Kosmetyki anti-pollution – ochronna tarcza przed smogiem

SPA

Smog od pewnego czasu jest realnym problemem wpływającym na nasze zdrowie, samopoczucie, ale także poważnie zagrażającym stanowi naszej skóry. Substancje aktywne zawarte w kosmetykach anti-polution mają zadanie zwalczać różnorodne niedoskonałości wywołane tym zjawiskiem.

Bardzo mocno lansowanym ostatnio trendem w kosmetologii jest anti-pollution. Jest on zauważalny niemal we wszystkich typach kosmetyków. Obejmuje szeroki zakres produktów chroniących skórę przed wieloma szkodliwymi czynnikami: od dymu papierosowego, przez spaliny samochodowe, promieniowanie UV, aż po zawarte w smogu pyły PM i toksyczne związki chemiczne.

TREND ANTI-POLUTION

Na rynku produktów kosmetycznych pod hasłem „anti-pollution” możemy znaleźć wiele od dawna znanych produktów, np. płyny micelarne usuwające z powierzchni skóry wszelkie zanieczyszczenia pyłowe, wzbogacone filtrami UV kremy promieniochronne, kremy nawilżające dla skór narażonych na działanie klimatyzacji czy kremy regenerujące dla skór palaczy. Nazwanie ich anti-pollution to nic innego, jak nadanie przez producentów nowej nazwy dla dotychczasowych funkcji. Ogłaszane alerty smogowe, informujące o katastrofalnym stanie powietrza i jego zanieczyszczeniu przekraczającym wielokrotnie dopuszczalne normy sprawiły, że smog i jego szkodliwy wpływ na skórę jest obecnie najczęściej artykułowanym problemem. Naszą skórę mają przed nim ustrzec kosmetyki anti-pollution.

Warto zwrócić uwagę na te właśnie antysmogowe produkty, których stosowanie jest szczególnie polecane w okresie zwiększonego poziomu zanieczyszczenia środowiska. Wzbogacone są o nowoczesne, zaawansowane biotechnologicznie składniki, odbudowujące warstwę ochronną skóry oraz zabezpieczające jej powierzchnię przed uszkodzeniami wywołanymi przez toksyczne substancje i pyły, a także kompleksy naprawcze ułatwiające jej regenerację. Tworzą na powierzchni skóry barierę ochronną np. z biotechnologicznej poliglukozy, zabezpieczając ją przed skutkami działania smogu. Działają ochronnie, blokując dostęp agresywnych, szkodliwych substancji do skóry dzięki zawartości składników filmotwórczych oraz neutralizują wolne rodniki przez to, że zawierają antyoksydanty. Zapewniają doskonałe nawilżenie, odżywienie i regenerację, poprawiając jędrność, gładkość oraz koloryt cery. Są to kosmetyki do stosowania dla każdego typu cery, również pod makijaż.

CO TO JEST SMOG?

Poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce od miesięcy znacznie przekracza dopuszczalne normy. Poza wyjątkowo niekorzystnym wpływem na układ oddechowy i układ krążenia, występujący w powietrzu smog nie pozostaje bez znaczenia dla skóry.

Jak pokazują badania, osoby, które żyją na obszarach z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza, mają skórę w dużo gorszym stanie niż te, które mieszkają na terenach wolnych od zanieczyszczeń, przy stosowaniu podobnej pielęgnacji. To oznacza, że skóra, która doświadcza smogu, szybciej się starzeje — to objaw przewlekłego stresu oksydacyjnego. Smog (z poi. ang. smoke — dym i fog — mgła) to nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu na terenach dużych miast i okręgów przemysłowych zanieczyszczenia pyłowego i gazowego powietrza wskutek działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych: znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody.

Smog jest mieszaniną dymu i mgły, a więc rozproszonych w gazie cząstek stałych i kropelek cieczy. Jego powstawaniu sprzyjają m.in. warunki atmosferyczne (inwersja temperatur) i ukształtowanie terenu. Ze względów praktycznych wyróżnia się dwa rodzaje smogu.

Smog utleniający (fotochemiczny, letni, kalifornijski, typu Los Angeles) tworzy się przeważnie koło południa w czasie silnego nasłonecznienia w temperaturze 24-35°C. Głównymi jego składnikami są tlenki azotu, węglowodory (zwłaszcza alkeny), ozon, aldehydy, węglowodory aromatyczne, tlenek węgla. W wyniku przemian chemicznych powstają m.in. ozon, dwutlenek azotu oraz wolne rodniki tworzące się ze związków organicznych, które mogą ulegać dalszym przekształceniom do związków toksycznych. Smog fotochemiczny sprzyja powstawaniu podrażnień układu oddechowego, błon śluzowych i skóry.

Szczególnie toksyczny dla ludzi jest ozon. Uszkadza błony komórkowe w wyniku tworzenia nadtlenku wodoru i krótkołańcuchowych aldehydów. W stężeniu 0,2 mg/m3 powoduje kaszel, bóle głowy, uczucie zmęczenia, podrażnienie spojówek. Uszkadza śródbłonek pęcherzyków płucnych, poraża mechanizmy obronne układu oddechowego, zwiększa podatność na choroby płuc, ataki astmy, przyspiesza proces starzenia się skóry.

Smog redukujący (typu londyńskiego, kwaśny, siarkowy, zimowy) — występuje rano przy dużej wilgotności powietrza i niskiej temperaturze (0-5°C). Sprzyjają mu mgły, w obecności których dochodzi do zatrzymania ważnego mechanizmu samooczyszczania się powietrza, jakim jest jego pionowy ruch.

Smog redukujący zawiera dużo S02, pyłu i sadzy. SO2 może ulec utlenianiu do aerosolu H2504, siarczanów lub wodorosiarczanów amonu, tworzących się pod wpływem reakcji z amoniakiem z powietrza. Mieszaniny te opadają na ziemię jako kwaśne deszcze. Dwutlenek siarki zawarty w powietrzu powoduje porażenia układu oddechowego oraz skóry. Wywołuje bowiem podrażnienie błon śluzowych i spojówek, może także spowodować obrzęk płuc. Jest znanym kokancerogenem (substancją, która nie jest rakotwórcza, ale zwiększa działanie rakotwórcze innych związków). (…)

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 3/2018>>>

dr Joanna Klonowska

Wydział Nauk o Zdrowiu

Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie

CZYTAJ TAKŻE:

Musisz wiedzieć, że mamy ciasteczka i możemy ich użyć tylko do tego, byś był bardziej zadowolony z naszych treści. ok więcej