Badania genetyczne potrafią dziś precyzyjnie określić, co odpowiada za starzenie się skóry konkretnej osoby czy za problemy z wagą i zdrowiem. Na ich podstawie coraz częściej układa się spersonalizowane diety i kuracje kosmetyczne. Można przypuszczać, że w niedługim czasie wkroczą do gabinetów i klinik beauty, aby wspomagać kosmetologów w walce o piękno i młody wygląd.
Marshall Nirenberg, Robert William Holley i Har Gobind Khorana, którzy w 1968 roku otrzymali Nagrodę Nobla za rozpracowanie kodu genetycznego i odkrycie jego roli w syntezie białek, mieli świadomość, że ich praca jest rewolucyjna i w przyszłości może zmienić świat.
Niespełna pół wieku później przyczyniła się ona między innymi do powstania precyzyjnie spersonalizowanych na podstawie kodu DNA kosmetyków, które zaprzęgnięto do walki ze starością. Dzięki ich odkryciu można również precyzyjnie układać diety — nie tylko odchudzające, ale również poprawiające zdrowie i samopoczucie każdego z nas. Jesteśmy o krok od nieśmiertelności!
KOD ŻYCIA
Nasze ciało składa się z około 100 bilionów komórek, które zawierają kompletny materiał genetyczny posiadający 30 tysięcy genów. Zlokalizowane są one w nici DNA, która to spakowana jest w białkowych molekułach. Jedna komórka zawiera 23 pary chromosomów, a jeden gen kontroluje powstawanie co najmniej jednego białka.
DNA można nazwać kodem życia, który odpowiedzialny jest za to, że dzieci są podobne do swoich rodziców czy dziadków oraz odpowiada za wspólne cechy przedstawicieli tego samego gatunku. Kod ten wpływa także na to, że dziedziczymy pewne skłonności do chorób po swoich przodkach.
GENY A STARZENIE SKÓRY
Zawarte w naszym DNA cechy genetyczne wpływają na metabolizm, zdolność skóry do regeneracji czy tempo procesu jej starzenia. Odkryto, że za to aż w 60% odpowiedzialne są właśnie geny, a tylko w 40% pozostałe czynniki, takie jak zdrowy tryb życia, sposób odżywiania się, zanieczyszczenie środowiska, ekspozycja na promieniowanie UV czy pielęgnacja.
Nasze geny w dużej mierze odpowiadają za nawilżanie, elastyczność, jędrność i kondycję skóry. To właśnie one definiują rodzaj i ilość zawartych w niej kolagenu czy elastyny oraz to, w jakim stopniu skóra radzi sobie z wolnymi rodnikami czy wpływem szkodliwego działania promieni słonecznych.
Co trzecia osoba jest wyposażona w pewną kombinację genów, która odpowiada za skłonności do przedwczesnego pojawiania się zmarszczek na skórze. U co drugiej osoby zaobserwowano predyspozycje genetyczne wpływające na zmniejszony poziom wytwarzania kolagenu i elastyny. Dwie na pięć osób ma pewną kombinację genów, która intensywniej aktywuje naturalne mechanizmy obronne przeciwko szkodliwemu działaniu promieni słonecznych. Natomiast co drugi człowiek ma genetyczne predyspozycje odpowiadające za zwiększoną wrażliwość na działanie wolnych rodników.
Badania naukowe przeprowadzone w niezależnych ośrodkach naukowych dowodzą, że istnieje co najmniej dziewięć cech skóry, za które odpowiada jedna konkretna grupa genów. Połączenie ich ze sobą określa w jakim stopniu każda z tych cech występuje u danej osoby. Oczywiście w procesie starzenia skóry ma udział także stres, tempo życia, narażanie jej na niekorzystne czynniki zewnętrzne czy palenie papierosów.
GENETYCZNE INSTRUKCJE
W genach zapisane są instrukcje dotyczące funkcjonowania naszego organizmu. Każdą z komórek można więc nazwać ogromnym podręcznikiem takich instrukcji. W zależności od tego gdzie w naszym ciele znajdują się komórki, odczytują one tylko pewien ściśle określony rodzaj instrukcji. Na przykład, chociaż wszystkie komórki mają instrukcję produkcji kolagenu, to robią to niemal wyłącznie komórki skóry.
Za proces starzenia się odpowiedzialne są różne rodzaje genów. Jedne z nich posiadają instrukcje, które nie zmieniają się przez całe nasze życie. Inne instrukcje dają się odczytać w różnych okresach życia człowieka i w zależności od wieku oraz okoliczności przejawiają się w różny sposób.
Komórki w odpowiedzi na różne czynniki uruchamiają i wyłączają transkrypcję genów, zmieniając tym samym swój zestaw. Często już kilka minut po zadziałaniu jakiegoś czynnika na komórki (np. stresu) obserwuje się powstawanie transkryptów genów reakcji na ten czynnik. (…)
Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 3/2018>>>
Anna Jabłońska
Beauty Inspiration