Ajurwedyjskie ukojenie

SPA

woman getting  face  massage in spaSztuka Hinduskiego masażu twarzy i głowy wzięła swój początek w starożytnych Indiach – ponad 4000 lat temu wspominały o niej już teksty ajurwedyjskie. W tradycji hinduskiej każda kobieta umiała wykonywać te masaże. Robiła je swoim starszym rodzicom, mężowi oraz dzieciom – był to jeden z ich głównych obowiązków. Taka troska o członków rodziny nie tylko wprowadzała harmonię i spokój w relacjach rodzinnych, ale również miała działanie lecznicze i pielęgnujące. Uwalniało to od codziennego stresu i przynosiło ulgę dla obolałych i spiętych mięśni twarzy, szyi i barków.

Na początku praktykowano masaż głowy lub oddzielny masaż twarzy, ale z biegiem czasu te techniki zaczęto ze sobą łączyć – przynosiło to lepszy i długotrwały efekt. Połączenie tych dwóch technik daje metodę głęboko działającą na system nerwowy, psychiczny i duchowy. To unikalna technika łącząca w sobie nie tylko relaks i odprężenie, lecz także  głębokie opracowanie mięśni i tkanki łącznej z hinduskim systemem naturalnego uzdrawiania. Pobudzając system uzdrawiania organizmu, upiększa się wygląd skóry twarzy i głowy, a także wzmacnia włosy. W tym masażu używa się zarówno lekkich technik masażu, jak i odrobinę mocniejszych, przy użyciu i stymulacji punktów energetycznych na twarzy i głowie – to tzw. Marmy.

Zakłócenia punktów energetycznych

W tradycji ajurwedy Marmy odgrywają ogromną rolę jako punkty energetyczne, które znajdują się na całym ciele. Każde ich zakłócenie doprowadza organizm człowieka do dysfunkcji, a następnie do chorób. Tylko specjalista potrafi zdiagnozować i poprawić te zakłócenia za pomocą punktów energetycznych przed pojawieniem się ich objawów fizycznych w ciele. Działając bezpośrednio na Marmy, odzyskuje się równowagę energetyczną w organizmie i zatrzymuje się rozwój chorób.

Na fizycznym poziomie taki masaż normalizuje aktywność wszystkich układów organizmu – od szkieletowego, mięśniowego oraz układu nerwowego, do limfatycznego, immunologicznego, hormonalnego i naczyniowego. W psychicznym i duchownym aspekcie masaż ajurwedyjski uruchamia proces leczenia organizmu, przynosi relaks, spokój, ukojenie i odpoczynek umysłu. Masaż twarzy, głowy i karku wykonuje się na oleju kokosowym, który też ma swoje wyjątkowe właściwości kosmetyczne, o których nie każdy wie. Jego korzystne i magiczne właściwości zostaną opisane w następnej części artykułu. Teraz przyjrzyjmy się bliżej właściwościom masażu.

Ajurwedyjski masaż twarzy

Celem tego masażu jest usunięcie stresu i napięcia; odmłodzenie i odżywienie skóry; zmniejszenie obrzęków twarzy oraz poprawa stanu emocjonalnego przed rozpoczęciem masażu głowy.

Masaż zaczyna się od lekkiego głaskania dekoltu, twarzy, szyi i karku. Tym samym przygotowuje się skórę do limfo-drenażu. Następnie wprowadza się trochę mocniejsze techniki rozcierające. Opracowuje się dokładnie mięśnie i miękką tkankę skóry, usuwając przy tym napięcie mięśni, obrzęki przy oczach, stymulując przemianę materii i krążenie limfy, przy czym usuwa się toksyny z tkanek łącznych. Następnie przeprowadzane jest stymulacyjne opracowanie aktywnych punktów biologicznych (Marm) znajdujących się na twarzy.

Ajurwedyjski masaż twarzy wprowadza w głęboki relaks. Łagodzi napięcia mięśni twarzy i szyi, wygładza zmarszczki, niweluje worki i siniaki pod oczami.  Napina całą skórę twarzy, szyi i dekoltu, przywracając skórze elastyczność. Wyraz twarzy staje się spokojny i przyjazny. Pod względem kosmetycznym ta metoda masażu jest unikalną techniką rekonstrukcji twarzy w sposób naturalny. Efekt liftingu i odmłodzenia jest zauważalny po pierwszym zabiegu. (…)

Irina Kachurovska

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 3/2015 – wydanie drukowane / e-wydanie

CZYTAJ TAKŻE:

Musisz wiedzieć, że mamy ciasteczka i możemy ich użyć tylko do tego, byś był bardziej zadowolony z naszych treści. ok więcej