Zadaniem układu immunologicznego jest obrona organizmu przed różnymi czynnikami środowiskowymi. Czasami jednak reakcja jest silniejsza i nieadekwatna do rzeczywistego zagrożenia. Alergia, inaczej nadwrażliwość, to nadmierna i nieprawidłowa reakcja organizmu na normalnie nieszkodliwe czynniki. Powszechność problemu sprawia, że także w gabinecie kosmetycznym odsetek klientów z różnego rodzaju alergiami jest dość znaczny i wymaga szczególnej uwagi.
Schorzenia o podłożu alergicznym dotyczą nawet do 30% populacji, szczególnie w krajach rozwiniętych. Powodem jest ogromna liczba alergenów, która towarzyszy społeczeństwu każdego dnia. We współczesnym świecie człowiek jest narażony na działanie wielu substancji chemicznych, które mogą go uczulać.
Skóra atopowa jest bardzo trudna w pielęgnacji, przede wszystkim ze względu na skłonność do odczynów alergicznych i podrażnień. Wymaga specjalnego traktowania zarówno w domu, jak i w gabinecie. Najczęstsze alergie dotyczą pokarmów, pyłków, niektórych leków, roztoczy, grzybów, pleśni, metali, ale też różnych substancji chemicznych. Uczulać mogą więc również substancje używane do produkcji kosmetyków, barwniki, środki zapachowe, konserwanty, a także składniki, które są podłożem kremów i maści.
Po pierwsze wywiad i analiza skóry
Wywiad z klientem oraz udokumentowanie zebranych informacji w formie ankiety pozwoli opracować program pielęgnacji tak, by uniknąć alergii i podrażnień po zabiegach w gabinecie oraz właściwie dobrać kurację domową. Trzeba ustalić, na co klient jest uczulony, jak objawia się alergia, jakie zmiany na skórze są obecne, czy i jakie leki są przyjmowane. Należy zebrać również informacje dotyczące codziennej pielęgnacji skóry przez klienta – nie tylko skóry twarzy, ale i całego ciała. Należy dowiedzieć się jak myje swoją skórę oraz czy nawilża ją bezpośrednio po kąpieli. Ważne będą również dane dotyczące rodzaju wykonywanej pracy, styl spędzania wolnego czasu, możliwość ekspozycji na działanie UV, kontakt z zanieczyszczeniami powietrza, narażenie na stres i klimatyzację. Diagnostykę rozpocząć należy od badania wizualnego i palpacyjnego. Już podczas demakijażu można zaobserwować, czy skóra jest wrażliwa na dotyk, jak reaguje na kontakt z kosmetykami i wodą. Po usunięciu makijażu należy najpierw obejrzeć skórę pod lampą lupą: ocenić jej koloryt, określić, czy jest matowa czy świecąca , czy jest szorstka, czy łuszczy się, jak wyglądają ujścia gruczołów łojowych, czy widoczne są popękane naczynka. Należy ocenić też zaawansowanie procesów starzenia się skóry. Trzeba także obejrzeć skórę pod lampą lupą i poszukać ewentualnych zmian i wykwitów dermatologicznych . Dotykając skórę, można stwierdzić, czy są zaburzenie elastyczności i sprężystości, czy jest gruba, czy cienka. Warto wykorzystać również aparat fotograficzny w celu udokumentowania wyglądu skóry.
Pomocne mogą być zdobycze nowoczesnej technologii w postaci analizerów skóry, wykorzystujące technologię cyfrową i system pomiarów fizycznych. Dzięki oprogramowaniu komputerowemu pozwala to na szybką i sprawną analizę tych parametrów, które nie są możliwe do oceny podczas konwencjonalnego badania. Poziom nawilżenia, natłuszczenia i złuszczania określi funkcjonowanie NMF oraz zaburzenia TEWL, które często przy zmianach atopowych są naruszone. Ważnym elementem badanym w analizie jest również określenie struktury powierzchni naskórka, jej rzeźby i poziomu gładkości (…)
Czytaj cały artykuł w Spa Inspirations 3/2014 – wydanie drukowane / e-wydanie