Metody wyszczuplania w gabinecie medycyny estetycznej

SPA

Body Care. Ultrasound Cavitation Body Contouring Treatment. Anti CelluliteMankamenty sylwetki to jeden z głównych problemów, z którymi pacjentki zgłaszają się do gabinetów medycyny estetycznej. Dr Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium twierdzi, że usuwanie tkanki tłuszczowej za pomocą różnych innowacyjnych zabiegów to skuteczne uzupełnienie tradycyjnych form odchudzania oraz dbania o smukłą i jędrną linię. Specjalista opisuje oferowane przez medycynę estetyczną metody walki o smukłe ciało i doradza, jak wybrać zabiegi najlepsze dla siebie.

Nadwaga to efekt zbyt dużej liczby i nadmiernej objętości komórek tłuszczowych. Medycyna estetyczna dysponuje bardzo dobrymi metodami pozbywania się ich nadmiaru, jednak same zabiegi nie rozwiążą wszystkich problemów. Najlepszym sposobem na piękne ciało jest zdrowy tryb życia, a metody medycyny estetycznej powinny być traktowane jako wspomagające, bo bez wprowadzenia prawidłowego sposobu odżywiana i ruchu ich skuteczność jest ograniczona.

Jeśli decydujemy się na odchudzanie w gabinecie lekarskim, przede wszystkim trzeba zastanowić się, jakich efektów oczekujemy, ile czasu chcemy na to poświęcić i na jaki poziom ryzyka jesteśmy gotowi się zdecydować. Ważne jest również realistyczne podejście. Metody dostępne w gabinetach medycyny estetycznej nie służą odchudzaniu! Mogą pomóc pozbyć się miejscowego tłuszczu, ale nie zmniejszą ciała o kilka rozmiarów. Rezultaty, jakich można się spodziewać, to utrata od 3 do 5 cm w obwodach. Istotne jest również kompleksowe podejście do wyszczuplania i modelowania, które zakłada, że w trakcie terapii możliwe jest zarówno łączenie metod, jak i ich zmiana na inne. Nie ma bowiem jednego idealnego zabiegu, a lekarz powinien dobrać metodę adekwatną nie tylko do oczekiwań, ale i predyspozycji pacjenta.

Najbardziej popularne są zabiegi z udziałem maszyn. Najczęściej stosowane metody usuwania komórek tłuszczowych można podzielić na inwazyjne i nieinwazyjne. Choć wykorzystują różne technologie, w większości z nich chodzi o to samo – uwolnienie zgromadzonego tłuszczu, który następnie przedostaje się wraz z krwią do wątroby. Radzą sobie one z tym na jeden z trzech sposobów:

• poprzez usuwanie tłuszczu z komórek tłuszczowych (komórki tłuszczowe zostają, ale nie są już napompowane tłuszczem) – takie działanie wykorzystuje np. zimny laser;

• poprzez niszczenie komórek tłuszczowych – w ten sposób działa m.in. lipoliza ultradźwiękowa, liposukcja i HIFU;

• poprzez zmuszanie komórek tłuszczowych do apoptozy, czyli samobójstwa – to specjalność np. kriolipolizy.

NIEINWAZYJNE ZABIEGI

Lipoliza ultradźwiękowa, kriolipoliza i zimny laser to metody medycyny estetycznej, które są bezpieczne i nie uszkadzają ciągłości skóry. Wykonują za pacjenta dużą część pracy, jednak nie całą. Aby uwolniony tłuszcz nie odłożył się ponownie w innych częściach ciała, w trakcie terapii trzeba zachować ujemny bilans energetyczny. Pacjent powinien choć w minimalnym stopniu zmobilizować się do wysiłku fizycznego i zachowania zdrowej, optymalnej dla jego organizmu diety. Tylko wtedy uwolniony tłuszcz będzie miał okazję zostać wykorzystany i spalony. Zabiegi tego typu dają długotrwałe efekty, jednak nie nadają się dla osób z ogólną otyłością. Najlepiej wykonywać je na nieduże partie ciała, takie jak boczki, bryczesy czy oponka na brzuchu, gdzie otłuszczenie bywa miejscowe, ale ciężkie do zniwelowania za pomocą zwykłych ćwiczeń fizycznych. Wymienione metody wymagają na ogół od 10 do 20 zabiegów, za wyjątkiem kriolipolizy, która sprawdza się już po 2-3 powtórzeniach. Mogą je wykonywać nie tylko lekarze, ale również odpowiednio przeszkolone kosmetyczki i kosmetolodzy. (…)

dr Marek Wasiluk specjalista medycyny estetycznej, ekspert w dziedzinie laseroterapii, prekursor i poszukiwacz nowych rozwiązań medycznych.  Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (al. KEN 47 lokal 13 www.triclinium.pl).  Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

  Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 2/2016 – wydanie drukowane/e-wydanie

CZYTAJ TAKŻE:

Musisz wiedzieć, że mamy ciasteczka i możemy ich użyć tylko do tego, byś był bardziej zadowolony z naszych treści. ok więcej