Tajski masaż stóp

SPA

mm847_CSUE Como Shambhala Urban Escape at the Metroplolitan Hotel LondonCiężko byłoby zliczyć, ile technik masażu istnieje na całym świecie. Choć powstają niezależnie od siebie, czasem na dwóch krańcach ziemi, doskonale ze sobą współgrają.  Dlatego w świecie masażu często spotyka się techniki łączone, wykorzystujące jednocześnie dorobek wielu kultur. Jedną z takich technik jest tajski masaż stóp – choć nazwa wskazuje na jeden kraj, masaż ten ewoluował dzięki połączeniu sił Chin, Tajlandii i Indii.

Tajski masaż stóp to technika masażu leczniczego, który przetrwał trzy tysiące lat. Metoda zrodziła się w Chinach, następnie migrujący mnisi przenieśli ją na grunt Tajlandii, gdzie udoskonalana była dalej hinduskimi, relaksacyjnymi metodami ajurwedyjskimi.

Tajski masaż stóp jest tylko jedną cząstką wywodzącą się z medycyny tajskiej. Wykonywany jest specjalnym, drewnianym patyczkiem oraz wzbogacony relaksacyjnymi technikami obejmującymi nie tylko obszar stóp, ale też łydek. Masaż zaczyna się od  miękkich i przyjemnych ruchów  dłońmi, następnie  wzbogacany  jest mocniejszymi technikami, ale nie bolesnymi. Przy czym masażowi towarzyszy też lecznicza refleksoterapia patyczkiem. Są stymulowane  wszystkie punkty według  mapy, która znajduje się na całej powierzchni stopy.

Filozofia tajskiego masażu

Każda nauka, która ma długą historię, ma swoją własną teorię i filozofię. Masaż tajski nie jest wyjątkiem , ale jego filozofia opiera się nie na jednej a na dwóch teoriach:

1 «Teoria życia»:  z jej 4 elementami: ziemia, woda, wiatr i ogień. Teoria ta opiera się na tradycyjnej medycynie tajskiej.

2 «Teoria Sen Sib» : To jest rdzeń całościowego masażu tajskiego, zgodnie z którym każdy fizyczny wpływ na pacjenta, musi być wykonany zgodnie z kierunkami na kanałach energetycznych “Sen Sib”.

Według  Starożytnej Filozofii medycyny tajskiej mówi się, że  ciało ludzkie składa się z czterech podstawowych elementów wszechświata. Wszystkie te cztery elementy współpracują ze sobą w zrównoważony i określony sposób. I dołącza się tu druga teoria, gdzie mówi się że energia tej czwórki powinna płynąć  wzdłuż kanałów energetycznych  i każde fizyczne działanie na ciele, powinno być  wykonywane w dobrym kierunku i odpowiednich punktach mieszczących się w tych kanałach. W przypadku masażu stóp, w refleksologicznych punktach , które znajdują się na stopie. Punkty te  są bezpośrednio połączone z narządami  wewnętrznymi  i  kanałami energetycznymi. Chodzi o to, aby w ciele wszystkie elementy krążyły prawidłowo,  w dynamicznej równowadze. Każda choroba jest tylko rezultatem nierównowagi „wielkiej czwórki” i  złego przepływu energii .

Teoria czterech elementów:

Element Ziemi: jest przedstawiony w organizmie 20 elementami ciała u człowieka.

Element Wody: składaj się z 12 płynów, które produkuje organizm człowieka.

Element Wiatru: krążący w 6 kierunkach w organizmie.

Element Ognia: ogrzewający 4 obszary ciała.

 

Element Ziemi jest reprezentowany w organizmie człowieka 20 elementami,  które  mają odpowiednią formę i właściwości namacalne. Są to włosy, paznokcie, zęby, skóra, mięśnie, ścięgna, kości, szpik kostny, śledziona, serce, wątroba, nerki, wiązadła, żołądek, dwunastnica, jelito grube, płuca i mózg. Tajski masaż wpływa na Element Ziemi przez mięśnie, kości i więzadła.

Element Wody obejmuje wszystkie możliwe płyny krążące w organizmie. “Woda” znajduje się wewnątrz “Ziemi” i potrzebuje “Wiatru”, dla tego żeby odbywała sie prawidłowa cyrkulacja w każdym obiegu podstawowym  w  procesie życiowym, takie jak wydalanie, wchłanianie i nie tylko. Te składniki to: żółć, śluz, krew, limfa, ślina, pot, łzy, ciekły i stały tłuszcz, śluzowa wydzielina z nosa, mocz i płyn stawowy. Tajski masaż pobudza element “Wody” poprzez poprawę procesów obiegu w całym organizmie i pomaga utrzymać wszystkie  prawidłowe funkcje pracy narządów.

Element Wiatru.  ” Wiatr ” jest niematerialną formą i podróżuje po całym organizmie. Ta niewidoczna forma dostarcza energii dla każdego przemieszczania się, jakiejkolwiek aktywności  w organizmie.  Według filozofii tajskiej medycyny, jest 6 strumieni wiatru w ciele człowieka. Pierwszy strumień płynie od dolnej do górnej części ciała, drugi strumień płynie od góry do dołu. Trzeci występuje w jamie brzusznej, ale nie w żołądku i jelitach.  Czwarty płynie w żołądku i jelitach. Piąty przechodzi przez cały organizm wraz z  krwią. Szósty  strumień przechodzi  razem z oddechem, czyli  wdech i wydech. Tajski masaż pomaga skierować wszystkie 6 strumieni wiatru w odpowiednich kierunkach, aby zwiększyć wydajność całego organizmu.

Element Ognia. “Ogień” to energia życia. Natura Ognia jest ogrzewająca, spalająca i czasami bywa niszcząca. Funkcja ta jest ściśle powiązana  z innymi elementami, i pomaga elementom wiatru i wody  płynąć w organizmie z właściwą temperaturą i energią cieplną. “Ogień” zabezpiecza “Ziemie” ciepłem, aby  utrzymać prace narządów. Według filozofii, istnieją cztery typy ognia w organizmie. Pierwszy utrzymuje temperaturę ciała i jest usytuowany obok płuc. Drugi tworzy emocje i znajduje się w pobliżu serca. Trzeci umożliwia trawienie pokarmu i znajduje się w przewodzie pokarmowym. Czwarty i ostatni jest przyczyną zużycia i zniszczenia organizmu człowieka i jest usytuowany w dolnej części ciała. Tajski masaż poprawia krążenie i pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała. (…)

Irina Kachurovska

Czytaj cały artykuł w Spa Inspirations 6/2014 – wydanie drukowane / e-wydanie

CZYTAJ TAKŻE:

Musisz wiedzieć, że mamy ciasteczka i możemy ich użyć tylko do tego, byś był bardziej zadowolony z naszych treści. ok więcej