Piersi to dziwna strefa – z jednej strony kobietom zależy na tym, aby wyglądały dobrze, panowie je uwielbiają, są symbolem kobiecości. Z drugiej strony… nieszczególnie się o nie dba. Często omijane są przy zabiegach kosmetycznych, pielęgnacja domowa zaś ogranicza się do wcierania balsamu na obszarze brzucha, ud i ramion oraz używania kremu do twarzy. A przecież skóra na piersiach jest wyjątkowa i delikatna, a zatem potrzebuje pielęgnacji równie uważnej, co dbanie o kondycję skóry twarzy!
Zwykło się mówić o zabiegach związanych z piersiami jedynie w kontekście operacji plastycznych. Poprawić sobie kształt i rozmiar chciałoby naprawdę sporo kobiet, co chwila spekuluje się także o tym, która z gwiazd show biznesu zdecydowała się na ingerencję chirurga. W wielu przypadkach sprawę rozwiązałaby odpowiednia pielęgnacja i dobry dobór biustonosza. Raz na jakiś czas warto wybrać się do kosmetyczki na zabieg dedykowany specjalnie na tę strefę, a regularnie używać poleconego przez specjalistkę kremu.
Specjalisto – uświadamiaj
Prawda jest taka, że wciąż mało klientek decyduje się na zabieg pielęgnacji biustu w salonie sama z siebie. Jeśli już, to najczęściej z powodu ciąży. Wiadomo, że w spa można się zrelaksować, poddać masażowi, zrobić peeling całego ciała i odżywić skórę twarzy. Pośród mnogości tych możliwości, mało kto myśli o tym, by wybrać się do gabinetu specjalnie na zabieg pielęgnacyjny klatki piersiowej. Skąd więc klient ma się dowiedzieć o ofercie? Oczywiście od ciebie. Pretekstem do opowiedzenia o problemie mogą być rytuały pielęgnacyjne ciała. Możesz wytłumaczyć, że wybór danego zabiegu świetnie wpłynie na kondycję większości powierzchni ciała, lecz piersi potrzebują innego rodzaju zabiegu. Przy rytuałach mających na celu rozbicie tkanki tłuszczowej, czyli popularnych zabiegach „odchudzających”, omija się klatkę piersiową, zmniejszenie objętości tkanki nie jest bowiem celem w tej strefie. Warto wyjaśnić to klientce i wielu specjalistów to robi, niepotrzebnie jednak poprzestając na wytłumaczeniu „dlaczego nie”. To moment, w którym możesz „pociągnąć” temat i zaproponować coś odpowiedniego na ominiętą część.
Warto pomyśleć także o odpowiednim wyróżnieniu oferty pielęgnacyjnej tej strefy na stronie. Jeśli zabieg na biust będzie wpleciony w menu gdzieś między kilkanaście rytuałów całego ciała, klientka rzadko zwróci na niego uwagę. Warto wyróżnić ofertę osobną zakładką, np. „zabiegi na piersi”, obok zabiegów na ciało, zabiegów na twarz czy dłonie i stopy lub stworzyć podkategorię w „zabiegach na ciało”. Np. na stronie Ambasady Urody, po wejściu w zakładkę „zabiegi na ciało” mamy możliwość „wyboru problemu”, gdzie obok oznak starzenia czy cellulitu jest wybór opcji „biust”. Po kliknięciu klient otrzymuje opis problemów, jakie mogą wystąpić w tej strefie i tego, które efekty dadzą poszczególne zabiegi.
Problem z jędrnością
Skóra na piersiach jest bardzo delikatna i wrażliwa, a do tego, w wielu etapach życia kobiety, narażona na gwałtowne zmiany kształtu – dorastanie, ciąża, wahania wagi. Wynikające z tego problemy to zwiotczenia, rozstępy czy utrata jędrności. – Jeśli kobieta nigdy nie przywiązywała wagi do pielęgnacji piersi, często nie ma wystarczająco elastycznej skóry i nawet po jednej ciąży skóra niestety jest bardzo zwiotczała, a piersi po porodzie zdeformowane – mówi Barbara Thau, właścicielka Domu Urody Thau w Piasecznie. – W naszym gabinecie przeprowadzamy dużo zabiegów na piersi, mamy m.in. specjalny, który można stosować w ciąży, nawet do 9 miesiąca, jeśli kobieta dobrze się czuje i nie ma przeciwwskazań do zabiegu. Zabezpiecza i uelastycznia skórę już podczas jej rozciągania się, dzięki czemu potem ma ona siłę powrócić do formy sprzed ciąży.
Profilaktyka jak zawsze jest bardzo ważna. Dobrze nawilżona i jędrna skóra piersi i dekoltu będzie lepiej podtrzymywać biust, a zmiany objętości będą zachodziły z mniejszą szkodą dla ogólnego stanu piersi.
Jakie zabiegi można zaoferować swoim klientkom na obszar klatki piersiowej? Przede wszystkim rytuały połączone z aplikacją specjalnych masek i serum, które przywracają napięcie, działają liftingująco i modelująco. Ciekawym zabiegiem jest rytuał połączony z aplikacją maski gipsowej, która modeluje biust i wzmacnia działanie preparatów ujędrniających. W wielu salonach można też spotkać się często z zabiegami z użyciem parafiny – mocno odżywia i nawilża skórę.
Dobre efekty pobudzenia skóry przynosi zabieg falami radiowymi, jeśli nie ma przeciwwskazań – dodaje Barbara Thau. – Natomiast przy rozstępach i dużych zwiotczeniach wykonujemy zabieg mikrodermabrazji ze specjalnym preparatem zagęszczającym skórę. Wszystko jednak dobierane jest zależnie od problemu i wieku.
Ważna codzienność
Specjalista, poza doskonale wykonanymi zabiegami, musi umieć odpowiednio pokierować tym, o czym klientka powinna pamiętać każdego dnia. W przypadku piersi ich codzienna pielęgnacja jest równie ważna jak pielęgnacja twarzy, ale zdecydowanie rzadziej wykonywana. Niemal każda kobieta ma w swojej łazience krem do twarzy i wie jak go używać. Dobrze, aby kosmetolog potrafił doradzić, jak dbać codziennie także o piersi i dobrać odpowiedni do tego preparat. – Trzeba zaznaczyć, że w przypadku piersi wiele zależy od rodzaju skóry i uwarunkowań genetycznych, ale pielęgnacja domowa jest też bardzo ważna – trzeba skórę masować, szczotkować, peelingować,a następnie wcierać odpowiednie kremy. Oprócz tego, że wykonujemy zabiegi, udzielamy też naszym klientkom takich porad – komentuje Barbara Thau.
Rutynowe nakładanie odpowiednich kosmetyków i ich odpowiednia aplikacja, połączona z automasażem, to nie tylko sposób na jędrną i zdrową skórę i piękny kształt piersi, ale także ważna profilaktyka antynowotworowa. Powstał już nawet specjalny program profilaktyczny – Piersi w spa – który doskonale połączył tematykę pielęgnacji i relaksu z ważną akcją profilaktyczną. Troska o piękny biust to nie fanaberia – to kompleksowa troska o piękno i zdrowie.
Agnieszka Michna
Artykuł pochodzi ze Spa Inspirations 2/2014 – wydanie drukowane / e-wydanie