Jak zaplanować kampanię marketingową krok po kroku?

SPA

otwierające Fotolia_96280887_Subscription_Monthly_XXL

Wciąż wielu marketerów, osób odpowiadających w salonach beauty i spa za strategię reklamową, nie planuje swoich działań. Realizują kampanie na ślepo. Działają na podstawie intuicji i brak im jasnego obrazu tego, co mają zamiar osiągnąć. To jednak może się zmienić. Oto krótki poradnik, jak krok po kroku zbudować funkcjonalny plan kampanii.

Starannie zaplanowana kampania gwarantuje nie tylko wyższą efektywność, ale pozwala również porównywać efekty poszczególnych działań. Planowanie pomaga też zarządzać budżetem całościowo. Jednak najważniejsza zaleta polega na budowaniu dokumentacji i możliwości wyciągania wniosków na temat tego, co działa, a co nie.

Co to jest kampania?

Pytanie postawione w nagłówku wydaje się głupie – jak kampania wygląda, każdy widzi! To rozumie się samo przez się i nie ma nad czym dyskutować. Teoretycznie tak, ale… Definicja kampanii marketingowej jest dość szeroka: mówi się o niej najczęściej jako o zespole skoordynowanych działań, mającym na celu promocję produktu, usługi bądź marki, przeprowadzanych w jednym lub kilku mediach, obejmującym różnego rodzaju reklamy, pokazy, treści czy techniki interaktywne. Jednak mimo szerokiego zakresu definicji, kampanię kojarzymy zazwyczaj z szumnymi akcjami typu outbound, jak wykupywanie miejsc reklamowych w jakimś medium (np. popularnym serwisie). Banery, reklamy prasowe, konkursy – to odruchowo wiążemy z kampaniami.

Tymczasem – i to należy podkreślić z całą mocą – każda twoja aktywność w obszarze marketingu powinna być traktowana jako kampania. Kampanią nazwiemy nie tylko wykupienie za krocie miejsca reklamowego czy wysyłkę newslettera, ale również:

• regularne tworzenie treści (content marketing),

• reguły automatyzacji (np. wysyłanie klientowi emaila z zawartością porzuconego koszyka),

• remarketing,

• kampanie edukacyjne typu Lead Nurturing.

Działania regularne również należy traktować jak kampanie, monitorować ich efekty i dążyć do optymalizacji. Dzięki temu zaobserwujesz na przykład, że prosta zmiana w formularzu pobrań ebooka może zwiększyć kilkukrotnie ilość pobrań (ergo, generowanych leadów).

Do kogo adresowana jest kampania?

Pierwszym, kluczowym etapem planowania jest ustalenie, do kogo adresowana jest twoja kampania:

• Do potencjalnych czy aktualnych klientów?

• Do klientów lojalnych czy do tych, którzy mają na koncie pojedyncze zakupy?

• Do sprecyzowanej grupy osób (np. takich, które wzięły udział w jakiejś poprzedniej kampanii lub wydarzeniu)?

• Jaki jest profil twoich odbiorców? Uwzględnij:

• Demografię (wiek, płeć, miejsce zamieszkania, dochody – nie zawsze wszystkie czynniki są ważne),

• Czego chcą? Jaki mają problem, który chcesz rozwiązać?

• Co jest dla nich ważne przy podejmowaniu decyzji?

• Do jakich wartości się odwołują?

Pamiętaj przy tym, że im precyzyjniej zakreślona grupa odbiorców, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu. W teorii to wiemy, jednak w praktyce wolimy „na wszelki wypadek” zakrajać kampanię jak najszerzej, żeby przypadkiem nikogo nie zniechęcić. To jednak błąd: nie bój się mniejszej publiczności. Wysłać email do jedynie 100 potencjalnie zainteresowanych osób, podczas gdy masz w bazie dziesięciokrotnie więcej, to nie głupia strata, ale szacunek dla twoich odbiorców. (…)

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 1/2016 – wydanie drukowane/e-wydanie

Ewa Wojciechowska product manager SALESmanago Marketing Automation

 

CZYTAJ TAKŻE:

Musisz wiedzieć, że mamy ciasteczka i możemy ich użyć tylko do tego, byś był bardziej zadowolony z naszych treści. ok więcej