Czy warto wprowadzić usługi makijażu permanentnego do usług salonu beauty? Czy to jeszcze dochodowy biznes? Co muszę zrobić i ile zainwestować, aby zacząć przyjmować pierwszych klientów? Jak sprawdzić, czy odnajdę się w tej profesji? Jeżeli kiedykolwiek zadawałaś sobie te pytania, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Magda Bogulak, prekursorka makijażu permanentnego w Polsce, właścicielka największego w Polsce Centrum Makijażu Permenetnego odpowiada na najczęstsze pytania i wątpliwości osób, które zastanawiają się nad zdobyciem kwalifikacji linergistki.
Nie wiem, czy się odnajdę w tej profesji
Jeżeli nie jesteś do końca przekonana, czy to jest zajęcie dla Ciebie, wybierz się na szkolenie wstępne z makijażu permanentnego, ale takie, na którym ćwiczy się na modelkach. Nie musisz kupować udziału. Po prostu umów ze szkoleniowcem, że chcesz przyjść jako obserwator. Przyjrzyj się dokładniej, na czym polega specyfika zabiegów. Pytaj o to, co budzi Twoje wątpliwości. Po takim szkoleniu będziesz już mogła ocenić, czy rzeczywiście chcesz się tym zajmować.
Do kogo mam pójść na szkolenie?
Jak się uczyć to od najlepszych. Warto więc poświęcić czas, aby znaleźć profesjonalną firmę szkoleniową z doświadczeniem. Dziś oczywiście najbardziej pomocny w tym jest internet.
Co wziąć pod uwagę wybierając dobrą firmę szkoleniową?
– czy robi dużo szkoleń – jeżeli ma ich dużo, to znaczy, że robi je dobrze.
– opinie o szkoleniach – sprawdzaj je na grupach tematycznych w social mediach,
– pytaj o doświadczenia innych – jeżeli interesuje Cię dana marka, to warto znaleźć kogoś, kto już na niej pracuje i zapytać o jej doświadczenia.
– oglądaj prace absolwentów
W przypadku wyboru firmy szkoleniowej warto zwrócić uwagę na dwa ważne aspekty – jakość sprzętu i jakość szkolenia. Oba mają duże znaczenie dla efektów pracy. W Long Time Liner szkolenia prowadzimy na naszym sprzęcie. Ale niektóre firmy szkolą na wielu różnych sprzętach dostępnych na rynku. Warto zwrócić na to uwagę, bo nawet jeżeli szkolenie będzie dobra, ale będzie na kiepskim sprzęcie, to trudno w takim przypadku o dobre rezultaty makijażu. Warto więc dokładnie prześledzić rynek, żeby wybrać dla siebie najlepszą placówkę szkoleniową i najlepszy sprzęt.
Natomiast trzeba pamiętać, że po takim dwutygodniowym szkoleniu podstawowym, jakkolwiek dobre by one nie było, trzeba cały czas trenować. Trenować na modelkach, na skórkach. Cały czas trzeba trenować rękę
Czy jest jeszcze miejsce na rynku na kolejną linergistkę?
Makijaż permanentny to jest niekończąca się opowieść. Tak jak cyklicznie chodzimy się strzyc, tak też regularnie trzeba wykonywać makijaż permanentny. Tak jak włosy odrastają, tak makijaż po pewnym czasie się delikatnie wyłuszcza, rozjaśnia i wymaga korekty. Tak więc jeżeli pani zrobiła makijaż po raz pierwszy i była zadowolona, to na sto procent go powtórzy, czyli będzie do nas wracała średnio raz na rok czy półtora na odświeżenie tego makijażu.
Na tym rynku jest miejsce dla każdego, Nawet jeżeli w Twojej okolicy jest już pięć osób, które wykonują makijaż permanentny, a jako ta szósta też masz szansę na zdobycie klienta. Warunek jest jeden, musisz naprawdę dobrze wykonywać swoją pracę.
Komu jest łatwiej rozkręcić biznes z usługami makijażu permenentnego – osobie, która ma już salon, a makijaż będzie kolejną w nim usługą, czy komuś zupełnie nowemu w branży?
Nie ma gotowego rozwiązania. Wszystko zależy od indywidualnej osobowości i kreatywności.
Jeżeli mój salon słabo prosperuje, bo jestem mało kreatywna, a chcę dołożyć makijaż permanentny, żeby podnieść jego dochodowość, to obawiam się, że sam popularny zabieg nie uratuje sytuacji. Poza tym najważniejsze są tu umiejętności. Jeżeli moje prace będą słabe, to zniechęcę klientów i w efekcie będę ich miała jeszcze mniej.
W innej sytuacji, kiedy klientki proszę Cię o wprowadzenie makijażu permenentnego, bo nie chcą chodzić do konkurencji, to jeśli się go nauczysz, to masz ogromną szansę. Wszystkie Twoje panie przejdą przez Twoje ręce. I to jest mega sytuacja.
Natomiast w sytuacji, kiedy nie jesteś w ogóle z branży, to Twoje powodzenie w makijażu permanentnym także zależeć będzie od wielu czynników. Jeżeli robisz już dziesiątą zmianę w życiu, to jest mała szansa, że pójdzie Ci to dobrze. Jeżeli ciągle coś zmieniasz i ciągle Ci nie wychodzi, to być może problem jest gdzieś w Tobie. Ale jeżeli jest to zmiana przemyślana, jesteś kreatywna, masz na siebie pomysł i nauczysz się dobrze robić makijaże, to z pewnością sobie poradzisz na rynku. Ale w Twoim przypadku naprawdę wiele będzie zależało od tego, co zrobisz, kiedy skończysz wszystkie szkolenia?
Musisz zorganizować miejsce pracy i przede wszystkim mieć pomysł na pozyskiwanie klientów. Tu rozwiązań jest kilka. Możesz wynająć lokal i przyjąć maniciurzystkę, którą nie tylko dołoży się do kosztów wynajmu, ale przede wszystkim będzie dawała Ci swojego klienta. Możesz też nawiązać współpracę z salonami, które nie mają makijażu permenentnego w swojej ofercie i umówić się na warunki, na których bądą podsyłać Ci swoich klientów. Jeszcze innym rozwiązaniem jest podnajęcie miejsca w jakimś większym salonie i pozyskiwać klientów, którzy już s w nim są.
Jeżeli będziesz dobra, to po jakimś czasie uruchomi się poczta pantoflowa i będziesz miała nowe klientki z polecenia.
Możliwości jest wiele, tylko każdy musi sam ocenić, która droga jest dla niego najlepsza.
Bo to, że makijaż permanentny będzie i będzie się cały czas rozwijał.
Czy to opłacalny biznes?
To jest bardzo dochodowy biznes. Co ważne koszy zabiegu są naprawdę niewielkie, bo trzeba zapłacić jedynie za pigment i kardridż. Przyjmijmy, że zabieg makijażu permenentnego kosztuje średnio 1000 zł, a wykonuje się go około 2 godzin. To proste przeliczenie.
Ile muszę zainwestować na początek w szkolenia i sprzęt?
W Long Time Liner jest to koszt około 40 tys. zł. W tej kwocie mamy już szkolenie i sprzęty, czyli wszystko, co potrzebne, żeby wystartować.
Plusy zawodu linergistki
Kiedy już dobrze wykonujemy swoją pracę, to mamy grono zadowolonych klientek i to bezcenne poczucie, że dajemy im radość i młodość. Dobrze wykonany makijaż naprawdę sprawia, że nasze klientki wyglądają młodziej. Drugi plus, to wysoka dochodowość tego biznesu.
Minusy zawodu linergistki
Ze względy na specyfikę zabiegu, w którym chodzi o estetykę, a ta jest często kwestią gustu, trzeba się liczyć z dość częstymi przypadkami tak zwanych trudnych, roszczeniowych klientów. Tak więc w tym zawodzie trzeba też być przygotowanym na duży stres, bo często klientki mają duże oczekiwania.
Od jakiej specjalności zacząć – pigmentacja brwi, ust a może medyczna?
Na szkoleniu numer jeden uczymy pigmentacji oczu, ust i brwi, czyli pigmentacji estetycznej twarzy. I powinno się nauczyć tego wszystkiego. Niedobrze jest nauczyć się tylko jednej rzeczy, np. wyłącznie pigmentacji brwi o oczu. Jeżeli klientka przyjdzie do mnie brwi, ale będzie chciała wykonać jeszcze usta, a ja ich nie robię, to ona pójdzie do konkurencji. A jak pójdzie do konkurencji, to jest niebezpieczeństwo, że jej się tam spodoba i już do Ciebie nie wróci.
Czy mężczyzna może zostać linergistą?
Coraz więcej panów wybiera ten zawód. Jeżeli tylko mają wyczucie do kolorystyki i kształtu, to świetnie odnajdują się w tym zajęciu. Poza tym panie lubią chodzić do mężczyzn, oczywiście pod warunkiem, że są profesjonalni i mają przyjazną osobowość.
Teraz możesz przejść do zadania z lekcji pierwszej. Link do zadania masz w wiadomości w Messengerze.
Artykuł przygotowany w ramach e-seminarium MISTRZ MAKIJAŻU PERMANENTNEGO.
Partner merytoryczny e-seminarium: Centrum Makijażu Permanentnego Magdy Bogulak Long Time Liner