Stylizacja rzęs to ostatnio jeden z najbardziej popularnych zabiegów upiększających. Jest ważnym elementem oferty wielu gabinetów kosmetycznych – powstają nawet salony specjalizujące się w tej dziedzinie. Nic dziwnego, bo kobiety kochają swoje rzęsy i wszystko wskazuje, że jest to miłość na długie lata, a dzięki temu jest to sektor urody, który może przynosić zyski.
Zabieg stylizacji rzęs polega na doklejeniu do rzęsy naturalnej rzęsy sztucznej lub z włosia norki, o odpowiednio dobranym skręcie, długości oraz grubości. Rodzaj materiału oraz metodę dobiera się indywidualnie, na podstawie oczekiwań klientki oraz długości, gęstości i skrętu jej naturalnych rzęs. Jest to zabieg bezbolesny, bezpieczny dla oczu i nieinwazyjny.
Spektakularny efekt pięknych, długich, gęstych i zalotnie podkręconych rzęs trwale utrzymuje się przez wiele dni — potem wystarczy je tylko uzupełnić. Nie trzeba codziennie rano poświęcać cennego czasu na makijaż oczu, które wyglądają pięknie o każdej porze, nawet po kąpieli, wstaniu z łóżka czy podczas wakacji. Te argumenty sprawiają, że kobiety coraz chętniej decydują się na zabiegi stylizacji rzęs.
Jest to chętnie wybierany zabieg, który od 10 lat wciąż zyskuje na popularności, a kobiet, które marzą o długich, gęstych i pięknych rzęsach nigdy nie zabraknie. I chociaż liczba salonów oraz stylistek wykonujących te usługi wzrasta, to zdaniem Martyny Sokołowskiej przybywa też liczba zainteresowanych nimi kobiet. Stają się one wiernymi klientkami, jeśli są zadowolone z efektów i pracy stylistek.
RODZAJE RZĘS
Na rynku dostępne są rzęsy syntetyczne (o nazwach Silk i Mink), z dodatkiem protein jedwabiu, kaszmirowe oraz w 100% naturalne — z włosia norki syberyjskiej. Rzęsy syntetyczne wykonane są z akrylu, dzięki czemu są najbardziej odporne wśród wszystkich produktów do przedłużania rzęs.
Mink mają najbardziej regularny kształt — są jednakowej grubości niemal na całej długości i zwężoną końcówkę. Ich zaletą jest to, że dobrze przyklejają się do rzęsy naturalnej i są wytrzymałe.
Silk są grubsze u nasady i zwężają się ku koniuszkom, dzięki temu kształtem bardziej przypominają naturalne. Są miększe, lżejsze i bardziej elastyczne od Mink. Do produkcji rzęs jedwabnych wykorzystuje się proteiny jedwabne pochodzenia naturalnego i z włókna syntetycznego. Dzięki temu są one lekkie, naturalnie wygięte, giętkie i elastyczne.
Rzęsy kaszmirowe, dzięki materiałowi, z którego są wykonane, charakteryzują się wyjątkową miękkością, elastycznością i pięknym połyskiem. Ich zaletą są cienkie włókna, a także wysoka trwałość. Są spłaszczone u nasady, co sprawia, że dobrze przylegają do naturalnych rzęs oraz są bardzo lekkie, a przez to mogą być grubsze.
Najbardziej naturalne, i dające przez to najlepszy efekt, są rzęsy pozyskiwane z norki syberyjskiej podczas produkcji futer. Są bardzo lekkie i delikatne. U podstawy rzęsy są cieńsze, na środku delikatnie grubsze i zwężają się ku końcowi. Poszczególne rzęsy różnią się od siebie grubością i stopniem podkręcenia. Cenione są przez klientki ze względu na najbardziej naturalny efekt. Są też najdroższe ze wszystkich.
Rzęsy różnią się od siebie grubością. Najcieńsze dostępne obecnie na rynku mają 0,04, a najgrubsze 0,35 mm, choć najbardziej popularne są 0,15 i 0,20 mm. Mają one także różne długości, dzięki czemu można je precyzyjnie dobrać do długości i kondycji rzęs klientek oraz oczekiwanych efektów.
Podczas stylizacji rzęs ważny jest też dobór odpowiedniego stopnia ich podkręcenia. Wśród firm dystrybuujących można spotkać się z dwoma rodzajami stopniowania. Najczęściej spotykamy się z nomenklaturą „J, B, C, D”, przy czym J to najsłabszy skręt, a D najsilniejszy. Drugi rodzaj podziału stopnia podkręcenia to „A, B, C” — A najsłabsze podkręcenie, B standardowe, a C najmocniejsze.
METODY STYLIZACJI
Stylizacja rzęs to nie tylko ich przedłużanie, choć od tej metody się wszystko zaczęło, lecz także zagęszczanie, czyli metody objętościowe. Metoda 1:1 polega na przedłużaniu rzęs klientki, gdzie do jednej rzęsy naturalnej dokleja się jedną sztuczną. W efekcie są one ciemniejsze, grubsze od naturalnych i bardziej podkręcone. Oko wygląda atrakcyjnie i nie trzeba stosować tuszu do rzęs.
Metody objętościowe polegają na doklejaniu do jednej rzęsy kępki cieniutkich i lekkich włosków. Są one chętnie stosowane w renomowanych salonach urody i profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, ponieważ umożliwiają uzyskanie spektakularnego wachlarza gęstych i podkręconych rzęs bez nad-miernego obciążenia tych naturalnych. Cieszą się też największą popularnością wśród klientek. Mają różne nazwy: 2D, 3D, 4D, 6D, 10D, ultra light effect, million lashes effect, Hollywood effect czy volume mix.
Ponieważ materiały stosowane w metodach objętościowych są delikatniejsze od tych do przedłużania metodą 1:1, można je stosować nawet do bardzo słabych rzęs naturalnych i nie ma ograniczeń stylizacji.
Rzęsy są bardzo delikatne, wygodne w noszeniu, a efekt jest bardziej naturalny w porównaniu z metodą 1:1. Przy metodzie 1:1 stosowane są grubsze i cięższe rzęsy, które bardziej obciążają te naturalne. Po ich wypadnięciu, związanym z fizjologiczną długością życia rzęs, wygląd jest mniej estetyczny niż w przypadku metod objętościowych. Są one widocznie przerzedzone i widać, że wymagają uzupełnienia.
W przypadku metody objętościowej nie dostrzega się tak bardzo ubytków. Liczba rzęs przyklejonych w trakcie zabiegu uzależniona jest od wybranej metody stylizacji oraz liczby rzęs klientki. W przypadku przedłużania metodą 1:1 zużywa się około 80-150 rzęs na każde oko, w przypadku metod objętościowych — od 200 do nawet 2000 na każde oko. (…)
Czytaj cały artykuł w BEAUTY INSPIRATION 4/2017 >>>
Anna Jabłońska
Beauty Inspiration