Badania ultrasonograficzne w gabinecie kosmetologicznym

SPA

usg350Gama zabiegów wykonywanych przez salony kosmetologiczne, w porównaniu z ofertami sprzed kilku lat, jest coraz większa. Masowo stosowane są zaawansowane technologicznie urządzenia do modelowania ciała, likwidacji nadmiernej tkanki tłuszczowej, cellulitu, zmarszczek etc. Aby móc skutecznie i bezpiecznie wykorzystywać najnowsze technologie, każdy zabieg lub terapia muszą być odpowiednio dobrane do potrzeb pacjenta. Klienci salonów kosmetologicznych i gabinetów medycyny estetycznej oczekują efektów, a obowiązkiem kosmetologia jest im je pokazać. Szansę na rzetelną diagnozę skóry i zajrzenia w jej głąb stwarza ultrasonografia (USG).

We wszystkich stosowanych dotąd przez kosmetologów metodach diagnozy skóry, informacje o jej kondycji zbierane są tylko z jej powierzchni. Od dawna wiadomo, że najlepszym sposobem oceny skóry byłaby metoda pozwalająca zajrzeć w jej „głąb”. Do niedawna było to możliwe tylko poprzez pobranie kawałka skóry i oglądanie go pod mikroskopem, co powszechnie stosowane jest w dermatologii. Jednakże taka diagnostyka jest nie do zaakceptowania w przypadku kosmetologii i medycyny estetycznej, gdyż jest inwazyjna i wiąże się z powstaniem blizny. Dużo lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po bezpieczny i sprawdzony aparat do USG.

Zalety badań ultrasonograficznych skóry

USG jest metodą powszechnie stosowaną w medycynie do oceny stanu narządów wewnętrznych – jej zaletą jest to, że nie jest szkodliwa dla człowieka. Przykładowo podczas badań jamy brzusznej oraz tarczycy używa się niskich częstotliwości – od 1 MHZ do 15-18 MHZ. Natomiast w badaniu ultrasonograficznym skóry stosuje się częstotliwości wysokie – od 20-100 MHZ, ponieważ wraz ze wzrostem częstotliwości, ultradźwięki penetrują płycej i daje to lepszą rozdzielczość otrzymywanych obrazów. Z racji tego, że skóra właściwa i naskórek są bardzo cienkimi strukturami i ich grubość waha się od 1 do około 3 mm, w celu ich „prześwietlenia”, należy stosować wysokie częstotliwości.

Badania ultrasonograficzne w gabinecie kosmetologicznym mają szereg zastosowań. Pierwszym i najważniejszym obszarem jest ocena skóry zdrowej. Za pomocą aparatu USG wysokich częstotliwości można ocenić skórę w każdej lokalizacji ciała (twarz, dłoń, udo etc.). W trakcie badania uzyskiwane są ultrasonograficzne przekroje naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej (ryc.1). Na obrazie skóry zdrowej każda z tych trzech warstw jest dobrze widoczna i posiada swoje charakterystyczne cechy. Sprawny ultrasonografista zobrazuje również przydatki skóry, takie jak: mieszki włosowe, gruczoły potowe, paznokcie. Bardzo dobrze widoczne są również naczynia krwionośne, łącznie z drobnymi teleangiektazjami. Na obrazie USG można rozróżnić skórę suchą od skóry prawidłowo nawilżonej. Ponadto można określić zaawansowanie procesu starzenia wywołanego procesami naturalnymi lub fotostarzeniem.

Ultrasonografia skóry nie ogranicza się tylko do wzrokowej oceny zebranych obrazów. Przy pomocy większości aparatów USG można dokonać również pomiarów grubości naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Wykonanie tego typu pomiarów jest niezwykle istotne w przypadku wszelkiego typu terapii mających na celu zmianę grubości tych struktur (np. po zabiegach złuszczających, pożądane jest zaobserwowanie zmniejszenia grubości naskórka). Można również zmierzyć głębokość zmarszczek, blizn potrądzikowych oraz średnicę naczyń krwionośnych. Aparaty najnowszej generacji pozwalają również ocenić przepływ krwi w drobnych naczyniach krwionośnych skóry oraz ocenić zmiany jej elastyczności.

W przypadku terapii kosmetologicznych, USG jest niezbędne do oceny stanu skóry przed rozpoczęciem terapii, do monitorowania zmian zachodzących w skórze w wyniku stosowania terapii oraz do końcowej oceny skuteczności zabiegu. Badania USG pozwalają ocenić, jak zmienia się skóra podczas danej kuracji kosmetologicznej. Porównuje się wówczas zmiany w grubości i równości naskórka poszczególnych struktur oraz obserwuje się, czy zmienia się echogeniczność skóry (jasność), co może świadczyć o jej przebudowie,  produkcji nowego kolagenu, lepszym nawilżeniu.

Znaczenie ultrasonografii w diagnostyce cellulitu

Badania USG są niezastąpione i często wykorzystywane w diagnostyce cellulitu, który jest związany z nieprawidłowościami na granicy skóry właściwiej i tkanki podskórnej i ma charakterystyczny obraz USG . W miejscu objętym cellulitem na obrazie USG widać pasma tkanki podskórnej wrastające w skórę właściwą w postaci tzw. ”zębów”. W oparciu o pomiar pola powierzchni „zębów” oraz pomiar ich długości, można określić stopień zaawansowania cellulitu.  (…)

Sylwia Malinowska, Robert Krzysztof Mlosek

Czytaj cały artykuł w Spa Inspirations 5/2014 – wydanie drukowane / e-wydanie

CZYTAJ TAKŻE:

Musisz wiedzieć, że mamy ciasteczka i możemy ich użyć tylko do tego, byś był bardziej zadowolony z naszych treści. ok więcej