne związki występujące w białkach). Nie jest więc precyzyjnie jeżeli chodzi o ukierunkowanie na melaninę, a tym samym na zniszczenie macierzy włosa.

Urządzeniem IPL nie można też działać zbyt silnie, żeby nie poparzyć skóry, gdyż istnieje niebezpieczeństwo rozgrzania innych składników tkanek. W związku z tym, nie można stosować dużych gęstości energii, a przez to zabieg jest mniej skuteczny. Możemy uzyskać efekt redukcji owłosienia, ale nie jego likwidacji.

Redukcja jest możliwa u osób z jasną karnacja i ciemnymi włosami, natomiast nie przynosi oczekiwanych efektów, a wręcz może być niebezpieczna u osób z ciemną karnacją lub jasnymi włosami. Również głęboko osadzone cebulki nie poddają się tej metodzie epilacji.

laser

Skupiona wiązka światła lasera. Laser diodowy emituje monochromatyczną wiązkę światła (jednakowa długość fal), skupioną (bez dyspersji), jednokierunkową, która głęboko i łatwo przenika przez skórę i dociera zawsze do tych struktur skóry, na które jest ukierunkowana. Naukowe dowody wskazują, że przy długości fali 808 nanometrów energia wytwarzana przez laser jest selektywnie wychwytywana przez melaninę znajdującą się w cebulce włosa. Światło lasera przekształca się w energię termiczną (ciepło) i jest wybiórczo pochłaniane przez melaninę (czynnik absorbujący promieniowanie świetlne) znajdującą się w cebulce włosa. Silna reakcja cieplna uszkadza cebulkę, jednocześnie nie naruszając otaczających tkanek. Ten mechanizm znany jest jako selektywna fototermoliza.

DŁUGOŚĆ FALI

IPL nie działa wybiórczo na włos. Urządzenie wysyła wiele długości fal i przez to rozgrzewa przy okazji tkanki okoliczne. Wiązka światła pochłaniana jest nie tylko przez melaninę, ale również przez otoczenie.

Laser diodowy działa wybiórczo na włos. Generuje jedną, konkretną, selektywną długość fali, w związku z tym działa w sposób precyzyjny na włos, a konkretnie na jego barwnik. Nie szkodzi tkankom dookoła. Skuteczność epilacji może sięgać 95 %. Z badań klinicznych wynika, że do najskuteczniejszych w depilacji należą: laser diodowy o długości fali 808 -810nm.

MOC, CZYLI SIŁA
Ten parametr świadczy o sile działania urządzenia – im większa moc, tym laser jest silniejszy.
Producenci podają zazwyczaj pobór mocy samego urządzenia, jednak warto podkreślić, że dla skuteczności zabiegu, zarówno w przypadku IPL, jak i lasera, najistotniejsza jest końcowa moc na głowicy („na wyjściu”), która bezpośrednio działa na tkankę.

Moc urządzeń IPL może osiągać około 2 400 wat, natomiast ich moc bezpośrednia, czyli na głowicy to max. 400 W.

Moc laserów diodowych kształtuje się w zakresie od 1 400 do 1800 wat, a ich  moc bezpośrednia (na głowicy) może sięgać do 600 W.

CZĘSTOTLIWOŚĆ

Częstotliwość laserów diodowych kształtuje się w granicach 10-20 Hz. Większa liczba impulsów światła na sekundę (do 20 uderzeń w przypadku najlepszych laserów) oznacza większą skuteczność w trwałym usuwaniu owłosienia. Warto podkreślić, że większa częstotliwość pozwala przeprowadzać zabiegi na mniejszej mocy, co daje większe bezpieczeństwo (zmniejsza ryzyko poparzeń). Laser działając z większą częstotliwością, ale mniejszą mocą poprzez delikatniejsze, ale częstsze „uderzanie” znacznie skuteczniej niszczy włos.

Częstotliwość urządzeń IPL wynosi około od 1 do 5 Hz ( 1-5 impulsów na sekundę). Ponadto jest to rozproszona wiązka światła, co powoduje, że nie można z nią pracować na większej mocy. Działa światłem o różnej długości i pod różnym kątem, co przy nieodpowiednich ustawieniach może doprowadzić do poparzeń.

Parametr częstotliwości jest bardzo istotny nie tylko ze względu na efektywność zabiegu, ale także na czas jego wykonania. Dla przykładu – depilacja pleców IPL’em o częstotliwości 5 Hz trwa około 30 min, w przypadku lasera w granicach 6-1 0 min.

LICZBA SESJI DLA UZYSKANIA EFEKTU

Urządzenie IPL – 12 – 14 zabiegów

Laser diodowy – 5 – 8 zabiegów

TRWAŁOŚĆ GŁOWICY  

Urządzenie IPL – 40 tys. impulsów

Laser diodowy – do 10 mln impulsów (w najlepszych laserach)

ZAKRES FOTOTYPU

IPL – może działać skutecznie wyłącznie do trzeciego fototypu skóry. Przy skórach ciemniejszych, ze względu na rozproszoną wiązkę światła o różnych długościach może dochodzić do poparzenia skóry.

Laser diodowy – działa przy wszystkich sześciu fototypach skóry. Dzięki skupieniu wiązki światła i jednej długości może precyzyjnie kierować się na cebulkę włosa, nie uszkadzając skóry.

Mariusz Nieścior

Artykuł powstał w ramach akcji  MIESIĄC Z EPILACJĄ, promującej i profesjonalizującej zagadnienie epilacji  w Polsce.

CMYK

Partnerem akcji MIESIĄC Z  EPILACJĄ

jest Grupa ALFAPARF ,

producent lasera Epildream One marki APG TECH

Zobacz też pierwszy materiał w cyklu MIESIĄC Z EPILACJĄ:  Zestawienie 13 najlepiej sprzedających się laserów diodowych.

CZYTAJ TAKŻE:

Musisz wiedzieć, że mamy ciasteczka i możemy ich użyć tylko do tego, byś był bardziej zadowolony z naszych treści. ok więcej