Aromatyczne terapie

SPA

Young woman smelling perfume oil.Aromaterapia była znana ludom sumeryjskim już ponad 3000 lat przed naszą erą. Jest jednym z narzędzi natury, które umożliwia człowiekowi tworzenie holistycznych zabiegów, nie deformując perfekcji fizycznej i urody na zewnątrz.

Aromaterapia znana jest od zarania dziejów. Prawdziwa aromaterapia to olejki eteryczne, które działają na kilku poziomach: kosmetycznym, terapeutycznym, duchowym i energetycznym. Niestety często nie zdajemy sobie z tego sprawy i koncentrujemy się tylko na zapachu. Jest to ważny element, ale nie jedyny i decydujący. Aromaterapia to narzędzie do tworzenia holistycznej filozofii zarówno w spa i wellness, jak i w domu. Działa na układ nerwowy człowieka właśnie poprzez zapach, a w wyjątkowy sposób na nasze emocje: smutek zamienia w radość, uprzedzenie w akceptację, strach w odwagę, bezsenność w dobre sny czy wreszcie stres w relaks i odprężenie. Aromaterapia pomaga odnaleźć dobre wspomnienia, żeby odzyskać i poprawić dobry nastrój.

Kluczowy element terapii naturalnych

Dlaczego aromaterapia to klucz do tworzenia holistycznych ceremonii piękna? Aromaterapia jest ściśle powiązana ze starochińską medycyną naturalną, ajurwedą, starożytną kulturą żydowską, arabską, grecką czy rzymską. Wiedza na temat olejków eterycznych i olejów tłoczonych na zimno jest bardzo rozległa.

Tworzenie prawdziwej holistycznej filozofii to połączenie kilku elementów starożytnej wiedzy o człowieku, opartej między innymi na energii biegunowości. Test kinezjologiczny wykonany na gestach dłoni precyzyjnie określa polaryzację. Rozróżniamy trzy stany emocjonalne. Pierwszy z nich to równowaga, którą przypisuje się mnichom Tybetańskim, osobom medytującym, zakonnikom zamkniętym w klasztorach, joginom.

Yin (-) to energia ekspansywna, wirują̨ca, relaksująca, rozproszona, połączona z zimnem, wodą i księżycem – dawniej przypisywana kobiecie. Olejki esencjonalne wytworzone z miękkich części roślin, np. kwiaty, listki czy miąższ owocu charakteryzują się tą polaryzacją.

Yang (+) to energia dośrodkowa, kompaktowa, spełniająca. Dostarcza zgodności i siły, wiązana jest ze słońcem, ogniem i ciepłem. Kiedy osoba posiada dużą siłę energii YANG, to generuje ciepło. Energia ta dawniej była przypisywana mężczyźnie. Olejki esencjonalne plusowe pozyskiwane są z części stwardniałych np.: korzeń, kora, łodyga.

I tu właśnie olejki eteryczne umożliwiają w sposób bardzo efektywny wyrównanie stanu emocjonalnego. Biorąc pod uwagę fakt, że każdy z nich posiada inną polaryzację (co w praktyce stosowania umożliwia osiągnięcie lub zbliżenie do równowagi emocjonalnej i energetycznej) przy tworzeniu zaawansowanego zabiegu holistycznego trzeba pamiętać, że polaryzacja działa jak magnes: plus z plusem się odpycha, minus z minusem również, natomiast puls z minusem się przyciąga, tworząc pole magnetyczne. Przykładem takiego pola magnetycznego jest Matka Ziemia. Bardzo ważne jest ustalenie polaryzacji poprzez test kinezjologiczny na mudrach – test węchowy może wprowadzić nas w błąd, ponieważ gust węchowy nie zawsze idzie w parze ze stanem emocjonalnym. W szczególności tyczy się to kobiet, które raz w miesiącu wchodzą w stan pełni księżyca i wtedy burze hormonów powodują ich zachwiane emocjonalne.

Aromaterapeutyczna profilaktyka

Holistyczna filozofia życia wykorzystująca aromaterapię to również suplementacja diety. Coraz częściej słyszy się, że niektóre olejki eteryczne mają właściwości antynowotworowe, wpływając na regenerację narządów wewnętrznych. Dlatego też stosowanie olejków eterycznych to profilaktyka zdrowia i urody. O profilaktyce zaczyna się mówić coraz więcej. Po co używać syntetycznych pastylek na nerwy i stres, jeżeli można wykorzystać olejek eteryczny majerankowy, lawendowy czy z  bergamoty? Oleje te od zawsze stosowane są do zwalczania stresu poprzez inhalacje, masaże i kąpiele. Olej z dziurawca jest używany jako wyjątkowy antydepresant. Spektrum zastosowania olejków eterycznych, olejów tłoczonych na zimno w tworzeniu holistycznych zabiegów piękna wewnętrznego i zewnętrznego jest nieskończone. XXI wiek to wiek stresu, depresje sieją spustoszenie w zdrowiu wielu ludzi. Opracowania udowadniają, że stres jest przyczyną wielu chorób, takich jak skazy na skórze, zgrubienia czy wysypki. Dlatego tak ważne jest tworzenie prawdziwych, holistycznych, sensorycznych zabiegów, które kontrolują równowagę energetyczną i emocjonalną.

Należy pamiętać, że aby działanie olejków przynosiło oczekiwany skutek, powinno się używać prawdziwych olejków eterycznych i olejów tłoczonych na zimno. Często można spotkać się z płynami podobnymi do olejków eterycznych i olejów bazowych. Są to substancje, które nie tylko zanieczyszczają organizm, ale są przede wszystkim bezużyteczne energetycznie. Prawdziwa aromaterapia, ze względu na to, że jest wykorzystywana na wielką skalę w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, jest często fałszowana. Oryginalna aromaterapia to doskonałe samopoczucie i profilaktyka zdrowia w harmonii emocjonalnej z naturą.

Piotr Szkopowicz

Artykuł pochodzi z Beauty Inspiration 3/2015 – wydanie drukowane / e-wydanie

CZYTAJ TAKŻE:

Musisz wiedzieć, że mamy ciasteczka i możemy ich użyć tylko do tego, byś był bardziej zadowolony z naszych treści. ok więcej