Rozpędzona inflacja, niepewna sytuacja geopolityczna i zapowiedzi coraz głębszego kryzysu coraz wyraźniej wpływają na zmiany na rynku beauty. Jedną z nich jest znaczący wzrost sektora wynajmu urządzeń. Co on oznacza i czym się objawia?
Co prawda jeszcze zbyt wcześnie, aby mówić o tym, że wzrost na rynku wynajmu urządzeń to zjawisko, które przekłada się na spadki sprzedaży urządzeń. Nie mamy takich danych. Jednak biorąc pod uwagę historyczne przykłady zachowawczego zachowania przedsiębiorców w obliczu kryzysu taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny. Nie da się ukryć, że prognozy gospodarcze skłaniają raczej do oszczędzania niż inwestycji.
Bliższą analizę tego trendu i jego wpływu na rynek będzie można przeprowadzić jesienią (październik/listopad), kiedy to branża wejdzie w okres dotychczas wysokiego popytu, a recesja jeszcze bardziej da się przedsiębiorcom we znaki.
Póki co skupiamy się na analizie wyraźnie zauważalnego zjawiska, jakim jest wzrost zainteresowania salonów beauty wynajmem urządzeń. To rozwiązanie wybierane jest jako alternatywa dla zakupu urządzeń.
Znamiennym zjawiskiem, które zdaje się potwierdzać transformacje rynku jest fakt tego, że wynajmem urządzeń zajmują się już nie tylko salony, ale także firmy, które dotychczas zajmowały się wyłącznie ich sprzedażą. Czy to oznacza, że kryzys spowodował spadek sprzedaży na rynku urządzeń, a ich dystrybutorzy próbują ratować się otwierając usługi wynajmu? Czy raczej jest to naturalna reakcja i odpowiedź na potrzeby zmieniającego się rynku? A może jedni i drugie, bo czy gdyby sprzedaż nadal była na satysfakcjonującym poziomie dystrybutorzy ryzykowaliby wejście w wynajem, a tym samym odbieranie sobie klientów? Z pewnością warto bacznie przyglądać się temu zjawisku i powrócić do jego głębszej analizy jesienią.
Drugim zjawiskiem potwierdzającym zmianę tendencji rynkowych jest pojawienie się nowej formy wynajmu urządzeń. Dotychczas urządzenia wynajmowane były krótkoterminowo na pojedyncze dni. Od niedawna dostępna jest też opcja wynajmu długoterminowego, gdzie urządzenie można wypożyczyć (subskrybować) na minimum 12 miesięcy.
Jak wyglądają warunki najmu krótko- i długoterminowego wynajmu urządzeń beauty? Która z nich jest bardziej opłacalna. Jak zwykle to zależy od wielu czynników.
Dla ułatwienia rozeznania w tym temacie przygotowaliśmy porównanie warunków krótko- i długoterminowego wynajmu urządzeń do zabiegów beauty. Porównanie przeprowadziliśmy na przykładzie urządzenia o wartości 60 tys. zł.
Porównanie to wraz z poradami i komentarzem możesz pobrać w postaci pliku PDF poniżej podając swój adres e-mail.
Potrzebujesz więcej praktycznych informacji o specyfice rynku wynajmu urządzeń, warunkach wynajmu, możliwościach i tendencjach?
Polecamy rozmowę jaką Mariusz Nieścior przeprowadził z Anną Knapińską, ekspertką rynku beauty, która na co dzień nie zajmuje się sprzedażą i wynajmem urządzeń, ale prowadzi też własny salon beauty.