Klienci, którzy zgłaszają się do specjalisty w celu usunięcia tatuażu lub makijażu permanentnego zazwyczaj zadają jedno i to sam pytanie: „czy można całkowicie usunąć pigment i ile trzeba wykonać zabiegów”. Niestety odpowiedź na to proste pytanie nie jest łatwa, ponieważ skuteczność usuwania pigmentów ze skóry jest uwarunkowana wieloma czynnikami.
Jednym z najważniejszych czynników odpowiedzialnych za skuteczne usunięcie tatuażu jest oczywiście wiedza i doświadczenie operatora. Zabiegi laserowego usuwania pigmentów muszą być wykonywane przez osoby odpowiednio przeszkolone, znające teoretyczne, jak i praktyczne aspekty laseroterapii.
Bardzo ważnym elementem jest dobór odpowiedniego lasera. Standardem w usuwaniu tatuaży i makijaży permanentnych są lasery Q-Switch nanosekundowe i pikosekundowe. Tu także niezbędna jest wiedza, który laser sprawdzi się lepiej w jakim przypadku.
Skuteczność zabiegów zależy także od rodzaju tatuaży. Możemy wyróżnić tatuaże: profesjonalne, amatorskie, kosmetyczne – makijaże permanentne, medyczne, pourazowe. Doświadczenie pokazuje, że tatuaże profesjonalne stanowią największe wyzwanie dla terapeuty i są najtrudniejsze w usuwaniu z racji precyzji i głębokości wykonania, gęstego pokrycia skóry tuszem, którego jakość i rodzaj też ma znaczenie.
Przed rozpoczęciem zabiegu, podczas wywiadu specjalista powinien zwrócić uwagę na sześć parametrów ściśle korelujących ze skutecznością zabiegu.
1. Pierwszym i bardzo ważnym krokiem jest profesjonalne ustalenie fototypu skóry wg skali Fitzpartricka. Łatwiej i szybciej usuwa się pigment ze skóry o fototypie I-III. Przy ciemniejszych fototypach jest większa ilość melaniny w skórze, która jest „konkurencyjnym” chromoforem dla usuwanego pigmentu. Taki zabieg wymaga bardzo dużego doświadczenia ze strony terapeuty, zarówno pod kątem doboru lasera, jak i protokołu zabiegowego.
2. Umiejscowienie tatuażu. Najszybciej usuwa się pigment z okolicy twarzy i klatki piersiowej, natomiast trudniej z dystalnych obszarów ciała jak np. dłonie, przedramiona, nogi, stopy.
3. Duże znaczenie ma ilość położonego atramentu oraz ilość użytych kolorów. Jednokolorowy tatuaż wykonany metodą cienia będzie łatwiejszy do usunięcia niż wielokolorowy (czerwono- żółto-zielono-niebieski), czy też mocno nasycony pigmentem, np. intensywny kontur.
4. Specjalista podczas wywiadu musi dowiedzieć się, czy jest to oryginalny tatuaż lub makijaż permanentny, czy np. cover up. Jest to ważne z punktu widzenia ilości warstw pigmentu.
5. Na prawidłowy przebieg zabiegu ma wpływ również występowanie blizn w miejscu zabiegowym. Tkanka z bliznami inaczej, gorzej odpowiada na światło lasera, a tym samym wydłuża cały proces terapii.
6. Ważnym aspektem jest także zdrowie klienta, jego aktywność fizyczna i ogólny styl życia. U osób z zaburzeniami układu immunologicznego, nie możemy wykonywać zabiegów usuwania pigmentów. Na pewno mniejsza skuteczność terapii będzie u klientów mało aktywnych fizycznie i np. palących papierosy czy pijących alkohol.
Wszystkie wyżej wymienione czynniki są istotne i muszą być brane pod uwagę przed przystąpieniem do wykonania zabiegu, wszystkie wpływają na ilość zabiegów i postęp w degradacji pigmentu a tym samym na skuteczność całej terapii.