STREFA PREMIUM – DZIAŁ MEDYCYNA ESTETYCZNA
Starzenie się dłoni a medycyna estetyczna
-
Starzenie się dłoni a medycyna estetyczna
Pobierz cały artykuł w pdf
-
BEAUTY INSPIRATION 3/3017
Pobierz całe e-wydanie, z którego pochodzi ten artykuł
Jakie metody zaproponować klientkom, aby cieszyły się pięknymi dłońmi? W przypadku dłoni warto wybierać zabiegi typu „dwa w jednym”, czyli naturalne wypełnienie ubytków objętości z jednoczesną biostymulacją i odnową całej skóry i naskórka.
[/text_block]Nasze dłonie nie mają lekkiego życia. Wykonujemy nimi w ciągu dnia tysiące czynności, są narażone na czynniki drażniące: promieniowanie ultrafioletowe, detergenty, twarda woda, ponadto przez częste mycie pozbawiamy skórę rąk ochronnej warstwy hydrolipidowej.
Skóra na dłoniach jest wyjątkowo cienka, niemal pozbawiona gruczołów łojowych, dlatego zwykle jest bardziej sucha i starzeje się szybciej, niż pozostałe części ciała. Rzadko kiedy pamiętamy o stosowaniu kremu z filtrem słonecznym na grzbiety rąk, dlatego koło trzydziestego piątego roku życia pojawiają się na nich pierwsze brązowe przebarwienia. Podściółka tłuszczowa na rękach jest cienka i zaczyna zanikać około czterdziestego roku życia, dlatego na wierzchach dłoni zaczynają być widoczne naczynia krwionośne i ścięgna. Następnie pojawiają się pierwsze bruzdy i zmarszczki.
LASER JAK NA DŁONI
[/text_block]Medycyna estetyczna potrafi już radzić sobie z procesem starzenia dłoni. Ponieważ w przypadku skóry dłoni praktycznie zawsze mamy do czynienia z fotostarzeniem, czyli procesem starzenia związanym z promieniowaniem UV, dobrze jest na początek odnowić skórę dłoni za pomocą metod bioregeneracyjnych. Do najbardziej skutecznych należy zabieg laserem ablacyjnym CO2, którego długość fali 10600 nanometrów pozwoli bezpiecznie i równomiernie złuszczyć warstwę naskórka. Jednocześnie fala promieniuje do warstwy brodawkowatej skóry właściwej, wytwarzając białka szoku termicznego, które stymulują komórki tkanki łącznej- fibroblasty- do syntezy kolagenu. Powoduje to silne odmłodzenie skóry dłoni, jej napięcie i rozjaśnienie przebarwień.
Dobrze jest wykonać serię zabiegów- dwa do trzech- w odstępie sześciu tygodni, co pozwoli na utrwalenie efektu zabiegu. Gojenie skóry następuje w ciągu 4-5 dni, podczas których skórę trzeba natłuszczać i chronić za pomocą maści i kremów przepisanych przez lekarza. Należy pamiętać o stałej ochronie dłoni przed słońcem i stosowanie filtrów przeciwsłonecznych z faktorem 50 SPF.
PEELING I KWASY DO ZADAŃ SPECJALNYCH
[/text_block]Dobrą metodą na regenerację skóry, stymulację fibroblastów i rozjaśnienie przebarwień jest peeling chemiczny zawierający 33-procentowy kwas trójchlorooctowy, kojowy oraz wodę utlenioną. Gojenie skóry po peelingu jest szybsze niż po laserze, ale zabieg trzeba powtórzyć około sześciu razy co dwa tygodnie. Bioregeneracja skóry nie wystarczy w przypadku dłoni z zanikiem objętości tkanek. W takim przypadku w drugiej kolejności lekarz medycyny estetycznej musi wykonać uzupełnienie utraconej objętości i remodeling tkanek.
Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest wypełnienie grzbietów rąk za pomocą kwasu hialuronowego. W przypadku rąk dobór preparatu jest szczególnie istotny, gdyż jest to okolica pozostająca w ciągłym ruchu, a więc wypełniacz musi idealnie dopasować się do dynamiki tkanek. Ponieważ skóra na rękach jest cienka, a tkanka podskórna zwykle w zaniku, preparat musi odznaczać się odpowiednimi parametrami, aby nie utworzyć nieregularnych konturów i linii.
Warto tu wspomnieć o zabiegu preparatem Profhilo, łączącym w sobie kwas hialuronowy o wysokiej oraz niskiej masie cząsteczkowej (1100-1400 kilodaltonów oraz 80-100 kilodaltonów). Kwas o wyższej masie cząsteczkowej odpowiada za remodeling tkanki podskórnej, znosi zwiotczenie skóry i daje efekt wypełnienia grzbietów rąk. Kwas o niższej masie cząsteczkowej działa przeciwzapalnie oraz stymuluje fibroblasty- komórki produkujące kolagen i elastynę. Działa stymulująco również na adipocyty- komórki tkanki tłuszczowej. Podczas jednego zabiegu jesteśmy w stanie zapewnić dłoniom natychmiastową poprawę wyglądu i długotrwałą odnowę komórkową.
W przypadku wypełniania okolicy dłoni lekarz musi rozpatrywać preparaty charakteryzujące się raczej płynnością niż sprężystością, aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt. Profhilo spełnia te warunki. Po wstrzyknięciu w grzbiety dłoni równomiernie przepływa przez wszystkie obszary anatomiczne, nie tworząc nieestetycznych konglomeratów. Jego duża spoistość pozwala przy tym na integrację preparatu z tkanką. Podanie Profhilo odbywa się za pomocą cienkiej kaniuli z jednego miejsca na grzbiecie dłoni.
Dobre wyniki stymulacji skóry można osiągnąć stosując ostrzykiwanie skóry dłoni osoczem własnym pacjenta. Zabieg może być przeprowadzony jedynie u osób całkowicie zdrowych, z prawidłowymi wynikami morfologii i układu krzepnięcia krwi.
[/text_block]SPRAWDZONE SPOSOBY
Kolejnym zabiegiem dedykowanym dłoniom jest zabieg z użyciem Ellanse. Jest to preparat na bazie polikaprolaktonu, który jest stosowany w lecznictwie od ponad 20 lat w takich produktach jak szwy chirurgiczne, implanty czy nici liftingujące. Polikaprolakton to materiał w pełni bioresorbowalny, co oznacza, że nie wywołuje odpowiedzi immunologicznej organizmu, jak to się dzieje przy innych wypełniaczach. Ellanse jest naturalnym biostymulatorem, który pobudza produkcję kolagenu w skórze. Poza tym daje natychmiastowe wypełnienie tkanek, podobnie jak kwas hialuronowy.
Efekt wypełnienia subtelnie narasta poprzez namnażanie własnego kolagenu. Rezultat zabiegu z użyciem Ellanse będzie bardzo naturalny, a jednocześnie długotrwały. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, gdyż do preparatu dodawany jest środek znieczulający. Podawanie Ellanse odbywa się za pomocą kaniuli.
PODAJ SOBIE POMOCNĄ DŁOŃ
Dobrym wyborem w przypadku dłoni jest przeszczep własnej tkanki tłuszczowej, czyli lipofilling. Najpierw trzeba pobrać i odpowiednio spreparować tłuszcz, najlepiej z okolicy brzucha lub ud. Materiał poddawany jest wirowaniu, aby uzyskać czystą tkankę bez uszkodzonych komórek. Następnie tłuszcz jest podawany w dłonie za pomocą kaniuli. Wypełnienie tkanek własnym tłuszczem zapewnia wysokie bezpieczeństwo zabiegu.
Istotny jest również efekt silnej rewitalizacji skóry i tkanki podskórnej, ponieważ w tkance tłuszczowej znajdują się komórki macierzyste. Dodatkowym bonusem jest pozbycie się tkanki tłuszczowej z niechcianego miejsca, a więc jednoczesny zabieg liposukcji. Lipofilling ma jednak swoje ograniczenia. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ile komórek tłuszczowych przyjmie się w miejscu przeszczepu. Wiele z nich ulegnie absorbcji. W przypadku utraty masy ciała przez pacjenta efekt zabiegu zostanie zniwelowany.
Konieczne jest, aby zabieg lipofillingu wykonywał doświadczony lekarz. Zbyt duża ilość tłuszczu podana jednorazowo spowoduje obumarcie adipocytów, zbyt mała, brak spodziewanego efektu.
PIĘKNO WE KRWI
[/text_block]Dobre wyniki stymulacji skóry można osiągnąć, stosując ostrzykiwanie skóry dłoni osoczem własnym pacjenta. Należy pamiętać, że osocze jest pozyskiwane z krwi. W związku z tym zabieg może być przeprowadzony jedynie u osób całkowicie zdrowych, z prawidłowymi wynikami morfologii i układu krzepnięcia krwi.
Bezpieczeństwo przeprowadzania zabiegu z osoczem nie jest do końca zbadane, choćby z tego względu, że nie jesteśmy w stanie z całą pewnością wykluczyć, że u pacjenta nie rozwija się akurat nowotwór czy infekcja wirusowa, jeszcze przed wystąpieniem objawów klinicznych.
Warunkiem uzyskania efektu odmłodzenia jest pozyskanie osocza bogatokomórkowego za pomocą sterylnego zestawu. Specjalna technologia pozwala na uzyskanie wystarczającej ilości płytek krwi i fibryny nie zanieczyszczonych krwinkami czerwonymi. Regeneracyjne walory osocza bogatokomórkowego są wykorzystywane w ortopedii i medycynie sportowej, przy urazach ścięgien, rekonstrukcji kości, zmianach w chrząstkach, zapaleniu powięzi mięśniowych. W medycynie estetycznej stosowanie osocza powoduje ulepszenie jakości skóry: poprawę kolorytu, pogrubienie skóry, wygładzenie i rozjaśnienie przebarwień.
WYŻSZY STOPIEŃ WTAJEMNICZENIA
Warto pamiętać o starszych pacjentach z bardzo zmęczonymi wręcz kościstymi dłońmi, którym zależy na natychmiastowym rezultacie działania preparatu. Zdecydowanie polecamy im zabieg z hydroksyapatytem wapnia, który naturalnie jest składnikiem naszych kości. Preparaty z hydroksyapatytem wapnia charakteryzują się bardzo wysokim profilem bezpieczeństwa dla pacjenta.
Dotychczas nie odnotowano żadnego przypadku powstania ziarniniaków, guzków czy martwicy po zabiegach. Crystalys znakomicie sprawdza się u alergików co potwierdziły badania kliniczne. Wstrzyknięty w skórę preparat wypełnia i liftinguje leczoną okolicę, a rezultat utrzymuje się do 24 miesięcy. Dla wielbicielek i wielbicieli preparatów organicznych będzie to znakomity wybór, jest jeden warunek, zabieg musi wykonywać doświadczony lekarz. Nie bez powodu mówi się w przysłowiu „widać wszystko jak na dłoni” czyli bardzo wyraźnie.