Starzenie się dłoni a medycyna estetyczna

SPA

Jakie metody zaproponować klientkom, aby cieszyły się pięknymi dłońmi? W przypadku dłoni warto wybierać zabiegi typu „dwa w jednym”, czyli naturalne wypełnienie ubytków objętości z jednoczesną biostymulacją i odnową całej skóry i naskórka.

Nasze dłonie nie mają lekkiego życia. Wykonujemy nimi w ciągu dnia tysiące czynności, są narażone na czynniki drażniące: promieniowanie ultrafioletowe, detergenty, twarda woda, ponadto przez częste mycie pozbawiamy skórę rąk ochronnej warstwy hydrolipidowej.

Skóra na dłoniach jest wyjątkowo cienka, niemal pozbawiona gruczołów łojowych, dlatego zwykle jest bardziej sucha i starzeje się szybciej, niż pozostałe części ciała. Rzadko kiedy pamiętamy o stosowaniu kremu z filtrem słonecznym na grzbiety rąk, dlatego koło trzydziestego piątego roku życia pojawiają się na nich pierwsze brązowe przebarwienia. Podściółka tłuszczowa na rękach jest cienka i zaczyna zanikać około czterdziestego roku życia, dlatego na wierzchach dłoni zaczynają być widoczne naczynia krwionośne i ścięgna. Następnie pojawiają się pierwsze bruzdy i zmarszczki.

LASER JAK NA DŁONI

Medycyna estetyczna potrafi już radzić sobie z procesem starzenia dłoni. Ponieważ w przypadku skóry dłoni praktycznie zawsze mamy do czynienia z fotostarzeniem, czyli procesem starzenia związanym z promieniowaniem UV, dobrze jest na początek odnowić skórę dłoni za pomocą metod bioregeneracyjnych. Do najbardziej skutecznych należy zabieg laserem ablacyjnym CO2, którego długość fali 10600 nanometrów pozwoli bezpiecznie i równomiernie złuszczyć warstwę naskórka. Jednocześnie fala promieniuje do warstwy brodawkowatej skóry właściwej, wytwarzając białka szoku termicznego, które stymulują komórki tkanki łącznej- fibroblasty- do syntezy kolagenu. Powoduje to silne odmłodzenie skóry dłoni, jej napięcie i rozjaśnienie przebarwień. Dobrze jest wykonać serię zabiegów- dwa do trzech- w odstępie sześciu tygodni, co pozwoli na utrwalenie efektu zabiegu. Gojenie skóry następuje w ciągu 4-5 dni, podczas których skórę trzeba natłuszczać i chronić za pomocą maści i kremów przepisanych przez lekarza. Należy pamiętać o stałej ochronie dłoni przed słońcem i stosowanie filtrów przeciwsłonecznych z faktorem 50 SPF.

PEELING I KWASY DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Dobrą metodą na regenerację skóry, stymulację fibroblastów i rozjaśnienie przebarwień jest peeling chemiczny zawierający 33-procentowy kwas trójchlorooctowy, kojowy oraz wodę utlenioną. Gojenie skóry po peelingu jest szybsze niż po laserze, ale zabieg trzeba powtórzyć około sześciu razy co dwa tygodnie. Bioregeneracja skóry nie wystarczy w przypadku dłoni z zanikiem objętości tkanek. W takim przypadku w drugiej kolejności lekarz medycyny estetycznej musi wykonać uzupełnienie utraconej objętości i remodeling tkanek. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest wypełnienie grzbietów rąk za pomocą kwasu hialuronowego. W przypadku rąk dobór preparatu jest szczególnie istotny, gdyż jest to okolica pozostająca w ciągłym ruchu, a więc wypełniacz musi idealnie dopasować się do dynamiki tkanek. Ponieważ skóra na rękach jest cienka, a tkanka podskórna zwykle w zaniku, preparat musi odznaczać się odpowiednimi parametrami, aby nie utworzyć nieregularnych konturów i linii.

Warto tu wspomnieć o zabiegu preparatem Profhilo, łączącym w sobie kwas hialuronowy o wysokiej oraz niskiej masie cząsteczkowej (1100-1400 kilodaltonów oraz 80-100 kilodaltonów). Kwas o wyższej masie cząsteczkowej odpowiada za remodeling tkanki podskórnej, znosi zwiotczenie skóry i daje efekt wypełnienia grzbietów rąk. Kwas o niższej masie cząsteczkowej działa przeciwzapalnie oraz stymuluje fibroblasty- komórki produkujące kolagen i elastynę. Działa stymulująco również na adipocyty- komórki tkanki tłuszczowej. Podczas jednego zabiegu jesteśmy w stanie zapewnić dłoniom natychmiastową poprawę wyglądu i długotrwałą odnowę komórkową. W przypadku wypełniania okolicy dłoni lekarz musi rozpatrywać preparaty charakteryzujące się raczej płynnością niż sprężystością, aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt. Profhilo spełnia te warunki. Po wstrzyknięciu w grzbiety dłoni równomiernie przepływa przez wszystkie obszary anatomiczne, nie tworząc nieestetycznych konglomeratów. Jego duża spoistość pozwala przy tym na integrację preparatu z tkanką. Podanie Profhilo odbywa się za pomocą cienkiej kaniuli z jednego miejsca na grzbiecie dłoni.

SPRAWDZONE SPOSOBY

Kolejnym zabiegiem dedykowanym dłoniom jest zabieg z użyciem Ellanse. Jest to preparat na bazie polikaprolaktonu, który jest stosowany w lecznictwie od ponad 20 lat w takich produktach jak szwy chirurgiczne, implanty czy nici liftingujące. Polikaprolakton to materiał w pełni bioresorbowalny, co oznacza, że nie wywołuje odpowiedzi immunologicznej organizmu, jak to się dzieje przy innych wypełniaczach. Ellanse jest naturalnym biostymulatorem, który pobudza produkcję kolagenu w skórze. Poza tym daje natychmiastowe wypełnienie tkanek, podobnie jak kwas hialuronowy. Efekt wypełnienia subtelnie narasta poprzez namnażanie własnego kolagenu. Rezultat zabiegu z użyciem Ellanse będzie bardzo naturalny, a jednocześnie długotrwały. Zabieg  jest praktycznie bezbolesny, gdyż do preparatu dodawany jest środek znieczulający. Podawanie Ellanse odbywa się za pomocą kaniuli. (…)

dr Iwona Krędzielak-Manikowska i dr Katarzyna Szczepanowska

 Happy Clinic Warszawa

Czytaj cały artykuł w BEAUTY INSPIRATION 3/2017

CZYTAJ TAKŻE:

Musisz wiedzieć, że mamy ciasteczka i możemy ich użyć tylko do tego, byś był bardziej zadowolony z naszych treści. ok więcej