Pracownik na etacie czy na zlecenie – plusy i minusy form zatrudnienia
-
Pracownik na etacie czy na zlecenie – plusy i minusy form zatrudnienia
Pobierz cały artykuł w pdf
-
BEAUTY INSPIRATION 6/2016
Pobierz całe e-wydanie, z którego pochodzi ten artykuł
Każdy manager chciałby mieć zgrany zespół pracowników, którzy swoją pracą i postawą zachęcą klienta do korzystania z proponowanych usług. Czy na jakość ich pracy może mieć wpływ forma zatrudnienia? To jak zwykle zależy od indywidualnego przypadku. Nie wchodząc w niuanse, a jednocześnie chcąc ułatwić decyzję zatrudniającym, opisujemy plusy i minusy możliwych form zatrudnienia.
[/text_block]UMOWA O PRACE
[/text_block]To najczęściej praktykowana w usługach beauty&spa forma zatrudnienia. Polega ona na zobowiązaniu się obu stron (pracownika i pracodawcy) do wykonywania względem siebie określonych obowiązków, a każdej ze stron przysługują pewne przywileje. Prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy określają szczegółowo przepisy prawa pracy, na czele z Kodeksem pracy, który ustanawia szereg norm prawnych chroniących pracownika. Ze względu na szeroki zakres takiej formy zatrudnienia — występuje ona w kilku wariantach: umowa na okres próbny, na czas określony i na czas nieokreślony. Umowa o pracę powinna zostać zawarta na piśmie i określać strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, a w szczególności: rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy (ze wskazaniem składników wynagrodzenia), wymiar czasu pracy, termin rozpoczęcia pracy. Jeśli umowa o pracę nie została zawarta na piśmie, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.
Plusy:
– podporządkowanie pracownika poleceniom pracodawcy,
– ustalanie pory rozpoczynania i kończenia pracy,
– decydowanie o miejscu wykonywania pracy,
– obowiązujący pracownika okres wypowiedzenia w zależności od rodzaju umowy powoduje bezpieczeństwo stałego posiadania pracownika bez możliwości zakończenia współpracy z dnia na dzień,
– pracodawca może zmienić warunki umowy w trakcie jej trwania,
– uzależnienie wynagrodzenia pracownika od ilości i jakości wykonanej przez niego pracy.
Minusy:
– obowiązek odprowadzania przez pracodawcę składek ZUS-owskich za każdą osobę (kwota zależna od wynagrodzenia),
– limitowany czas pracy pracownika,
– zapewnienie pracownikowi minimalnego wynagrodzenia (w 2016 r. — 1850 zł brutto),
– konieczność udzielania corocznie urlopu wypoczynkowego,
– możliwość nieobecności pracownika (np. zwolnienie lekarskie, urlop macierzyński, urlop wychowawczy, urlop bezpłatny).
UMOWA ZLECENIE
[/text_block]Polega na zobowiązaniu jednej osoby (zleceniobiorcy) do wykonania określonej czynności prawnej (pracy) dla innego podmiotu (zleceniodawcy) na warunkach opisanych w umowie. W umowie takiej znajdują się szczegółowo opisane obowiązki, które musi wypełnić zleceniobiorca, aby jednorazowo otrzymać określoną kwotę. Zasady, na jakich można zawrzeć i wykonywać umowę zlecenia, regulują przepisy Kodeksu cywilnego (art. 734 — 751 kc.). Umowa zlecenie musi zawierać elementy, takie jak: strony umowy, opis zlecenia i określenie zakresu współpracy, termin, wynagrodzenie oraz odpowiedzialność (zapis regulujący sytuację niedopełnienia umowy).
Plusy:
– nie obowiązują ograniczenia wynikające z kodeksu pracy dotyczące np. czasu pracy, minimalnego wynagrodzenia, prawa do urlopów: wypoczynkowego, macierzyńskiego, wychowawczego czy prawa do przerw w pracy,
– umowa nie musi być zawarta na piśmie, może zostać zawarta w formie ustnej,
– brak konieczności wiązania się z osobą zatrudnioną na długi czas (jednorazowa współpraca).
Minusy:
– brak możliwości poszerzenia zakresu obowiązków w trakcie trwania umowy,
– obowiązek odprowadzania przez pracodawcę składek ZUS-owskich za każdą osobę (kwota zależna od wynagrodzenia, o wiele mniejsza od tych odprowadzanych za umowę o pracę).
— Kiedyś zatrudniałam stażystów na umowę o pracę. Po tych doświadczeniach wiem, że to najmniej rentowna i opłacalna forma zatrudnienia. Nie motywuje pracownika do działania, wręcz go rozleniwia. Obecnie zatrudniam na umowę zlecenie. W tym przypadku pracownik dostaje konkretną podstawę i do tego procent od wynagrodzenia. To go motywuje, ponieważ sam decyduje o tym, jaką będzie miał pensję — mówi Katarzyna Górnisiewicz, właścicielka gabinetu Wspaniałe Ciało w Bełchatowie.
UMOWA O DZIEŁO
[/text_block]To umowa, na mocy której wykonawca zobowiązuje się wykonać określone dzieło na rzecz zamawiającego. W przeciwieństwie do umowy o pracę, w przypadku której pracownik zobowiązuje się do starannego działania, a prawo do wynagrodzenia nie jest uzależnione od wyników pracy, umowa o dzieło jest tzw. umową rezultatu. Oznacza to, że warunkiem otrzymania wynagrodzenia jest wykonanie dzieła w sposób prawidłowy i zgodny z umową. Wykonawca dzieła nie podlega poleceniom zamawiającego co do czasu, miejsca i sposobu wykonania dzieła. Zasady, na jakich możesz zawrzeć i wykonywać umowę o dzieło, regulują przepisy Kodeksu cywilnego (art. 627 — 646 Kc.).
Plusy:
– brak obowiązku odprowadzania przez pracodawcę składek ZUS-owskich,
– nie obowiązują ograniczenia wynikające z Kodeksu pracy dotyczące np. czasu pracy, minimalnego wynagrodzenia, prawa do urlopów: wypoczynkowego, macierzyńskiego, wychowawczego czy prawa do przerw w pracy,
– umowa nie musi być zawarta na piśmie, może zostać zawarta w formie ustnej,
– brak konieczności wiązania się z osobą zatrudnioną na długi czas (jednorazowa współpraca).
Minusy:
– brak możliwości poszerzenia zakresu obowiązków w trakcie trwania umowy,
– brak podporządkowania wykonawcy dzieła osobie zlecającej to dzieło.
SAMODZIELNA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA
[/text_block]Całość usług czy też ich określona część może być wykonywana przez osobę prowadzącą na własny rachunek działalność gospodarczą w tym zakresie. Ten rodzaj zatrudnienia zwykło się nazywać samozatrudnieniem. Jest to jednak świadczenie usług pomiędzy autonomicznymi podmiotami gospodarczymi (firmami).
Plusy:
– nie obowiązują przepisy Kodeksu pracy dotyczące np. czasu pracy, minimalnego wynagrodzenia, prawa do urlopów: wypoczynkowego, macierzyńskiego, wychowawczego czy prawa do przerw w pracy,
– brak ograniczeń w ustalaniu warunków umowy o świadczenie usługi,
– niższe sumaryczne koszty pracy (usługi),
– brak obowiązku prowadzenia dokumentacji dotyczącej zatrudnienia.
Minusy:
– ograniczony wpływ na sposób, ilość i jakość wykonywania usługi,
– znikoma możliwość dysponowania osobą wykonującą usługę.
PROGRAMY DOFINANSOWANIA Z URZĘDÓW PRACY
[/text_block]Pracodawcy pragnący zatrudnić osobę zarejestrowaną jako bezrobotną, która jest zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy — mogą ubiegać się o wsparcie finansowe. W zależności od charakteru i czasu współpracy — pracodawca może ubiegać się o refundację kosztów poniesionych na wynagrodzenie czy jednorazową refundację kosztów opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne. Inne formy, z których mogą skorzystać zainteresowani pracodawcy to refundacja stanowiska doposażenia pracy lub organizacja stażu.
Plusy:
– możliwość pozyskania dodatkowych środków na wynagrodzenie pracow-nika,
– możliwość pozyskania dodatkowych środków na wyposażenie obiektu,
– możliwość pozyskania wartościowego pracownika.
Minusy:
– obowiązek douczania nowego pracownika (najczęściej bez doświadczenia),
– obowiązek szczegółowego rozliczenia się z pozyskanych środków.
— Korzystam z pracowników kierowanych do mnie z Urzędu Pracy. Staram się wykorzystywać dostępne dotacje. Udało mi się skorzystać z jednego doposażenia miejsca pracy i jednej refundacji części kosztów zatrudnienia pracownika. Aby skorzystać z możliwości pozyskaniapracowników — podaję kryteria, zgłaszam chęć i gotowość do przyjęcia osoby, następnie sprawdzam, czy w Urzędzie Pracy jest osoba spełniająca moje warunki. Istnieje także możliwość szukania na własną rękę, jest to tzw. zatrudnienie ze wskazaniem. Osoba, którą znajdziemy, musi się wtedy zarejestrować jako bezrobotna w Powiatowym Urzędzie Pracy, który wyraża zgodę na dołączenie pracownika do konkretnego gabinetu — mówi Ilona Dobrzańska, właścicielka gabinetu kosmetycznego Yasumi w Tarnowskich Górach.
INNE MOŻLIWOŚCI
[/text_block]Alternatywnym rozwiązaniem jest zatrudnienie osoby niepełnosprawnej i zyskanie wsparcia z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W zależności od wykonywanej pracy i stopnia niepełnosprawności pracownika — pracodawca może ubiegać się o dofinansowania wynagrodzeń lub refundację składek na ubezpieczenie społeczne. Jednymi warunkami jest przedłożenie w PFRON oświadczenia niepełnosprawności pracownika oraz zatrudnienie zgodne z przepisami prawa pracy. Dofinansowanie nie przysługuje przy umowach cywilnoprawnych (umowa zlecenie/o dzieło).
Plusy:
– możliwość pozyskania dodatkowych środków na wynagrodzenie pracownika,
– możliwość pozyskania refundacji składek na ubezpieczenie społeczne,
– możliwość pozyskania wartościowego pracownika.
Minusy:
– obowiązek zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę,
– obowiązek comiesięcznego rozliczania się z PFRON,
– obowiązek częściowego przystosowania miejsca pracy osoby niepełnosprawnej.