Laserowe usuwanie przebarwień

SPA

przebarwienia400Przebarwienia skóry to często spotykany i dokuczliwy problem estetyczny. Plamy – zwłaszcza kiedy ich powierzchnia jest rozległa – są źródłem kompleksów i powodują dyskomfort. Jeśli przebarwienia są intensywne, wówczas nawet mocny makijaż nie jest w stanie ich zakryć. Istnieje jednak metoda ich skutecznej likwidacji – oparta na technologii laserowej.

 Zmiany barwnikowe objawiają się występowaniem mniejszych lub bardziej rozległych brązowych plam na twarzy, szyi, dekolcie czy grzbietach dłoni. Najczęściej dotykają kobiet, a częstotliwość ich występowania wzrasta z wiekiem – zmaga się z nimi 30% pań, które ukończyły 30 rok życia. Przyczyna ich powstawania nie jest jednorodna. Za główny powód uważa się promieniowanie słoneczne, zwłaszcza ze stosowaniem doustnej antykoncepcji, a także przyjmowaniem ziół i leków światłouczulających oraz niedostateczną ochroną filtrami UV. Przebarwienia powstają też na skutek nadmiernej, nierównomiernie rozłożonej produkcji melaniny. Innymi przyczynami mogą być choroby tarczycy lub wątroby oraz okres menopauzy.

Skąd się biorą?

Pod względem histologicznym zmiany te podzielić można na trzy grupy. W zależności od umiejscowienia, wyróżnia się zmiany: naskórkowe, skóry właściwej i mieszane. Zadaniem lekarza jest dobranie do nich odpowiedniej terapii. Do najczęściej występujących zmian skórnych należą przebarwienia posłoneczne, piegi, ostuda i plamy wątrobowe starcze oraz przebarwienia potrądzikowe. Zmiany skórne mogą powstać na skutek ciąży, chorób, takich jak zapalenia przydatków, nadczynności tarczycy, a także z powodu schorzeń wątroby i niewydolności nadnerczy. Specjaliści na co dzień zajmujący się problemami przebarwień uważają, że tylko kilkanaście procent zmian jest wynikiem starzenia się skóry, natomiast większość powstaje pod wpływem słońca lub zbyt intensywnego opalania w solarium. Rodzaj przebarwienia określany jest, przy analizie stanu skóry. Po ustaleniu typu zmiany przeprowadzane są zabiegi ich usunięcia, dobrane odpowiednio do rodzaju i intensywności przebarwień.

W przypadku zmian płytkich naskórkowych, w Velvet Clinic stosowane są na przykład głębokie peelingi medyczne czy mikrodermabrazja diamentowa. Złuszczają one naskórek, a wraz z nim przebarwienia. Pobudzają ponadto skórę do odnowy, co jest dodatkową korzyścią tej terapii przebarwień.

Terapia laserowa

Przebarwienia głębsze, ulokowane w skórze właściwej, poddawane są terapii z wykorzystaniem systemu laserowego. Zabieg usuwania przebarwień i zmian barwnikowych polega na naświetlaniu obszaru skóry intensywnym źródłem światła żółtego. Zawarta w skórze melanina wybiórczo je pochłania, co w konsekwencji wywołuje podgrzanie komórek zawierających barwnik. W dalszym etapie procedury komórki zostają zniszczone, a same przebarwienia w ciągu kilku godzin po zabiegu nabierają ciemniejszej barwy. Już następnego dnia rozpoczyna się proces złuszczenia zewnętrznej warstwy skóry, który trwa przez około 2 tygodnie. Przez kilka dni po zabiegu nie należy stosować na skórze środków wysuszających i drażniących. W ciągu 3-7 dni ściemnienie obszaru zabiegowego powinno ustąpić – kończy się wtedy proces złuszczania naskórka, co prowadzi            w efekcie do zniknięcia przebarwienia. Najlepsze efekty uzyskuje się, stosując serię od 2 do 5 zabiegów w odstępach co 3-6 tygodni. (…)

dr Grzegorz Cichosz

Czytaj cały artykuł w Spa Inspirations 5/2014 – wydanie drukowane / e-wydanie

CZYTAJ TAKŻE:

Musisz wiedzieć, że mamy ciasteczka i możemy ich użyć tylko do tego, byś był bardziej zadowolony z naszych treści. ok więcej