STREFA PREMIUM – DZIAŁ KOSMETOLOGIA
Gdy skóra mówi: “tarczyca choruje”
-
Gdy skóra mówi: “tarczyca choruje”
Pobierz cały artykuł w pdf
-
BEAUTY INSPIRATION 1/2017
Pobierz całe e-wydanie, z którego pochodzi ten artykuł
Problemy pielęgnacyjne klientek salonów urody nie zawsze związane są tylko ze specyfiką danej cery. Czasem – ostatnimi czasy coraz częściej – w grę wchodzą także schorzenia związane z immunologią, które jak w lustrze odbija nasza skóra. Jednym z nich są zaburzenia tarczycy – wyjaśnię, jak rozpoznać symptomy i dobrać odpowiednią pielęgnację.
[/text_block]Na pewno zauważyłyście, że w waszych gabinetach coraz częściej spotykacie się z przypadkami skór, które nie chcą wpisać się w żadne normy ani znane schematy. Bardzo często łączą w sobie cechy różnych rodzajów cer, problemów i jednostek chorobowych. Jak rozpoznać, że jedną z nich jest zaburzenie pracy tarczycy?
KIEDY TARCZYCA CHORUJE
[/text_block]Tarczyca to mały narząd w układzie wydzielania dokrewnego, produkujący dwa główne hormony: trijodotyroninę oraz tetrajodotyroninę (częściej nazywana tyroksyną). Hormony te związane są z przemianą materii w komórkach oraz zachodzącymi w nich procesami metabolicznymi. Jeśli któregoś z nich jest zbyt mało, mówimy o niedoczynności tarczycy (w zaawansowanym stadium choroba Hashimoto), jeśli zbyt dużo, problemem jest nadczynność (w skrajnych przypadkach choroba Gravesa-Basedowa z towarzyszącym powiększeniem tarczycy oraz wytrzeszczem oczu).
Przypadłości tarczycy to jedne z najczęściej występujących chorób u kobiet, a ich odsetek wzrasta wraz z wiekiem, przebytymi ciążami etc. Oczywiście kosmetolog nie jest w stanie zdiagnozować choroby tarczycy, ale jeśli objawów jest więcej, można poważnie podejrzewać dysfunkcję tego narządu i odesłać klientkę do endokrynologa, który przeprowadzi odpowiednie badania diagnostyczne oraz zaordynuje specjalistyczne leczenie, bez którego w danej sytuacji obejść się nie można. Jeśli klientka sama nie wie nic na temat choroby swojej tarczycy, musisz uważnie ją obserwować — zapoznaj się z listą objawów, które powinny wzmożyć Twoją czujność. Szczęściem w nieszczęściu tych sytuacji jest fakt, że nawet jeśli okaże się, że problem skórny ma bezpośredni związek z zaburzeniami pracy tarczycy, masz naprawdę ogromne pole manewru, gdyż większość zabiegów, zarówno kosmetologicznych, medycznych, jak i fizykalnych, można wykonywać bez szkody dla funkcjonowania tego gruczołu.
PROBLEMY PIELĘGNACYJNE — NIEDOCZYNNOŚĆ
[/text_block]U twojej klientki możesz podejrzewać niedoczynność tarczycy, jeśli:
– skóra jest sucha, blada i szorstka;
– klientka często zgłasza, że marznie;
– obserwujemy wzmożone rogowacenie naskórka, szczególnie w rejonach kolan i łokci;
– zauważyłaś znaczne przerzedzenie brwi;
– zauważyłaś znaczny przyrost masy ciała;
– klientka ma rzadkie, łamliwe włosy;
– występuje łamliwość paznokci, wyraźnie widać na nich podłużne bruzdy;
– puchną powieki i ręce;
– istnieje problem hirsutyzmu (nadmierne owłosienie typu męskiego).
Przy suchej i szorstkiej skórze, postaw na delikatne peelingi, połączone z substancjami nawilżającymi i łagodzącymi (algi, masło shea, d-pantenol, alantoina, kwas hialuronowy).
Przerzedzone brwi uratuje makijaż permanentny, wykonany przez doświadczoną linergistkę, która zastosuje pigmenty biologiczne, nie zawierające metali ciężkich. Jeśli problem dotyczy paznokci, świetnym pomysłem jest manicure na ciepło lub japoński, a także manicure spa z zastosowaniem ciepłych olei. Laseroterapia to z kolei rozwiązanie problemu nadmiernego owłosienia. Opuchlizny pozbędziesz się lub zredukujesz ją za pomocą drenażu limfatycznego, wykonywanego ręcznie lub za pomocą aparatury — pomocne mogą się okazać zabiegi kroi. Rzadkie, łamliwe włosy to zagadnienie dla fryzjera lub jeszcze lepiej — dla trychologa (osobiście poleciłabym mezoterapię igłową), a sprawa masy ciała — dla dietetyka. Zadbaj również, aby w pokoju zabiegowym było wystarczająco ciepło (czasem może nawet zbyt ciepło) — w tym celu skorzystaj z elektrycznego fotela, podgrzej kosmetyki użyte do zabiegu — ciągle zmarznięta klientka na pewno to doceni.
PROBLEMY PIELĘGNACYJNE — NADCZYNNOŚĆ
[/text_block]Przy nadczynności tarczycy, najczęściej można zaobserwować:
– nadmierną potliwość (często związane z tym nawracające infekcje grzybicze);
– permanentną wilgotność skóry;
– szybką utratę wagi, a co za tym idzie znikomą ilość podściółki tłuszczowej;
– drżenie i zaczerwienienie rąk;
– uniesienie wolnego brzegu paznokcia (onycholiza, szczególnie dotyczy czwartego lub piątego palca, tzw. palec Plummera), pofałdowanie płytki, czasem o zmienionym kolorze;
– uporczywy świąd skóry (bez pokrzywki czy innych dermatoz);
– częste występowanie łojotokowego zapalenia skóry (skóra owłosiona głowy, klatka piersiowa, okolice genitaliów);
– częsty, uporczywy i nawracający rumień;
– skóra jest raczej gładka i ciepła.
Z nadmierną potliwością stóp i dłoni poradzimy sobie dzięki serii zabiegów jonoforezy. Przy chorobach paznokci niewskazany jest manicure przewidujący przedłużanie płytki — onycholiza musi być najpierw zaleczona, ponieważ uraz mechaniczny przy długich paznokciach pogorszy ich stan.
Świąd skóry pomogą załagodzić takie substancje, jak miód manuka, oligoelementy i ceramidy, należy jednak liczyć się z tym, że czasem potrzebne będą preparaty ze sterydem (najczęściej hydrokortyzol), które przepisuje lekarz.
Rumień to sprawa naprawdę częsta — w mojej praktyce właśnie to zjawisko najczęściej powoduje ukierunkowanie moich podejrzeń w stronę zaburzeń działania tarczycy. Idealnie sprawdza się tu działanie lampy solux z niebieskim filtrem, galwanizacji z zastosowaniem anody jako elektrody czynnej, a także arniki i kasztanowca.
Należy pamiętać, że wszystkie wyżej wymienione zabiegi będą miały krótkie lub znikome działanie, jeśli nie zostanie zastosowana odpowiednia terapia hormonalna. Musisz pamiętać, że ogromne znaczenie ma także ich częstotliwość. Twoją rola jest wytłumaczyć klientce, dlaczego tak ważna jest regularność i wytrwałość, gdyż jej sytuacja jest wyjątkowa.
Bardzo często zdarza się, że przypadłości tarczycy to stany przewlekłe, których nie da się wyleczyć w 100%, a jedynie załagodzić stan chorobowy — to również wymaga stałej pielęgnacji, która sprawi, że choroba będzie mniej uciążliwa i niezauważalna dla postronnych.
Współistnienie chorób
[/text_block][/op_liveeditor_element]• celiakia (nietolerancja glutenu);
• osteoporoza (częsta przypadłość w okresie menopauzy);
• reumatoidalne zapalenie stawów (RZS);
• łysienie plackowate;
• cukrzyca typu I;
• zaburzenia pracy wątroby (żółtawy odcień skóry);
• bielactwo nabyte – białe plamy pozbawione pigmentu to wynik zniszczenia melanocytów – komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie barwnika skóry. To częsta współistniejąca przypadłość przy chorobie Hashimoto.[/text_block][/op_liveeditor_element]