Zgoda klienta na zabieg kosmetyczny – jak przygotować formularz zgody na zabieg

SPA

Z roku na rok liczba gabinetów kosmetycznych i kosmetologicznych rośnie. Zwiększony popyt na usługi tego typu powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na otwarcie własnego salonu. Rosnąca świadomość bezpieczeństwa w gabinecie kosmetycznym, dotycząca odpowiedzialności wobec klientów w przypadku nieudanych zabiegów, często rodzi pytania, na które ciężko znaleźć odpowiedzi. Jednym z nich jest „Czy zgoda na zabieg kosmetyczny jest w ogóle potrzebna?”.

Wedle aktualnych przepisów polskiego prawa zgoda na zabieg wykonywany przez kosmetyczkę czy kosmetologa nie jest wymagana. Można natomiast zauważyć pewną prawidłowość w wyrokach polskich sądów, gdzie wielokrotnie była ona jednym z ważniejszych dowodów w postępowaniu. Bo jak udowodnić przed sądem, że klient rzeczywiście wyraził zgodę na zabieg? Dlatego podążając za dobrymi praktykami lekarskimi, warto używać w gabinecie takich zgód.

Wiele jest korzyści z tego płynących, między innymi:

– w przypadku nieudanego zabiegu formularz zgody jest ważnym dowodem w sprawie,

– znacznie ułatwia i przyspiesza wypłatę odszkodowania od ubezpieczyciela,

– służy jako doskonale narzędzie do informowania klienta o przebiegu zabiegu, przeciwwskazaniach, zaleceniach pozabiegowych itp.

 

JAK ZROBIĆ TO PRAWIDŁOWO?

Prawidłowo skonstruowany formularz dąży do uzyskania od klienta tzw. zgody świadomej. Terminem tym określa się zgodę osoby, która jest wyrażona oświadczeniem woli po spełnieniu określonych warunków. W przypadku zabiegów kosmetycznych, aby uzyskać zgodę świadomą, należy poinformować między innymi o:

– metodzie i celu przeprowadzenia zabiegu,

– naturalnych reakcjach organizmu na zabieg,

– możliwych następstwach i przeciwskazaniach do zabiegu i ryzyku, jakie on za sobą niesie.

Osoba wykonująca zabieg powinna w sposób jasny, przystępny i zrozumiały poinformować klienta o wszelkich okolicznościach związanych z zabiegiem. Kluczowe jest zatem użycie takich słów i sformułowań, aby były dostosowane do wieku, wykształcenia i znajomości tematu odbiorcy. Pamiętajmy, że klient może nie znać specjalistycznej terminologii i nie zrozumieć szczegółowych informacji zawartych w formularzu.

Dobrze skonstruowana zgoda na zabieg może ułatwić przeprowadzenie wywiadu z klientem. Nie powinna jednak zastępować bezpośredniej komunikacji i rozmowy.

Prawidłowo skonstruowany formularz zgody powinien zawierać wszelkie informacje dążące do uzyskania świadomej zgody na zabieg. Przyjrzyjmy się więc jakie powinny być najważniejsze punkty zgody i na co zwrócić uwagę.

 

1. Podstawowe dane osobowe

Zgoda powinna zawierać podstawowe dane, które identyfikują klienta, takie jak: adres, data urodzenia, telefon, e-mail, a także oczywiście miejscowość i data jego stworzenia.

Warto pamiętać, że zbierane przez nas dane podlegają ustawowej ochronie, zaś baza danych powinna być zarejestrowana w Generalnym Inspektoracie Danych Osobowych GIODO.

 

2. Szczegółowa informacja o zabiegu, jego celach i efektach zabiegu

W tym punkcie należy wystrzegać się ogólnikowych opisów zabiegu. Klient musi być jasno poinformowany na czym on polega i jakie są jego cele. Przykładowo przed depilacją laserową należy uściślić, które okolice ciała będą depilowane, a także poinformować o spodziewanych efektach. W przypadku niektórych zabiegów warto podać też nazwę użytego preparatu lub wkleić etykietę z kodem produktu. W sytuacji zaistnienia powikłań łatwo będzie odpowiednio zareagować.

W tym miejscu warto też poinformować, że efekty zabiegu mogą być uzależnione od wielu czynników np. biochemii skóry, stanu organizmu itd. i nie da się w pełni zagwarantować, że będą takie same u wszystkich klientów. Jeżeli procedura wymaga powtórzeń, to ilość zabiegów i ich efekt jest również uwarunkowany dla każdej osoby indywidualnie.

 

3. Przeciwskazania do zabiegu

Jest to jeden z ważniejszych elementów formularza zgody. Idąc za dobrymi praktykami zgód lekarskich, formularz zgody na zabieg kosmetyczny powinien bezwzględnie zawierać listę przeciwskazań. Klient musi świadomie zakreślić na nim, że nie jest w sytuacji, która mogłaby spowodować zagrożenie dla jego zdrowia. W większości przypadków takim podstawowym przeciwskazaniem jest ciąża i okres laktacji lub też dermatologiczne zmiany skórne w obszarze poddawanym zabiegowi.

W kontekście procedur inwazyjnych lista przeciwskazań różni się, dlatego należy używać oddzielnych formularzy na poszczególne zabiegi. Dobrą praktyką jest stosowanie okienka przy każdym przeciwskazaniu, tak aby klient mógł samodzielnie zaznaczyć dany punkt.

 

4. Możliwe naturalne reakcje organizmu na zabieg

Każdy zabieg, zwłaszcza jeśli mówimy o procedurach inwazyjnych, powoduje naturalne reakcje organizmu. Warto więc w tym miejscu opisać reakcje, jakie mogą wystąpić w trakcie zabiegu i po nim, tak aby klient nie był niemile zaskoczony. Przykładowo takimi reakcjami są ból w trakcie zabiegu, opuchlizna, zaczerwienienie, zasinienie, złuszczanie się naskórka lub swędzenie w okresie gojenia. (…)

Czytaj cały artykuł w BEAUTY INSPIRATION 6/2017>>>

kup szybko ewydanie za 9,70:


 

Grzegorz Maciaszek

MedLegalis

CZYTAJ TAKŻE:

Musisz wiedzieć, że mamy ciasteczka i możemy ich użyć tylko do tego, byś był bardziej zadowolony z naszych treści. ok więcej