Strategie przeciwdziałania fotostarzeniu skóry to zarówno unikanie bezpośredniej ekspozycji słonecznej, ochrona przeciwsłoneczna, mająca na celu ograniczenie lub całkowite zablokowanie ekspozycji skóry na promieniowanie UV (filtry i blokery), jak również stosowanie antyoksydantów (przeciwutleniaczy), które skutecznie redukują działanie wolnych rodników. Taka taktyka ochrony skóry powinna być stosowana konsekwentnie przez cały rok. Jeżeli jednak profilaktyka została zaniedbana przed i podczas lata, jesienią mogą pojawić się negatywne skutki w postaci odwodnionej, matowej, szorstkiej i zgrubiałej cery z przebarwieniami. Wówczas należy sięgnąć po skuteczne kuracje, które zregenerują zniszczoną skórę poprzez dostarczenie jej właściwych składników aktywnych. Do takich zabiegów należy mezoterapia.
Przyczyny problemów
Bezpośredni kontakt skóry z czynnikami środowiskowymi to istotna przyczyna procesu jej fotostarzenia (z ang. „skin fotoaging“). Podczas zażywania przedłużających się kąpieli słonecznych należy zdawać sobie sprawę, że najważniejszym czynnikiem przyspieszającym starzenie skóry jest promieniowanie ultrafioletowe (UV), którego źródłem są właśnie promienie słoneczne. Ich działanie objawia się występowaniem różnych zmian estetycznych, których nasilenie zależy przede wszystkim od natężenia promieniowania UV oraz od karnacji cery (czyli od zawartości pigmentu w skórze) osoby poddanej ekspozycji słonecznej. Dlatego skóra osób z jasną karnacją, spędzających dużo czasu na słonecznej plaży, będzie starzeć się o wiele szybciej od cery osób o ciemniejszej karnacji, które unikają słońca. Promieniowanie UV docierające do powierzchni ziemi dzieli się na promieniowanie UVB oraz UVA. UVB o krótszej długości fali (290-320 nm) jest całkowicie pochłaniane lub rozpraszane przez naskórek, w którym może rozwinąć się ostra reakcja zapalna, gdy ekspozycja na słońce staje się zbyt intensywna. Natomiast promieniowanie UVA o dłuższej fali (320-400 nm) wnika w głębsze warstwy i prowadzi do zaburzeń w obrębie macierzy skóry właściwej. Szkodliwe zmiany w skórze właściwej wywołane przez UV to zanik włókien kolagenowych, powstawanie procesów zapalnych oraz nasilenie wytwarzania reaktywnych form tlenu (RFT lub ROS, z ang. „reactive oxygen species“). Reakcje te są bezpośrednio odpowiedzialne za pojawienie się objawów fotostarzenia skóry, które można zaobserwować na jej powierzchni. Mogą nimi być drobne i wyraźne zmarszczki, teleangiektazje, zwiotczenie, zaburzenia pigmentacyjne (np. plamy soczewicowate), żółte zabarwienie, szorstkość, odwodnienie oraz utrata elastyczności. Istnieje wiele sposobów walki z takimi powakacyjnymi problemami. Jedną z najpopularniejszych metod, po które w takich przypadkach sięga specjalista, jest mezoterapia igłowa.
Precyzyjnie i skutecznie
Mezoterapia igłowa polega na bardzo precyzyjnym wstrzykiwaniu niewielkich dawek odpowiedniej substancji bezpośrednio w miejsca zmienione chorobowo lub z defektem kosmetycznym. Jako procedura medyczna została wprowadzona przez francuskiego lekarza o nazwisku Michael Pistor w 1958 roku i była wykorzystywana do leczenia różnych schorzeń. Obecnie z powodzeniem stosuje się ją w zabiegach medycyny estetycznej nastawionych zarówno na redukcję defektów estetycznych, jak i profilaktykę przeciwstarzeniową cery.
Lekarz wykonujący zabiegi ma do dyspozycji dwie techniki. Może przeprowadzać je manualnie za pomocą strzykawki i odpowiednio dobranej wielkości igły lub przy użyciu specjalnego pistoletu do mezoterapii. Terapia powoduje minimalny dyskomfort u pacjenta, bez bólu pozabiegowego, co pozwala na szybki powrót do zwykłych obowiązków zaraz po wyjściu z gabinetu.
Mezoterapię stosuje się w celu odzyskania i zachowania młodego wyglądu. Poprzez śródskórne podanie koktajli rewitalizujących, pobudza się działanie fibroblastów (odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny), odtwarza optymalne fizjologiczne środowisko skóry, wzmacnia aktywność komórkową oraz syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. (…)
Anna Bohdanowicz
Czytaj cały artykuł w Spa Inspirations 5/2014 – wydanie drukowane / e-wydanie