Prądem w cerę naczyniową

SPA

i-pradLato, mimo iż to niezwykle przyjemna pora roku, może stać się dla naszej skóry, szczególnie nie przygotowanej i niewłaściwie pielęgnowanej, bardzo szkodliwe. Wysokie temperatury, częste kąpiele i duża ilość słońca szczególnie niekorzystnie wpływają na skórę naczyniową, powodując utrwalanie się rumienia. Dlatego jesień to idealna pora na pielęgnację cer naczyniowych przy pomocy galwanizacji czy jonoforezy.
W znaczeniu kosmetologicznym mianem skóry naczyniowej określa się skórę, na której czasowo lub na stałe występują zmiany rumieniowe, pod postacią różnie nasilonych plam naczyniowych i/lub teleangiektazji. Częścią ciała szczególnie predysponowaną do wystąpienia objawów skóry naczyniowej jest twarz. Obecność wymienionych wykwitów naczyniowych, a nierzadko na ich podłożu także innych zmian zapalnych, jak obrzęk, grudki, krosty i guzki, na skórze twarzy, jest konsekwencją umiejscowienia tej części skóry człowieka. Z powodu braku okrycia odzieżą wystawiona jest na działanie różnorodnych czynników środowiskowych, jak gorące powietrze czy promieniowanie słoneczne. Predyspozycje skóry twarzy do zmian naczyniowych wynikają także z jej anatomii i fizjologii. W tej okolicy układ naczyniowy charakteryzuje się bardzo dużą liczbą naczyń w przeliczeniu na jednostkę objętości skóry, co powoduje, że pojemność łożyska naczyniowego skóry w tym rejonie jest większa niż w innych częściach ciała. Poza tym unerwienie naczyń skórnych na twarzy przez pozazwojowe włókna układu współczulnego jest szczególnie bogate, co umożliwia żywą grę naczyniową.

Kolejną właściwością skóry twarzy, przekładającą się na wystąpienie widocznego rozszerzenia naczyń w postaci objawu zaczerwienienia skóry, jest płytsza lokalizacja − tuż pod powierzchnią naskórka − splotu naczyniowego podbrodawkowego, która wynika z mniejszej grubości górnych warstw skóry właściwej.

 

Przyczyny reakcji rumieniowej
Przyczyny prowokujące czasowe lub utrwalone wystąpienie zaczerwienienia skóry są różnorodne. W większości przypadków nie jest możliwe jednoznaczne wskazanie czynnika odpowiedzialnego za wywołanie reakcji rumieniowej. Do stanów, związanych z letnią porą roku, prowokujących wystąpienie zaczerwienienia skóry w pierwotnie neurogennym mechanizmie, można zaliczyć głównie ekspozycję na działanie wysokich temperatur środowiska. Latem napadowa reakcja rumieniowa skóry twarzy występuje w mechanizmie termoregulacji w wyniku pobudzenia ośrodka termoregulacji mieszczącego się w podwzgórzu po obciążeniu cieplnym (wzrost temperatury wnętrza ciała powyżej 37ºC lub otoczenia w zakresie 28−32ºC). Często powtarzające się epizody rozszerzenia naczyń prowadzą w konsekwencji do powstania utrwalonego zaczerwienienia i teleangiektazji, których obecność sprzyja zaleganiu odtlenionej krwi (sine zabarwienie naczyń i skóry) oraz inicjowaniu procesów zapalnych (obrzęk, grudki, krosty) i zwyrodnieniowych (włóknienie).

W celu wzmocnienia i obkurczenia rozszerzonych naczyń krwionośnych, z powodzeniem, od wielu lat stosowany jest w kosmetologii prąd stały (galwaniczny), charakteryzujący się tym, iż w czasie przepływu nie zmienia ani kierunku, ani natężenia.
Również miejscowe stosowanie letnich kosmetyków może wywoływać podrażnienie lub odczyn uczuleniowy naczyniowej skóry twarzy, co związane jest z wytwarzaniem różnorodnych mediatorów zapalenia (np. histaminy), które rozluźniają mięśniówkę naczyń krwionośnych powodując rozszerzenie naczyń.

 

 

Prąd stały w terapii cer naczyniowych
W celu wzmocnienia i obkurczenia rozszerzonych naczyń krwionośnych, z powodzeniem, od wielu lat stosowany jest w kosmetologii prąd stały (galwaniczny), charakteryzujący się tym, iż w czasie przepływu nie zmienia ani kierunku, ani natężenia. W oddziaływaniu tego czynnika fizykalnego ogromną rolę odgrywają płyny tkankowe, przez które ten prąd przepływa. Im bardziej uwodniona tkanka tym swobodniejszy jest przepływ. Najmniejszy opór stawiają płyn mózgowo-rdzeniowy, krew, limfa oraz mięśnie. Z kolei najtrudniej jest uzyskać przepływ jonów w warstwie rogowej naskórka, tkance tłuszczowej oraz kostnej. Prąd stały przepływa przez sprecyzowany odcinek ciała, który znajduje się pomiędzy elektrodami. Zaś samo działanie prądu polega na ruchu jonów we wcześniej wspomnianych płynach tkankowych – kationy (+) przemieszczają się w kierunku elektrody ujemnej (katody), a aniony (-) w kierunku elektrody dodatniej (anody). Przepływ przez skórę polega na wykorzystaniu przewodów wyprowadzających i ujść gruczołów potowych i łojowych.

 

Galwanizacja
Zabieg, w którym wykorzystywany jest ten rodzaj prądu to galwanizacja. Przeprowadzany jest za pomocą aparatu generującego prąd galwaniczny, polega na przyłożeniu elektrod do wilgotnej skóry  i na powolnym przesuwaniu ich po jej całej powierzchni ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, gdzie rozszerzone naczynka są najbardziej widoczne. Ponieważ w galwanizacji aktywne mogą być dwie elektrody, wyróżnić można także dwa rodzaje tego zabiegu (galwanizację anodową i katodową), w zależności od tego, którą wykonywany jest zabieg i która wywołuje efekt terapeutyczny. W kosmetologii w zabiegach do skór naczyniowych stosuje się elektrodę dodatnią (+) – Anodę. W tkankach pobliżu anody dochodzi do zwiększenia koncentracji jonów wodorowych i zwiększenia się kwasoty tkanek (pH przesuwa się w stronę kwaśną). Jest to elektroda wywołująca zjawisko kataforezy, czyli przesuwania się kationów w kierunku katody, poprzez zmniejszenie pobudliwości mięśni i nerwów (anelektrotonus) wykazuje działanie uspokajające, kojące i znieczulające. Istotne znaczenie dla cer naczyniowych ma przeciwzapalne działanie galwanizacji anodowej: usuwanie zbędnych, toksycznych produktów procesów zapalnych, stymulowanie wytwarzania substancji przeciwzapalnych, a także resorpcja obrzęków poprzez zwiększenie dopływu krwi tętniczej  do tkanek i zwiększenie odpływu z nich krwi żylnej i limfy.

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 5/2015 – wydanie drukowane/e-wydanie

Joanna Klonowska

Wydział Nauk o Zdrowiu
Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie

CZYTAJ TAKŻE:

Musisz wiedzieć, że mamy ciasteczka i możemy ich użyć tylko do tego, byś był bardziej zadowolony z naszych treści. ok więcej