Podstawą współczesnej kosmetologii jest dostarczanie skórze substancji czynnych o działaniu biologicznym w celu hamowania procesów starzenia się skóry oraz stymulowanie naturalnych procesów naprawczych. Zarówno zaawansowana biotechnologia, jak i natura dostarcza wiele rozwiązań. W kosmetologii stosuje się dziś zarówno stare, sprawdzone substancje jak i powstające wciąż nowe. Są to substancje o różnej budowie chemicznej a co za tym idzie – różnym sposobie działania. Ważne jest już nie tylko ich stosowanie pojedyncze, ale też umiejętne łączenie, aby uzyskać synergię w celu potęgowania ich działania.
Technologiczny postęp na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat dostarczył nam cenną wiedzę o funkcjonowaniu skóry od strony biologii komórki oraz przemian biochemicznych w niej zachodzących. Najnowsze trendy biochemiczno-fizjologiczne w kosmetologii zwracają się ku przywracaniu i utrzymaniu równowagi w skórze. Podstawą jest ochrona przed zaburzeniami w jej funkcjonowaniu poprzez właściwe nawilżanie, ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi oraz działanie przeciwzapalne oraz regulacja dysfunkcji. Zawansowane działania to zapobieganie procesom starzenia się na poziomie molekularnym: działanie przeciwrodnikowe, reperacja DNA, hamowanie rozkładu białek skóry (kolagenu i elastyny), stymulacja odnowy komórkowej i tkankowej.
Z katalogu substancji znanych od lat, które zyskały sobie niezwykłą popularność w przemyśle kosmetologicznym, na uwagę zasługuje szczególnie kwas hialuronowy. Z kolei poszukując wyjątkowych odkryć z ostatnich lat, warto zwrócić uwagę na kwas laktobionowy.
Kwas hialuronowy
Przy omawianiu substancji aktywnych ważnych dla kosmetologii, nie sposób pominąć tej, która jest niezbędna zarówno w naskórku jak i w skórze właściwej – kwasu hialuronowego. Jest jednym z najbardziej efektywnych i niezbędnych składników w skutecznym przeciwdziałaniu starzenia się skóry. Coraz większą popularność zdobywają już nie tylko sam kwas hialuronowy, ale jego zaawansowane pochodne. Szczególnie pojawienie się jego form niskocząsteczkowych i usieciowanych oraz glikozoaminoglikany. Kwas hialuronowy jest naturalną substancją obecną w skórze o właściwościach higroskopijnych – jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może jednocześnie związać nawet 250 cząsteczek wody. Ponad 50 % całego hialuronianu w ludzkim organizmie jest zgromadzone w skórze. Do niedawna uważano, że występuje tylko w skórze właściwej. Dopiero pojawienie się specyficznych technik lokalizacji dało dowody na jego obecność w naskórku, gdzie produkują go keranocyty. Najwięcej jest go w warstwach kolczystej i ziarnistej oraz warstwie podstawnej. Występuje tam w substancji międzykomórkowej, biorąc udział w utrzymaniu równowagi i odpowiedniego uwodnienia i elastyczności naskórka. Jednak to w skórze właściwej jest go najwięcej. Fibroblasty stanowią tutaj prawdziwą fabrykę kwasu hialuronowego i to właśnie wpływ na nie i pobudzenie do większej pracy daje najbardziej efekty poprawy nawilżenia skóry.
Rola kwasu hialuronowego sprowadza się do utrzymania nawilżenie organizmu, odżywienie komórek i podziały komórkowe, bierze też udział w procesie gojenia się ran. Odgrywa także rolę w wyłapywaniu wolnych rodników. Dzięki swoim właściwościom wypełnia przestrzenie i utrzymuje strukturę przestrzenną skóry. Obrót kwasu hialuronowego w skórze jest bardzo szybki – czas jego półtrwania w skórze to niecały dzień. Jest bardzo szybko rozkładany przez hialuronidazy. Jego degradacja odbywa się też w wyniku tworzenia wolnych rodników. Wraz z procesem starzenia się następuje spadek jego ilości. (…)
Anna Marcjasz
Czytaj cały artykuł w Spa Inspirations 5/2014 – wydanie drukowane / e-wydanie