„Myślę, że w naszej kulturze potrzebujemy społecznie akceptowanego miejsca, w którym nie musimy odbierać telefonu, nie musimy odpowiadać na pytania naszych dzieci ani dyskutować z nikim o niczym.”
John C. Lilly – Independent Journal
Ciągły pośpiech, stres, przepracowanie… Tak się do tego przyzwyczailiśmy, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, że często pracujemy za długo, a odpoczywamy za krótko. Nasz organizm dopomina się relaksu i doładowania energii. Regeneracja, zarówno ciała, jak i ducha, jest niezbędna, aby móc dobrze funkcjonować. Na rynku pojawiły się zaawansowane rozwiązania, które umożliwiają relaks idealny. Tzw. floating, czyli luksusowe Kabiny FloatSpa® umożliwiające odpoczynek i regenerację, wprowadza do swojego portfolio firma Nova Group.
FLOATING PURE RELAXATION
Floating to naukowo udowodniona, efektywna metoda odprężenia i relaksu, nazywana terapią R.E.S.T – Terapia Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej. Jest to sposób odprężenia zainspirowany samymi początkami ludzkiego życia, którego dane nam było doświadczać już w łonie matki. To naturalna metoda przywracania równowagi organizmowi i prosty sposób na odprężenie. Polega na dryfowaniu w zasolonej wodzie, w specjalnie skonstruowanej kabinie. Mimo że metoda ta była stosowana już 50 lat temu, to obecnie jest to zupełnie inny wymiar odczuwania przyjemności, dzięki nowoczesnej, luksusowej kabinie.
Koncepcję zbiornika do floatingu, lub inaczej zbiornika izolacyjnego, opracował amerykański neurofizjolog John C. Lilly, który w 1954 roku przeprowadził badania dotyczące skutków deprywacji sensorycznej (deprywacja sensoryczna polega na zamierzonej redukcji bodźców działających na jeden lub kilka zmysłów). Jego przełomowym odkryciem było udowodnienie, że grawitacja jest najważniejszym źródłem bodźców dla naszego organizmu. Podstawową korzyścią płynącą z sesji floatingu jest to, że ciało dryfuje w wodzie i nie podlega prawom grawitacji. Przykłady floatingu można znaleźć także w naturze. Morze Martwe znane z wysokiego stężenia soli pozwala na swobodne unoszenie się ciała na powierzchni bez wpływu grawitacji. Nasze mięśnie i stawy oraz mięśnie szkieletowe, mięśnie narządów ruchu zostają całkowicie odciążone i całe ciało ulega całkowitemu odprężeniu. W tych warunkach jednak nie jesteśmy odcięci od wszystkich bodźców zewnętrznych. Natomiast w przypadku kabiny do floatingu można zredukować do zera odczuwanie takich bodźców jak: dźwięk, światło czy zapach.
Stan nieważkości, którego doświadczamy, łagodzi wszystkie napięcia fizyczne występujące w kręgosłupie, ramionach, biodrach i nogach. Także mięśnie pleców mocno odpoczywają i pozwalają kręgosłupowi przyjąć naturalną pozycję.
W trakcie licznych badań udowodniono, że podczas floatingu praca fal mózgowych zmienia się i jest podobna do tej, której doświadcza się, będąc w stanie pomiędzy snem, a stanem świadomym, w tzw. stanie „theta”. Z medycznego punktu widzenia stan ten określany jest jako embrionalny. W czasie medytacji mnisi buddyjscy dążą do osiągnięcia właśnie takiego stanu, który pozwala na szczególnie głęboki odpoczynek zarówno fizyczny, jak i mentalny.
Co ważne, zaletą godzinnej sesji floatingu jest fakt, że poziom odpoczynku porównywalny jest z ok. 4-6 godzinami snu. Badania wykazały, że przyjemne wrażenia podczas sesji są również wynikiem uwalniania się endorfin, które wywołują naturalne poczucie szczęścia.
Charakterystyka Kabiny FloatSpa®
Nowoczesne systemy filtracyjne, zastosowane w Kabinie FloatSpa®, pozwalają na wykorzystanie tej samej wody do wielu zabiegów. Szczególnym wyróżnikiem tej kabiny, w porównaniu do innych dostępnych na rynku, jest to, że woda po każdym zabiegu jest wypompowywana i filtrowana przy pomocy 4 systemów filtracyjnych takich jak: UV, aktywny tlen, filtry papierowe oraz piasek kwarcowy.
Podstawowa sesja floatingowa trwa ok. 60 minut z czego 5-8 minut to czas wprowadzenia do zabiegu, 50 minut całkowitej ciemności i ciszy oraz ostatnie 5 minut czasu to czas wybudzenia gościa ze stanu głębokiego relaksu, za pomocą narastającego dźwięku i światła.
Flotacja polecana jest szczególnie:
- wszystkim osobom szukającym możliwości odprężenia, głębokiego relaksu i regeneracji fizycznej, jak i mentalnej
- osobom pracującym w dużym stresie i napięciu
- osobom aktywnym i sportowcom dla poprawy wyników, rozluźnienia mięśni i ścięgien oraz odpoczynku po stresujących zawodach
- osobom dużo podróżującym zarówno samolotem, jak i samochodem
- studentom i uczniom, w czasie stresujących sesji egzaminacyjnych
- kobietom w ciąży i matkom małych dzieci
Medycyna sięga również coraz częściej do floatingu jako metody relaksacji wspomagającej procesy leczenia różnych dolegliwości, takich jak: depresja, bezsenność, trudności z uczeniem się, czy odpowiednim oddychaniem.
Floating staje się również coraz bardziej popularną metodą relaksu stosowaną w międzynarodowych koncernach. Pomieszczenia do floatingu budowane są w biurowcach, gdzie zmęczeni pracownicy w przerwie na lunch lub przed ważnymi spotkaniami mogą się zrelaksować i odświeżyć umysł.
Nie zapomnijmy również o zbawiennym oddziaływaniu soli na układ oddechowy człowieka. 60-minutowa sesja dostarcza organizmowi odpowiedniej dawki zdrowego powietrza. Niweluje problemy z zapaleniem strun głosowych, krtani, zatok i oskrzeli.
Ewa Nickel
Dyrektor Biura Regionalnego NOVA GROUP