URZĄDZENIA Z FALĄ ELEKTROMAGNETYCZNĄ. CZY TO TECHNOLOGIA PRZYSZŁOŚCI?

SPA

Energia elektromagnetyczna to technologia, która w ostatnich dwóch latach wyraźnie zaznaczyła swoją obecność na rynku usług beauty. Na czym polega fenomen jej popularności w usługach beauty i medycyny estetycznej? W jaki sposób działają procesy wywoływane przez nią w mięśniach i tkance tłuszczowej? Jak wygląda polski rynek tych urządzeń? Jakie są doświadczenia klinik, które wprowadziły to rozwiązanie do swojej oferty?
Prześwietlamy rynek urządzeń z technologią elektromagnetyczną do rzeźbienia mięśni i redukcji tkanki tłuszczowej.

Energia elektromagnetyczna o wysokiej częstotliwości nie jest wynalazkiem ostatnich lat. Wcześniej, już od około 40 lat wykorzystywana była w medycynie do leczenia atrofii mięśniowej. Lata zastosowań i szereg badań medycznych potwierdzają, że jest to przede wszystkim metoda bezpieczna.
Przed kilkoma laty, podobnie jak wcześniej fala akustyczna, czy lasery z rzeczywistości świata medycyny energia elektromagnetyczna trafiła do zastosowania w usługach beauty i medycyny estetycznej.

ENERGIA ELEKTROMAGNETYCZNA  – PIERWSZE KROKI W BRANŻY BEAUTY 

Nowe zastosowanie dla energii elektromagnetycznej znalazła amerykańska firma BTL. To ona jako pierwsza na świecie wykorzystała tę technologię do zabiegów rozbudowy („rzeźbienia”) mięśni, likwidacji tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki.

Pierwsze urządzenie tej marki o nazwie EMSculpt, działające w oparciu o technologię HIFEM miało światową premierę jesienią 2017 roku, w Polsce wiosną 2018 roku. Warto w tym miejscu znaczyć, iż nazwa HIFEM (High-Intensity Focused Electromagnetic Technology), choć używana przez wielu dystrybutorów jest nazwą opatentowaną przez firmę BTL i jako taka może być używana wyłącznie przez nią. Producent definiuje nazwę HIFEM jako High-Intensity Focused Electromagnetic Technology. Jest to zaawansowana technologia elektromagnetyczna o wysokiej intensywności, która wywołuje selektywnie supramaksymalne skurcze mięśni.
W kilka miesięcy po premierze urządzenia BTL EMSculpt na rynku zaczęły pojawiać się urządzenia innych marek, także działające w oparciu o technologię energii elektromagnetycznej. W dalszej kolejności na rynek trafiło urządzenie CM Slim (prod. Daeyang Medical Co), dystrybuowane przez firmę EuroScaleMed. Jeszcze później aparat Schwarzy (prod. Deka), w Polsce dystrybuowane przez firmę ITP. Firma BTL po sukcesie urządzenia EMSculpt wiosną 2020 roku wprowadziła kolejne urządzenie w technologii HIFEM o nazwie BTL EMBody.

W ciągu ostatniego roku na naszym rynku pojawiło się też kilkanaście innych marek, głównie pochodzenia chińskiego. Do charakterystyki oferty urządzeń z energią elektromagnetyczną na naszym rynku jeszcze wrócimy. Póki co, przyjrzyjmy się bliżej temu, czym jest i jak działa technologia elektromagnetyczna.

WZROST I RZEŹBIENIE MIĘŚNI 

Urządzenia do „rzeźbienia mięśni” emitują skoncentrowane pole elektromagnetyczne, które przenika przez tkanki skórne i tłuszczowe, aż do poziomu mięśni, zapewniając ich intensywne i nieprzerwane skurcze. Przyjmuje się, że skurcze te są znacznie bardziej intensywne niż Maksymalny Dobrowolny Skurcz (MVC – Maximal Voluntary Contraction) wywoływany fizjologicznie. Oznacza to, że nie jesteśmy w stanie wywołać takich skurczów samodzielnie, a także nie potrafimy fizjologicznie odpowiednio długo ich utrzymać.
Pewnie ze względu na tę „ponadnaturalną” siłę skurczy mięśni producenci urządzeń używają w stosunku do nich specjalnego nazewnictwa określającego siłę skurczu. I tak w przypadku prekursora tej technologii, marki BTL, są to skurcze „supramaksymalne”. Inni producenci deklarują, że ich urządzenia wywołują skurcze submaksymalne.

Na czym polega różnica między skurczami supramaksymalnymi, a submaksymalnymi? Skurcz – bodziec submaksymalny przewyższa siłę progową potrzebna do wywołania reakcji, ale nie jest bodźcem maksymalnym. Siłą wyższą od bodźca submaksymalnego jest skurcz supramaksymalny, gdzie zapotrzebowanie na tlen jest wyższe i mięsień potrzebuje więcej energii, co bezpośrednio przekłada się na wykonaną większą pracę. Są one kierowane bezpośrednio do nerwów obwodowych, niezależnie od funkcji mózgu. Ich intensywność jest wyższa niż Maksymalny Dobrowolny Skurcz (MVC – Maximal Voluntary Contraction) wywoływany fizjologicznie. Pacjenci, zwłaszcza z osłabionymi mięśniami, nie są w stanie osiągnąć takich poziomów przy naturalnym ćwiczeniu czy wysiłku, a tym bardziej odpowiednio długo ich utrzymać.

Trzydziestominutowy zabieg falą elektromagnetyczną wywołuje około 20 tys. niezwykle intensywnych skurczów mięśni. Aby osiągnąć taki efekt za pomocą ćwiczeń fizycznych musielibyśmy wykonać około 20 tys. „brzuszków”, co jak wiadomo, w naturze jest niemożliwe do osiągnięcia. Obrazowo mówiąc – energia fali elektromagnetycznej „ćwiczy” za nas mięśnie ze znacznie większą mocą i częstotliwością, niż jest to możliwe podczas jakiegokolwiek treningu.
Efektem działania energii elektromagnetycznej jest wzrost włókien kurczliwych, tworzenie nowych białek i rozrost włókien mięśniowych. W zależności od dobranego programu, następuje wzmocnienie mięśni i redukcja tkanki tłuszczowej (pobrzuch, uda, ramiona), a w wybranych przypadkach również wzrost, ujędrnienie i napięcie mięśni (pośladków).

dr n. med. Katarzyna Mierzwińska
Dermapoint – Gabinet Medycyny Estetycznej i Dermatologii

BTL EMBODY to najsilniejszy stymulator mięśni dostępny na polskim rynku. Dzięki wykorzystaniu pola magnetycznego o wysokiej intensywności pozwala w trakcie 30-minutowego zabiegu wywołać 20 tysięcy mimowolnych, bezbolesnych skurczów mięśni. BTL EMBODY to absolutny przełom w modelowaniu sylwetki. Seria 4 zabiegów wykonywanych co 3 – 5 dni powoduje redukcję tłuszczu o 19%, z jednoczesnym zwiększeniem masy mięśniowej o 16%. Zabieg najczęściej wykonujemy na brzuch i pośladki.

REDUKCJA TKANKI TŁUSZCZOWEJ 

Ponieważ w trakcie zabiegu skocentrowaną energią elektromagnetyczną mięśnie wykonują ponadmaksymalne skurcze, mózg otrzymuje informację, że potrzebna będzie energia i to w ekstremalnych dawkach. Dlatego organizm uwalnia potężną ilość energii z najbliżej położonych komórek tłuszczowych. Efekt kaskadowy uruchamia intensywną lipolizę. I tak dochodzi do spalenia tkanki tłuszczowej znajdującej się w sąsiedztwie kurczących się mięśni. W bliskim sąsiedztwie kurczących się mięśni, m.in. z powodu zwiększonego przepływu krwi w tkance tłuszczowej, dochodzi do nagromadzenia wolnych kwasów tłuszczowych (FFA), a ich nadmiar wywołuje rozpad komórek tłuszczowych. Taka zasada apoptozy komórkowej wywoływana przez przelewanie się FFA była wcześniej obserwowana i wykazana w licznych badaniach klinicznych. Uwolniony w ten sposób z adipocytów tłuszcz jest w naturalnie metabolizowany i wydalany z organizmu.
Prekursor technologii energii elektromagnetycznej – firma BTL udostępnia też szereg badań potwierdzających skuteczność zabiegową technologii elektromagnetycznje HIFEM. Warto zauważyć, że wśród tych badań jest też takie, które potwierdza efekt redukcji tzw. tłuszczu trzewnego.

Anna Bujnowska
współwłaścicielka Kliniki Piękna Bujnowska

W naszej klinice posiadamy trzynaście technologii do zabiegów na ciało i stale mamy na nie duże zapotrzebowanie. Urządzenie z falą elektromagnetyczną kupiliśmy głównie jako wspomaganie dla urządzeń, które już mamy, żeby jeszcze bardziej wzmacniać efekty zabiegowe. Wykorzystujemy je w zabiegach łączonych praktycznie z każdą dostępną u nas technologią. Jednak najlepiej sprawdza się w połączeniu z kriolipolizą. Łączymy to urządzenie także z technologiami służącymi do ujędrnienia skóry. To daje doskonale efekty w przypadku osób, które straciły masę ciała w bardzo krótkim czasie i mają wiotką skórę

EFEKTY ZABIEGOWE  

Zdjęcia efektów zabiegowych po 4-5 zabiegach wykonanych na urządzeniu EMBody (fot. SHAPE STUDIO, Sieradz).

JAK I NA JAKIEJ PARTIE CIAŁA STOSOWAĆ 

Urządzenia z falą elektromagnetyczną wykorzystuje się głównie do modelowania partii ciała takich jak – brzucha, pośladki uda, ramiona czy łydki. W tych miejscach jak podaje producent, ale też doświadczenie salonów i ich klientów osiąga się najlepsze rezultaty w modelowaniu i wzmocnieniu mięśni. A co najważniejsze rezultaty, których nie sposób osiągnąć poprzez ćwiczenia fizyczne. Wystarczy przypomnieć, że zabieg na brzuch falą elektromagnetyczną wywołuje około 20 tys. skurczy i to bez żadnego wysiłku osoby poddawanej zabiegowi. Z tego też względu, jak potwierdzają właściciele klinik i salonów w naszym kraju rozwiązanie to sprawdza się dla osób, które nie mogą wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych, a potrzebują wzmocnienia mięśni i likwidacji tłuszczu, jak np. kobiety po ciąży, osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą ćwiczyć. Redukcja kresy białej po 4 zabiegach o ponad 11% – to wyniki badań przeprowadzonych przez firmę BTL dla technologii HIFEM. Dlatego też wcięcie w tali, szczególnie u kobiet w ciąży nie jest już problemem, z którym nie możemy sobie już dziś poradzić. Kolejna bardzo istotna grupa odbiorców to sportowcy, trenerzy fitness i wszyscy zainteresowani szczupłą sylwetką.
Czas zabiegów na brzuch i pośladki, jaki zaleca większość dystrybutorów to 30 minut. Na mniejsze obszary mięśniowe, takie jak ramiona i łydki rekomenduje się dwudziestominutowe aplikacje. W zależności od urządzenia producenci zalecają wykonanie serii od 4 do 6 zabiegów, które można powtarzać co 2-3 dni. Ze względu na uwarunkowania fizjologiczne budowy mięśni efekty powinny być oceniane po 2-4 tygodniach od ostatniego treningu.
Urządzenia te mogą być wykorzystywane także na inne partie ciała niż tylko brzuch, uda czy pośladki. Do tego celu niektóre z dostępnych urządzeń wyposażone są w mniejsze aplikatory, dzięki którym energia jest lepiej kumulowana w takich miejscach jak łydki oraz ramiona, na przykład do likwidacji tzw. motylków.

lek. med. Jarosław Rządkowski
Klinika Bellazone

Technologia HIFEM (High-Intensity Focused ElectroMagnetic Technology), która została wykorzystana w urządzeniu BTL EMBODY rzeźbi mięśnie, zapewniając spektakularny efekt. To ważne, bo szczupła sylwetka bez odpowiedniego „rusztowania” w postaci mocnych, prężnych mięśni zwyczajnie nie jest tak atrakcyjna. Zabieg można porównać do bardzo intensywnego treningu. Energia HIFEM wywołuje ponad 20 tysięcy, tzw. supramaksymalnych skurczów mięśni. Taki trening jest nieosiągalny w trakcie wykonywanych samodzielnie ćwiczeń fizycznych, nie tylko ze względu na ich rekordową liczbę, ale i wielokrotnie dłuższe trwanie poszczególnych skurczów. Zabieg przyspiesza metabolizm nawet do kilku miesięcy po 1 serii.

PERSPEKTYWA ROZWOJU TECHNOLOGII W USŁUGACH BEAUTY

W krótkim czasie (niespełna dwa lata) od wprowadzenia w 2018 roku przez firmę BTL na rynek pierwszego urządzenia działającego w oparciu o skoncentrowaną energię elektromagnetyczna (technologia HIFEM) na rynku światowym rynku pojawiło się wiele innych marek urządzeń z technologię elektromagnetyczną.

Obecnie w Polsce możemy wybierać wśród kilkunastu marek. Jak wynika z danych sprzedaży dystrybutorów, ale też z obserwacji oferty salonów technologia ta cieszy się rosnącą popularnością. Coraz częściej zdarza się, że o tę technologię pytają w salonach i klinikach sami klienci.
Z czego może wynikać znaczące zainteresowanie rynku tą technologią? Wpływ na tę sytuację może mieć kilka czynników:

1. Niespotykane wcześniej działanie w dwóch obszarach.
Urządzenia z energią elktromagnetyczną o wysokiej częstotliwości to jedyna na świecie technologia, która działa jednocześnie mięśnie i tkankę tłuszczową. Ten aspekt daje salonom i klinikom możliwość wyróżnienia się na rynku posiadaniem najnowszej, skutecznej technologii modelowania sylwetki, a poprzez działanie na budowę mięśni daje możliwości rozszerzenia grupy klientów o sportowców, trenerów fitness i osoby, które potrzebują wzmocnienia mięśni a z przyczyn zdrowotnych nie mogą tego wykonać poprzez ćwiczenia.

2. Wysoka skuteczność redukcji tkanki tłuszczowej w porównaniu z innymi technologiami.

Wysoką skuteczność technologii energii elektromagnetycznej w odchudzaniu najlepiej obrazują przeprowadzone na niej badania. Dostępne są te, które przeprowadzone zostały na zlecenie marki BTL, kiedy to wprowadzała ona na rynek swoje prekursorskie urządzenie EMSculpt. Urządzenie to zostało sprawdzone w siedmiu niezależnych badaniach wieloośrodkowych w Stanach Zjednoczonych przy użyciu takich metod naukowych jak (MRI, CT, US i Histology).

Badania te wykazały, że optymalna terapia składająca się z 4 zabiegów daje:
• redukcje tkanki tłuszczowej średnio o 19% (największą redukcję zaobserwowano pod pępkiem),
• przy jednoczesnym wzroście masy mięśniowej o 16%,
• zmniejszenie o 11% diastasis recti, czyli pociążowego rozstępu mięśni brzucha.
Pacjenci poddawani badaniom klinicznym byli zadowoleni z efektów na poziomie 96%. Efekty dotyczące samego zabiegu były w 80% przypadków widoczne natychmiast po ostatniej sesji BTL EMSculpt. Pacjenci opisywali, że ich pośladki są uniesione, jędrne i wyraźnie wzmocnione.

Inne badanie przeprowadzone także na zlecenie firmy BTL pokazuje konkretne wartości procentowe średniej redukcji tkanki tłuszczowej po serii zabiegowej dla poszczególnych energii/technologii. Przy czym liczbę zabiegów w serii dla każdej technologii została ustalona osobno w zależności od wskazań producentów dla każdej z analizowanych technologii.

Technologia   /    Procent redukcji tkanki tłuszczowej po serii zabiegowej
Energia elektromagnetyczna (HIFEM+) i RF (urządzenie Emsculpt NEO)  /  29,52%
Kriolipoliza  /  22.4%
Energia elektromagnetyczna (technologia HIFEM)  /  19,6 %
RF  /  18.6%
Laser   /  15.2%
HIFU    /   12.3%


3. Zbieżność efektów zabiegowych technologii z oczekiwaniami klientów.
Amerykański portal RealSelf poświęcony medycynie przeprowadził badania, z których wynika, że aż 98% konsumentów szuka sposobów na redukcję tkanki tłuszczowej z jednoczesnym wymodelowaniem sylwetki. Dziewięć na dziesięć osób koncentruje się na płaskim brzuchu i jędrnych pośladkach.  

Anna Majda
właścicielka Shape Studio

Osiągamy bardzo dobre efekty działania technologii pola elektromagnetycznego wśród naszych klientów.
Technologia HIFEM przynosi zadawalające rezultaty u kobiet i mężczyzn niezależnie od wieku,masy ciała i rodzaju sylwetki.
Zauważamy znaczną poprawę mięśnia prostego brzucha u kobiet, którego rozstęp powstał podczas ciąży.
Mężczyźni w naszym salonie osiągają bardzo dobre rezultaty redukcji tkanki tłuszczowej na brzuchu oraz tłuszczu trzewnego.
Procentowy spadek tkanki tłuszczowej, jak i wzrost tkanki mięśniowej systematycznie badamy na analizatorze składu ciała.

PODSUMOWANIE

Analizując powyższe czynniki wydawać by się mogło, że technologia ta ma przed sobą świetlaną przyszłość, bo stoi za nią i wysoka skuteczność zabiegowa i zapotrzebowanie klientów i bardzo krótka lista przeciwskazań do wykonania zabiegu. Fakt, że większość dystrybutorów urządzeń kosmetycznych w naszym kraju wprowadziło do swojej oferty te urządzenia także zdaje się potwierdzać dobrą koniunkturę na tę technologię.

– Sądzę, że popularność zabiegów z wykorzystaniem pola elektromagnetycznego będzie stale wzrastać. Już teraz jest o tym zabiegu bardzo głośno i to nie tylko w branży i specjalistów. Mamy też wiele zapytań o ten zabieg od naszych klientek. Wiele z nich to trenerki fitness, które już po pierwszym zabiegu mówiły, że jest to bardzo silna stymulacja mięśni. Tak więc to są przesłanki do tego, że te urządzenia mogą być coraz bardziej popularne – dodaje Anna Bujnowska, współwłaścicielka Kliniki Piękna Bujnowska

Jednak należy tu być dość ostrożnym, jeżeli chodzi o ostateczny entuzjazm przede wszystkim z powodu, że szeroka dostępność tych urządzeń na rynku dystrybutorów to kwestia ostatniego roku, a to zdecydowanie za wcześnie na ocenę tego, jak ostatecznie technologie te zostaną przyjęte na rynku.

AUTOR: Mariusz Nieścior, redaktor naczelny BE Inspiration

ZDJĘCIE OTWIERAJĄCE: BTL 

CZYTAJ TAKŻE:

Musisz wiedzieć, że mamy ciasteczka i możemy ich użyć tylko do tego, byś był bardziej zadowolony z naszych treści. ok więcej