Gdy skóra mówi: „tarczyca choruje”

SPA

Problemy pielęgnacyjne klientek salonów urody nie zawsze związane są tylko ze specyfiką danej cery. Czasem – ostatnimi czasy coraz częściej – w grę wchodzą także schorzenia związane z immunologią, które jak w lustrze odbija nasza skóra. Jednym z nich są zaburzenia tarczycy – wyjaśnię, jak rozpoznać symptomy i dobrać odpowiednią pielęgnację.

Na pewno zauważyłyście, że w waszych gabinetach coraz częściej spotykacie się z przypadkami skór, które nie chcą wpisać się w żadne normy ani znane schematy. Bardzo często łączą w sobie cechy różnych rodzajów cer, problemów i jednostek chorobowych. Jak rozpoznać, że jedną z nich jest zaburzenie pracy tarczycy?

KIEDY TARCZYCA CHORUJE

Tarczyca to mały narząd w układzie wydzielania dokrewnego, produkujący dwa główne hormony: trijodotyroninę oraz tetrajodotyroninę (częściej nazywana tyroksyną). Hormony te związane są z przemianą materii w komórkach oraz zachodzącymi w nich procesami metabolicznymi. Jeśli któregoś z nich jest zbyt mało, mówimy o niedoczynności tarczycy (w zaawansowanym stadium choroba Hashimoto), jeśli zbyt dużo, problemem jest nadczynność (w skrajnych przypadkach choroba Gravesa-Basedowa z towarzyszącym powiększeniem tarczycy oraz wytrzeszczem oczu). Przypadłości tarczycy to jedne z najczęściej występujących chorób u kobiet, a ich odsetek wzrasta wraz z wiekiem, przebytymi ciążami etc. Oczywiście kosmetolog nie jest w stanie zdiagnozować choroby tarczycy, ale jeśli objawów jest więcej, można poważnie podejrzewać dysfunkcję tego narządu i odesłać klientkę do endokrynologa, który przeprowadzi odpowiednie badania diagnostyczne oraz zaordynuje specjalistyczne leczenie, bez którego w danej sytuacji obejść się nie można. Jeśli klientka sama nie wie nic na temat choroby swojej tarczycy, musisz uważnie ją obserwować — zapoznaj się z listą objawów, które powinny wzmożyć Twoją czujność. Szczęściem w nieszczęściu tych sytuacji jest fakt, że nawet jeśli okaże się, że problem skórny ma bezpośredni związek z zaburzeniami pracy tarczycy, masz naprawdę ogromne pole manewru, gdyż większość zabiegów, zarówno kosmetologicznych, medycznych, jak i fizykalnych, można wykonywać bez szkody dla funkcjonowania tego gruczołu.

PROBLEMY PIELĘGNACYJNE — NIEDOCZYNNOŚĆ

U twojej klientki możesz podejrzewać niedoczynność tarczycy, jeśli:

  • skóra jest sucha, blada i szorstka;
  • klientka często zgłasza, że marznie;
  • obserwujemy wzmożone rogowacenie naskórka, szczególnie w rejonach kolan i łokci;
  • zauważyłaś znaczne przerzedzenie brwi;
  • zauważyłaś znaczny przyrost masy ciała;
  • klientka ma rzadkie, łamliwe włosy;
  • występuje łamliwość paznokci, wyraźnie widać na nich podłużne bruzdy;
  • puchną powieki i ręce;
  • istnieje problem hirsutyzmu (nadmierne owłosienie typu męskiego).

Przy suchej i szorstkiej skórze, postaw na delikatne peelingi, połączone z substancjami nawilżającymi i łagodzącymi (algi, masło shea, d-pantenol, alantoina, kwas hialuronowy). (…)

Aldona Łukasik

Kosmetolog, podolog, właścicielka Gabinetu Urody A&A w Katowicach

www.a-gabinet.pl

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 1/2017

CZYTAJ TAKŻE:

Musisz wiedzieć, że mamy ciasteczka i możemy ich użyć tylko do tego, byś był bardziej zadowolony z naszych treści. ok więcej