Bogactwo olejów roślinnych znane jest od dawna. Wspaniale pielęgnują skórę, włosy, paznokcie. Wspomagają proces regeneracji, nie powodują podrażnień, są naturalne – bez zbędnej chemii i parabenów. Praca na naturalnych olejach i olejkach eterycznych jest dla terapeuty wymagająca, lecz daje ogromne możliwości dla rozwoju gabinetu. Stworzenie unikalnych aromaterapeutycznych rytuałów na twarz lub ciało to proces, który będzie miał również wpływ na rozpoznawalność unikatowej marki salonu.
NA JAKIE OLEJE WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na źródło pochodzenia olejów – aby działały one holistycznie, muszą być naturalne. Warto sięgać po nierafinowane, odpowiednio destylowane, z certyfikatami potwierdzającymi jakość produktu, na którym pracujemy. Do najbardziej powszechnych olejów bazowych możemy zaliczyć: arganowy, koksowy, jojoba, makadamia, sezamowy.
– Olej arganowy jest niezwykle bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E, karotenoidy oraz fitosterole. Posiada właściwości łagodzące, odżywcze i ochronne przed wolnymi rodnikami. Poprawia elastyczność skóry, ujędrnia i spowalnia procesy jej starzenia się. Bardzo szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustego filmu na skórze. Polecany jest przy pielęgnacji skóry łuszczycowej, AZS i egzemie. Olej arganowy to również idealny produkt do pielęgnacji włosów i skóry głowy.
– Olej kokosowy jest coraz częściej używany w kosmetyce. Tłoczony metodą „na zimno”, bogaty jest w witaminy z grupy B, kwas foliowy, wapń, potas, cynk, żelazo, fosfor. Silnie nawilża, odżywia i wspomaga proces regeneracji. Działa antyoksydacyjnie, opóźnia powstawanie zmarszczek, chroni delikatną skórę wokół oczu. Jest idealny do wykonywania demakijażu metodą OCM, jako baza do peelingu ciała oraz maska do włosów. Dodatkowo posiada naturalny filtr UV, który chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem.
– Olej jojoba zawiera fitosterole, witaminy A (odpowiedzialna za regenerację), E (działa antyoksydacyjnie), F (zapobiega zmianom zapalnym skóry). Stosowany jest do wszystkich rodzajów skóry – nawet problematycznych. Nawilża, odżywia i regeneruje ją, łagodzi stany zapalne, wspomaga redukcję cellulitu oraz ujędrnia.
– Olej makadamia posiada wysoką biozgodność z ludzką skórą, dlatego stał się niezwykle popularny w kosmetyce. Polecany przy pielęgnacji skóry dojrzalej, skłonnej do zmarszczek, podrażnionej i suchej. Jest pomocny w leczeniu łuszczycy i wyprysków. Bardzo szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy. Ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych olejek makadamia jest jednym z najbardziej skutecznych naturalnych kosmetyków. Polecany jest do modelowania sylwetki – zmniejsza cellulit, ponieważ nie działa wyłącznie na sam naskórek, ale także wpływa na mikrokrążenie skóry, a nawet na układ limfatyczny. Pozwala również zwalczać obrzęki wodne, wynikające z nadmiernej ilości wody gromadzącej się w organizmie.
– Olej sezamowy to jeden z najbardziej popularnych kosmetyków w Indiach, znany jako „eliksir piękna”. Bogaty w kwasy tłuszczowe Omega 6, witaminę E, lecytynę, methioninę, magnez, wapń i fosfor. Ma właściwości lekko rozgrzewające, poprawiając tym samym mikrokrążenie. Pomaga w rozluźnieniu tkanki mięśniowej i niwelowaniu bólu. W przypadku skóry bardzo wrażliwej należy wykonać test na reakcję alergiczną.
OLEJE ETERYCZNE – NATURALNY DETOKS
Zmysł węchu bywa niedoceniany. Połączony bezpośrednio z naszym mózgiem i centrum pamięci, pozwala przywołać pozytywne wspomnienia. Zapach działa stymulująco na organizm – pobudza lub odpręża. Aromaterapia podczas zabiegów na ciało lub twarz ma jednak znacznie więcej zastosowań, niż tylko relaks. Skóra z łatwością wchłania olejki eteryczne, które pozwalają pozbyć się nagromadzonych toksyn.
Poprzez aromaterapię podnosimy efektywność i skuteczność zabiegów lub masaży. Dzięki zastosowaniu olejków eterycznych, aromaterapia jest jedną z najbardziej skutecznych terapii detoksykujących.
JAK STOSOWAĆ OLEJKI ETERYCZNE
Olejki eteryczne do stosowania na skórę muszą być odpowiednio przygotowane – pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich proporcji w ich rozcieńczaniu. W kosmetyce to 2% na twarz, a 3% na ciało. Nie stosujemy ich bezpośrednio na skórę w postaci nierozcieńczonej, ale zawsze mieszamy z olejem bazowym. W przypadku olejów eterycznych nie zaleca się stosowania ich u klientek w ciąży oraz bezpośredniej aplikacji na błony śluzowe. W przypadku olejków cytrusowych, które posiadają właściwości fototoksyczne, należy unikać ekspozycji skóry na słońce.
Przy kompozycji rytuału na ciało lub twarz mieszanka eteryczna powinna być dostosowana do upodobań klientki. Podczas zabiegu istotne znaczenie ma zapach. Niestety wiele osób jest przyzwyczajone do syntetycznych aromatów kosmetyków.
WŁAŚCIWOŚCI WYBRANYCH OLEJKÓW ETERYCZNYCH
– Olejek lawendowy działa kojąco i głęboko relaksacyjnie. Pomaga leczyć bezsenność, depresję. Reguluje produkcję sebum. Wykazuje również działanie antyseptyczne oraz przeciwbólowe.
– Olejek eukaliptusowy wykazuje wysoką aktywność przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą. Stosuje się go w nerwobólach i bólach mięśniowych. Posiada działanie rozgrzewające.
– Olejek pomarańczowy ma działanie oczyszczające, pomaga usunąć toksyny z organizmu. Zmniejsza obrzęki wodne, wzmacnia tkankę łączną, działa regenerująco i ujędrniająco na skórę. Jest ceniony w aromaterapii ze względu na właściwości wyciszające, łagodzi stany napięcia nerwowego, ułatwia zasypianie.
– Olejek grejpfrutowy tonizuje przekrwioną skórę, działa ściągająco na przetłuszczającą się cerę, redukuje cellulit, poprawią krążenie oraz stymuluje przepływ limfy.
– Olejek z drzewa herbacianego w dermatologii znalazł zastosowanie w leczeniu trądziku, liszaja, schorzeń bakteryjnych. Stosowany w terapiach łupieżu, trudno gojących się ran, opryszczce.
– Olejek rozmarynowy wykorzystywany jest w terapii napięć psychicznych, wyczerpania fizycznego. Posiada działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwreumatyczne. Znalazł zastosowanie w terapii trądziku, wyprysków, stanów zapalnych skóry i grzybic.
– Olejek różany posiada właściwości nawilżające i szczególnie polecany jest do skór suchych, dojrzałych oraz wrażliwych. Pomaga w wyciszeniu i relaksacji. Stymuluje układ limfatyczny, redukuje nadmiar toksyn z organizmu.
Przykładowe rytuały z wykorzystaniem olejów:
Holistyczny Eko rytuał na ciało
- Peeling ciała ( wybrany olej bazowy + sól naturalna). Można dodać olejek eteryczny według upodobań.
- Masaż relaksacyjny ciała na oleju bazowym + olejek eteryczny
- Masaż kosmetyczny twarzy i głowy z zastosowaniem oleju jojoba /makadamia/arganowego
Czas trwania zabiegu: 90 minut
Orientacyjny koszt zabiegu: ok. 30 zł
Cena zabiegu: 150-200 zł
Eko spa dla stóp i dłoni
- Peeling stóp i dłoni wybranym olejem bazowym z antyseptycznym olejkiem eterycznym
- Maska z oleju kokosowego + okluzja folią kosmetyczną
- Rozgrzewający masaż stóp i dłoni na podgrzanym wcześniej oleju bazowym + olejek eteryczny
Czas trwania zabiegu: 30-45 minut
Orientacyjny koszt zabiegu: ok. 15 zł
Cena zabiegu: 50-70 zł
Jako dodatek do dowolnego zabiegu na twarz lub ciało możemy również zastosować odprężający masaż twarzy i głowy na oleju makadamia lub arganowym/jojoba.
Artykuł pochodzi z BEAUTY INSPIRATION 6/2017>>>
Elżbieta Jurkojć
Wieloletnia terapeutka spa, właścicielka Holistic Day Spa w Myślenicach i Holistic Zone w Krakowie.